Przygotowanie do ciąży: zrób to koniecznie PRZED CIĄŻĄ

2013-09-19 14:21

Przygotowanie do ciąży dobrze jest zacząć nawet kilka miesięcy wcześniej. Na zdrowie przyszłego dziecka duży wpływ ma stan zdrowia rodziców, a zwłaszcza matki, w chwili jego poczęcia. Dziś piszemy, co powinnaś w związku z tym zrobić przed zajściem w ciążę, aby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start. Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży?

antykoncepcja po ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Przed ciążą zrezygnuj ze wszelkich używek
  2. Przygotowując się do ciąży staraj się zdrowo jeść
  3. Zadbaj o prawidłową wagę ciała
  4. Przed ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy
  5. Odwiedź dobrego ginekologa
  6. Popracuj nad kondycją fizyczną
  7. Wykonaj kilka badań laboratoryjnych
  8. Przed ciążą wylecz wszystko, co jest możliwe do wyleczenia
  9. Zrób porządek z zębami
  10. Przed ciążą rozważ zaszczepienie się
  11. Planując ciążę leki stosuj bardzo ostrożnie!

Ciąża to ogromne wyzwanie dla kobiecego organizmu, a także czas wielkich zmian w stylu życia. Warto już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zadbać o dobre przygotowanie się do ciąży. Dzięki temu nie tylko sama lepiej zniesiesz te niełatwe dziewięć miesięcy, ale przede wszystkim zminimalizujesz ryzyko dla dziecka. Wiadomo bowiem, że im zdrowsza przyszła mama, tym większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka i jego prawidłowy rozwój. Oto lista najważniejszych spraw dotyczących twojego zdrowia, których przed ciążą nie powinnaś zaniedbać.

Przed ciążą zrezygnuj ze wszelkich używek

Przygotowanie się do ciąży powinno wiązać się z odstawieniem uzywek. Najlepiej byłoby, gdybyście w okresie starań o dziecko oboje – zarówno ty, jak i twój partner – zupełnie wykluczyli ze swojego życia papierosy, alkohol i narkotyki. Wszystkie wymienione „zabawki dla dorosłych” zawierają substancje aktywne, które mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie wasze i przyszłego dziecka. Powinnaś też pamiętać, że używki wpływają negatywnie na jakość męskiego nasienia, a przez to zmniejszają możliwości prokreacyjne twojego partnera.

Co jeść, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę? 

Przygotowując się do ciąży staraj się zdrowo jeść

Nie chodzi o to, żebyś całkiem rezygnowała z przyjemności związanych z okazjonalnym łasuchowaniem, ale byś nauczyła się myśleć o tym, co jesz, i starannie wybierała produkty. Niewłaściwe odżywianie może bowiem zakłócić funkcjonowanie twojego układu rozrodczego. Na pewno powinnaś unikać wysoko przetworzonej żywności, czyli białego cukru i mąki, a także artykułów, w których znajduje się wiele konserwantów. Jedz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza z naszej strefy klimatycznej, np. marchew, selery, kapustę, jabłka, śliwki. Ważnym elementem zdrowej diety są kwasy omega-3, które znajdziesz głównie w rybach.

Zadbaj o prawidłową wagę ciała

Jeśli mocno odbiega ona od normy, trzeba nad tym popracować. Szczególnie duża nadwaga może utrudniać zajście w ciążę lub wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg. Ale również zbyt daleko posunięta szczupłość – na granicy niedożywienia – może być poważną przeszkodą w osiągnięciu zamierzonego celu.

Przed ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy

Ta ważna witamina zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka nawet o 70 proc. Dlatego trzeba o niej pamiętać przygotowując się do ciąży. A wady cewy nerwowej to m.in. bezmózgowie, przepuklina mózgowa, rozszczep kręgosłupa. Kwas foliowy występuje w wielu produktach spożywczych, ale trzeba wiedzieć, że sama dieta nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania kobiety w ciąży. Kwas foliowy dobrze jest zażywać przynajmniej przez 6–8 tygodni przed poczęciem dziecka (a potem także w czasie ciąży) w dawce 0,4 mg dziennie. Preparat kupisz w aptece bez recepty. Warto przyjmować taki, który obok kwasu foliowego zawiera tzw. metafolinę – to substancja lepiej przyswajalna i gotowa do bezpośredniego wykorzystania przez organizm.

Poźna ciąża czyli jak przygotować się do późnego macierzyństwa >>

Odwiedź dobrego ginekologa

Opowiedz lekarzowi o swoich zamiarach – przeprowadzi on wówczas dokładny wywiad, wykona badanie ginekologiczne, pobierze materiał do cytologii i badania czystości pochwy, a także wykona lub skieruje cię na USG transwaginalne (a przynajmniej powinien tak zrobić). Warto też zapisać się na USG piersi, na wypadek wystąpienia jakichś nietypowych problemów z piersiami w trakcie ciąży, wtedy bowiem USG piersi jest bardzo utrudnione z uwagi na zachodzące w nich zmiany fizjologiczne. Jeśli lekarz wykryje jakiś problem: mięśniaki macicy, nadżerkę czy infekcję pochwy, być może zaleci wstrzymanie się z planami prokreacyjnymi, dopóki nie zostaniesz wyleczona.

Popracuj nad kondycją fizyczną

Aktywność fizyczna jest dla twojego zdrowia równie ważna jak dieta, szczególnie jeśli przygotowujesz się do ciąży. Wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia ci przyjemność, i już teraz staraj się znaleźć na to czas trzy–cztery razy w tygodniu. Szczególnie korzystny dla kondycji zdrowotnej jest ruch na świeżym powietrzu, możesz więc jeździć na rowerze, biegać, uprawiać nordic walking albo po prostu chodzić na długie spacery. Bardzo polecane są również: pływanie oraz zajęcia jogi – oba te rodzaje aktywności będziesz mogła z powodzeniem kontynuować, będąc w ciąży.

Wykonaj kilka badań laboratoryjnych

Przygotowując się do ciąży przede wszystkim zrób podstawowe badania pozwalające ocenić ogólny stan twojego zdrowia, a więc badanie moczu i morfologię krwi. Warto też wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii – jeśli nie masz na nie odporności, badania te będziesz powtarzała także podczas ciąży. Gdy istnieją do tego przesłanki (np. wywiad rodzinny, charakterystyczne objawy), powinnaś zbadać jeszcze poziom hormonów tarczycy, bo możesz mieć problemy z tarczycą i nawet o tym nie wiedzieć. Tymczasem niedoczynność tarczycy może uniemożliwić zajście w ciążę lub stanowić przyczynę poronienia. Podobnie nadczynność tego gruczołu wymaga konsultacji z endokrynologiem i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przed ciążą wylecz wszystko, co jest możliwe do wyleczenia

Jeśli wyniki badań laboratoryjnych lub wywiad lekarski wykażą stan zapalny czy inny problem zdrowotny, przed zajściem w ciążę trzeba go rozwiązać, a przynajmniej zrobić tyle, ile się da: infekcję wyleczyć, wyrównać poziom hormonów tarczycy itp. Także gdy chorujesz przewlekle na jakąś chorobę (np. cukrzycę, padaczkę czy choroby serca), powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym, zanim zostaniesz mamą. Musi on poznać twoje plany prokreacyjne, bo być może trzeba będzie w związku z tym zmodyfikować leczenie (zmiana leków albo zażywanie ich w mniejszych dawkach). Tylko lekarz może podjąć taką decyzję – w żadnym wypadku nie możesz ograniczyć przyjmowania zaleconych leków na własną rękę.

Zrób porządek z zębami

Dla rozwijającego się dziecka groźny może być każdy stan zapalny w organizmie mamy, także ten w jamie ustnej. Aby tego uniknąć, umów się na wizytę do stomatologa, który oceni, co trzeba zrobić, aby doprowadzić zęby do porządku. Jeśli pojawiły się w nich ubytki, trzeba je wyleczyć. Nie znaczy to oczywiście, że w ciąży nie można leczyć zębów, ale nie powinnaś tego odkładać. Już na etapie przygotowań do ciąży lepiej unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich. Jeśli jednak takie zdjęcie musi zostać wykonane, dopilnuj, aby na twój brzuch założono specjalny fartuch ochronny (osłonę).

Przed ciążą rozważ zaszczepienie się

Chodzi szczególnie o szczepienia przeciw żółtaczce zakaźnej typu B i różyczce. Chociaż szczepienie przeciw WZW B jest dozwolone także w ciąży, specjaliści uważają, że najlepiej pomyśleć o nim wcześniej, na etapie planowania macierzyństwa. To ważne szczepienie dla ciężarnych, gdyż wirus WZW B przenosi się drogą krwionośną, można się więc nim zarazić, np. podczas pobierania krwi do badania czy nacięcia krocza. Uwaga: szczepionka wymaga podania trzech dawek w ciągu sześciu miesięcy.

Możliwe, że szczepienie przeciw różyczce nie będzie konieczne, bo od wielu lat szczepienia te są u dziewcząt obowiązkowe (otrzymuje się je w wieku 13–14 lat). Jeśli jednak nie zostałaś zaszczepiona i zdecydujesz się na to teraz, musisz wiedzieć, że przez 6 miesięcy od momentu przyjęcia szczepionki nie wolno zachodzić w ciążę, bo może się to wiązać z poważnymi wadami u dziecka. Jeśli ciąża miałaby trwać w miesiącach zimowych, wskazane jest również przyjęcie szczepionki przeciwko grypie.

Planując ciążę leki stosuj bardzo ostrożnie!

Staraj się ograniczyć ich przyjmowanie do minimum. Oczywiście, jeśli stosujesz je pod kontrolą lekarza, który zna twoje plany prokreacyjne i pod tym kątem dobierał leki, to nic nie powinno ci grozić. Jednak na własną rękę zażywaj wyłącznie te farmaceutyki, w których ulotce jest wyraźnie napisane, że można je bezpiecznie przyjmować w ciąży. Bo jeśli się starasz o ciążę, może się zdarzyć, że już w niej będziesz, ale jeszcze nie będziesz o tym wiedziała. A w tym właśnie wczesnym okresie ciąży niektóre leki mogą być szczególnie groźne dla rozwoju płodu.

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży - kwasy DHA

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza