Cierpiała na wzdęcia i skurcze żołądka. Nie przypuszczała, że to ciąża pozamaciczna

2023-12-13 13:26

Kobiecie od jakiegoś czasu dokuczały wzdęcia i bolesne skurcze żołądka. Udając się do lekarza, nawet nie brała pod uwagę, że to nie są zwykłe dolegliwości jelitowe. Tymczasem lekarze nie mieli wątpliwości – kobieta mała niezwykle rzadką postać ciąży pozamacicznej.

Kobieta cierpi na ból brzucha
Autor: Getti Images Cierpiała na wzdęcia i skurcze żołądka. Nie przypuszczała, że to ciąża pozamaciczna

The New England Journal of Medicine opisało niezwykłe studium przypadku, które wprost nie mieści się w głowie.

37-letnia matka dwójki dzieci zgłosiła się do lekarza z silnymi skurczami żołądka i wzdęciami. Myślała, że to problem z jelitami. Była zszokowana, że wykryto u niej rzadką postać ciąży pozamacicznej.

Płód rozwijał się w jelitach, a nie jak zazwyczaj w macicy.

Historię opisał The Sun.

Zobacz także: Prawie umarła z powodu ciąży pozamacicznej. Dziś przestrzega inne kobiety

Spis treści

  1. Objawy ciąży pozamacicznej
  2. Niezwykła ciąża brzuszna
  3. Ciąża pozamaciczna – zagrożenia
  4. Ciąża pozamaciczna — przyczyny
W zaawansowanej ciąży napadała na banki

Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna inaczej nazywana ektopową zdarza się niezwykle rzadko. Szybkie rozpoznanie pierwszych objawów jest o tyle ważne, że ciąża ta może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Wśród najczęstszych objawów ciąży pozamacicznej wyróżniamy:

37-latka skarżyła się jednak przede wszystkim na wzdęcia i skurcze żołądka. Po 10 dniach zgłosiła się do lekarza. Nawet nie pomyślała, że może być w ciąży pozamacicznej. Okazało się, że jej przypadek jest wyjątkowy.

Niezwykła ciąża brzuszna

Komórka jajowa u 37-latki zagnieździła się w jelitach. W jej przypadku mowa była o ciąży brzusznej, która stanowi zaledwie 1,4% wszystkich ciąż ektopowych.

Po zbadaniu okazało się, że jest w 23. tygodniu ciąży, a rozwój płodu przebiegał prawidłowo.

Kobieta trafiła do specjalistycznego szpitala, który zapewnił jej odpowiednią opiekę. Ryzyko poważnego krwawienia było ogromne. Dziecku nie dawano praktycznie szans na przeżycie.

W 29. tygodniu ciąży lekarze wykonali operację. Dziecko zostało przeniesione na oddział intensywnej terapii noworodków. Kobieta mogła opuścić szpital po 25 dniach. Dziecko wróciło do domu dwa miesiące później.

Tego rodzaju ciąża wiąże się ze znacznym zagrożeniem dla życia matki. Wpływa bowiem na ważne narządy. Co więcej, prawdopodobieństwo, że ciąża brzuszna przekroczy 20. tydzień ciąży, jest niezwykle rzadko spotykana. Do tej pory zanotowano jedynie kilka żywych urodzeń w mediach.

Ciąża pozamaciczna – zagrożenia

Bez względu na miejsce zagnieżdżenia się zarodka poza macicą, zagrożenie dla zdrowia kobiety jest bardzo wysokie. Późne wykrycie ciąży pozamacicznej wiąże się z pęknięciem jajowodu, pęknięciem szyjki macicy, a nawet z uszkodzeniem jajnika. Obfite krwawienie do jamy brzusznej stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Ciąża pozamaciczna — przyczyny

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej występuje u kobiet, u których występują takie schorzenia jak:

  • endometrioza,
  • choroby weneryczne jak rzeżączka, chlamydioza
  • zapalenie przydatków,
  • wielokrotne aborcje,
  • zajście w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych,
  • operacja podwiązania jajowodów,
  • przebyte operacje ginekologiczne i inne w jamie brzusznej

Źródło: thesun.co.uk

Czytaj także: Lekarz wykrył płód w wątrobie — coraz więcej przypadków ciąż także w bliźnie po cesarce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza