Objawy ciąży bliźniaczej: czy mogę urodzić bliźniaki?

2019-07-01 10:45 Anna Kuliberda
Ciąża bliźniacza
Autor: thinkstockphotos.com Objawy ciąży bliźniaczej to szybsze przybieranie na wadze i wczesne wyczuwanie ruchów dzieci.

Objawy ciąży bliźniaczej mogą nieco różnić się od objawów ciąży pojedynczej, choć ciążę bliźniaczą w stu procentach potwierdza jedynie badanie USG. Jakie objawy ciąży mogą dawać nadzieję na bliźnięta?

Ciąża bliźniacza (mnoga) daje te same objawy, co każda inna ciąża, ale często są one nieco bardziej intensywne. Jeśli przyszła mama dobrze wsłuchuje się w swój organizm, istnieje szansa, że dowie się o ciąży bliźniaczej jeszcze zanim potwierdzi to badanie USG.

Czytaj także: Ciąża bliźniacza to ciąża wysokiego ryzyka, ale nie powód do zmartwień

Objawy ciąży bliźniaczej

Ze względu na to, że ciąża mnoga wiąże się z wyższym poziomem hormonu ciążowego beta hCG we krwi przyszłej mamy, testy ciążowe w przypadku ciąż mnogich dają wyraźny wynik. Kreska na teście ciążowym mnogiej mamy jest zwykle bardzo intensywna – już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

  • Intensywne mdłości, duże zmęczenie

Mamy w ciążach mnogich zwykle skarżą się na uciążliwe dolegliwości wczesnociążowe w tym mdłości, wymioty, wrażliwość na zapachy, zgagę i zmęczenie. Winę za to ponosi znowu wyższy poziom hormonów ciążowych, a raczej ich nagłe skoki.

  • Szybsze przybieranie na wadze

W ciąży bliźniaczej zwykle szybciej staje się widoczny ciążowy brzuszek. Ze względu na to, że kobieta nosi w nim dwoje, a nie jedno dziecko, przyrost wagi jest szybszy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Już po miesiącu widać pierwsze zaokrąglenie brzucha, a skok wagi w tym pierwszym okresie jest bardzo gwałtowny. Oczywiście, składa się na to nie tylko waga dzieci, ale i płynu owodniowego, którego jest naturalnie więcej.

Czytaj także:

Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

10 rad dla mamy, czekającej na bliźnięta

 

  • Wcześniejsze odczuwanie ruchów dziecka

Normalnie ruchy dziecka wyczuwa się w okolicach 18-20. tygodnia ciąży. W przypadku bliźniąt zwykle staje się to wcześniej, nawet bardzo wcześnie, bo około 12. tygodnia ciąży. Często jest również tak, że ruchy te przyszła mama odczuwa w kilku miejscach naraz. To znak, że być może w brzuchu mieszka nie jedno, a więcej dzieci. Wczesne odczuwanie ruchów wiąże się z większą ruchliwością bliźniąt. Mają one bowiem mniej miejsca dla siebie, więc bardziej się rozpychają i wiercą.

  • Uciążliwy nacisk na pęcherz

Częste parcie na pęcherz to zwykle norma w przypadku ciąż mnogich. Ucisk na pęcherz, jakiemu winna jest rozrastająca się macica, jest naturalnie silniejszy, dlatego i potrzeba oddawania moczu częstsza.

Wymienione objawy nie są oczywiście gwarancją ciąży bliźniaczej. Bywa też bowiem i tak, że kobiety w ciąży mnogiej świetnie znoszą swój stan i nie narzekają na większe uciążliwości. Zanim więc droga mamo, poinformujesz świat o tym, że spodziewasz się bliźniąt – pójdź na badanie USG, które da ci sto procent pewności.

Dobrze wiedzieć

Co roku w Polsce rodzi się ok. 10 tys. bliźniąt*. To oznacza, że z każdym rokiem kolejne 5 tys. rodzin staje przed koniecznością zapewnienia ubrania i innych akcesoriów dla dwójki dzieci jednocześnie. 

W obecnych czasach zapewnienie wyprawki dla jednego dziecka może stanowić spory problem finansowy, stąd wielu rodziców decyduje się na zakup rzeczy używanych. Natomiast w przypadku urodzenia się bliźniąt nie dość, że należy skompletować dwa razy większą wyprawkę (czyli koszt jest dwa razy większy), to jeszcze znalezienie rzeczy używanych jest dużo trudniejsze i możliwe praktycznie wyłącznie wśród znajomych.

Odpowiedzią na ten problem jest portal: 4twins.pl, na którym można kupić, ale także sprzedać rzeczy dla bliźniaków.

Strona zbudowana jest tak, żeby wyszukiwanie ogłoszeń było jak najbardziej efektywne:

· możliwość zaznaczenia, dla jakiej konfiguracji płci dzieci są przeznaczone dane produkty (tj. 2 chłopców, 2 dziewczynki czy para mieszana chłopczyk i dziewczynka)

· możliwość wybrania dwóch różnych rozmiarów (wśród bliźniaków występują niekiedy niewielkie odstępstwa od rozmiaru)

· wskazanie, czy rzeczy mają być identyczne, czy jednak odróżniać się jakimś detalem np. kolorem

* źródło: Roczniki Demograficzne, http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2016,3,10.html

4twins
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE