Objawy ciąży bliźniaczej: czy mogę urodzić bliźniaki?

2019-07-01 10:45 Anna Kuliberda
Ciąża bliźniacza
Autor: thinkstockphotos.com Objawy ciąży bliźniaczej to szybsze przybieranie na wadze i wczesne wyczuwanie ruchów dzieci.

Objawy ciąży bliźniaczej mogą nieco różnić się od objawów ciąży pojedynczej, choć ciążę bliźniaczą w stu procentach potwierdza jedynie badanie USG. Jakie objawy ciąży mogą dawać nadzieję na bliźnięta?

Jesteś w ciąży? Posłuchaj, jakie są normy hormonu beta - hCG. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ciąża bliźniacza (mnoga) daje te same objawy, co każda inna ciąża, ale często są one nieco bardziej intensywne. Jeśli przyszła mama dobrze wsłuchuje się w swój organizm, istnieje szansa, że dowie się o ciąży bliźniaczej jeszcze zanim potwierdzi to badanie USG.

Czytaj także: Ciąża bliźniacza to ciąża wysokiego ryzyka, ale nie powód do zmartwień

Objawy ciąży bliźniaczej

Ze względu na to, że ciąża mnoga wiąże się z wyższym poziomem hormonu ciążowego beta hCG we krwi przyszłej mamy, testy ciążowe w przypadku ciąż mnogich dają wyraźny wynik. Kreska na teście ciążowym mnogiej mamy jest zwykle bardzo intensywna – już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

  • Intensywne mdłości, duże zmęczenie

Mamy w ciążach mnogich zwykle skarżą się na uciążliwe dolegliwości wczesnociążowe w tym mdłości, wymioty, wrażliwość na zapachy, zgagę i zmęczenie. Winę za to ponosi znowu wyższy poziom hormonów ciążowych, a raczej ich nagłe skoki.

  • Szybsze przybieranie na wadze

W ciąży bliźniaczej zwykle szybciej staje się widoczny ciążowy brzuszek. Ze względu na to, że kobieta nosi w nim dwoje, a nie jedno dziecko, przyrost wagi jest szybszy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Już po miesiącu widać pierwsze zaokrąglenie brzucha, a skok wagi w tym pierwszym okresie jest bardzo gwałtowny. Oczywiście, składa się na to nie tylko waga dzieci, ale i płynu owodniowego, którego jest naturalnie więcej.

Czytaj także:

Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

10 rad dla mamy, czekającej na bliźnięta

Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

  • Wcześniejsze odczuwanie ruchów dziecka

Normalnie ruchy dziecka wyczuwa się w okolicach 18-20. tygodnia ciąży. W przypadku bliźniąt zwykle staje się to wcześniej, nawet bardzo wcześnie, bo około 12. tygodnia ciąży. Często jest również tak, że ruchy te przyszła mama odczuwa w kilku miejscach naraz. To znak, że być może w brzuchu mieszka nie jedno, a więcej dzieci. Wczesne odczuwanie ruchów wiąże się z większą ruchliwością bliźniąt. Mają one bowiem mniej miejsca dla siebie, więc bardziej się rozpychają i wiercą.

  • Uciążliwy nacisk na pęcherz

Częste parcie na pęcherz to zwykle norma w przypadku ciąż mnogich. Ucisk na pęcherz, jakiemu winna jest rozrastająca się macica, jest naturalnie silniejszy, dlatego i potrzeba oddawania moczu częstsza.

Wymienione objawy nie są oczywiście gwarancją ciąży bliźniaczej. Bywa też bowiem i tak, że kobiety w ciąży mnogiej świetnie znoszą swój stan i nie narzekają na większe uciążliwości. Zanim więc droga mamo, poinformujesz świat o tym, że spodziewasz się bliźniąt – pójdź na badanie USG, które da ci sto procent pewności.

Dobrze wiedzieć

Co roku w Polsce rodzi się ok. 10 tys. bliźniąt*. To oznacza, że z każdym rokiem kolejne 5 tys. rodzin staje przed koniecznością zapewnienia ubrania i innych akcesoriów dla dwójki dzieci jednocześnie. 

W obecnych czasach zapewnienie wyprawki dla jednego dziecka może stanowić spory problem finansowy, stąd wielu rodziców decyduje się na zakup rzeczy używanych. Natomiast w przypadku urodzenia się bliźniąt nie dość, że należy skompletować dwa razy większą wyprawkę (czyli koszt jest dwa razy większy), to jeszcze znalezienie rzeczy używanych jest dużo trudniejsze i możliwe praktycznie wyłącznie wśród znajomych.

Odpowiedzią na ten problem jest portal: 4twins.pl, na którym można kupić, ale także sprzedać rzeczy dla bliźniaków.

Strona zbudowana jest tak, żeby wyszukiwanie ogłoszeń było jak najbardziej efektywne:

· możliwość zaznaczenia, dla jakiej konfiguracji płci dzieci są przeznaczone dane produkty (tj. 2 chłopców, 2 dziewczynki czy para mieszana chłopczyk i dziewczynka)

· możliwość wybrania dwóch różnych rozmiarów (wśród bliźniaków występują niekiedy niewielkie odstępstwa od rozmiaru)

· wskazanie, czy rzeczy mają być identyczne, czy jednak odróżniać się jakimś detalem np. kolorem

* źródło: Roczniki Demograficzne, http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2016,3,10.html

4twins
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE