Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży? Przeczytaj, czego unikać w 1 trymestrze, który jest bardzo ważnym czasem zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się w brzuchu dziecka. Oto 10 absolutnie zakazanych rzeczy w 1 trymestrze ciąży.
Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Chociaż poronienie występuje często, bo dotyka 15-20 proc. kobiet, to nie jest łatwo o nim mówić. Na opowieść o utracie ciąży zdecydowało się sześć naszych bohaterek. Przeczytaj, jak przetrwały tę trudną sytuację.
Pieczenie, swędzenie w intymnym miejscu lub upławy oznaczają zazwyczaj infekcję. Stany zapalne okolic intymnych nie omijają, niestety, także ciężarnych kobiet. Co więcej - są w ich stanie wyjątkowo niebezpieczne. Czym grożą infekcje intymne w ciąży i jak sobie z nimi radzić?
Oczekiwanie na dziecko to ekscytujący czas, ale i bardzo stresujący, do tego okres burzy hormonów, odpowiedzialnych za emocje w ciąży. Nic dziwnego, że kobietą targają dziesiątki sprzecznych uczuć. Umiesz sobie radzić z emocjami w ciąży?
Upławy w ciąży mogą mieć różne przyczyny, od grzybicy, które są ich najczęstszym powodem, po pierwotniaki i choroby weneryczne. Pojawiają się jednak głównie dlatego, że w czasie ciąży okolice intymne stają się bardziej wrażliwe i podatne na infekcje. Podpowiadamy, jak radzić sobie z upławami w ciąży.
Leczenie próchnicy zębów w ciąży jest bezpieczne w każdym trymestrze. Z kolei leczenie kanałowe zęba kobiety w ciąży nie powinno być przeprowadzane w pierwszym trymestrze. Zobacz, które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży, a z którymi lepiej poczekać do rozwiązania.
Żylaki i choroby żył w ciąży i po porodzie to dość częsta dolegliwość. Dodatkowo - to nie tylko problem zdrowotny, ale i estetyczny. Może dlatego tak często przyszłe mamy pytają o żylaki. Odpowiedział na nie, podczas naszego webinaru specjalista, chirurg naczyniowy dr. n. med. Radosław Krupiński.
Zakrzepica, czyli tromboza to choroba żył, która pojawia się nie tylko u kobiet ciężarnych. Jednak to ciąża i okres połogu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Zobacz, jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i jak zapobiegać tej chorobie w ciąży.
Dlaczego trzeba pić wodę w ciąży i nie tylko w czasie oczekiwania na dziecko, nie trzeba nikomu tłumaczyć,. Ale dlaczego warto pić ciepłą wodę? Zobacz, co mówią lekarze.
Chyba nie ma ciężarnej, która choć raz na jakiś czas, w końcowym etapie ciąży nie narzekałaby na ból pleców. Coraz większy brzuszek utrudnia codzienność. Pomocna może okazać się w tym chusta, która odpowiednio zawiązana, noszona przez godzinę dziennie, odciąży ciało w chwilach najintensywniejszej aktywności.
Zespół niespokojnych nóg brzmi śmiesznie, ale ta dolegliwość dla kobiet w ciąży wcale nie jest zabawna. Objawy syndromu niespokojnych nóg są nieprzyjemne, a czasem bolesne i mogą prowadzić do zaburzeń snu. Jakie są jej przyczyny, co leczeniem tej choroby u kobiety w ciąży?
Rumień zakaźny w ciąży może być niebezpieczny dla płodu, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Co go wywołuje, jak rozpoznać objawy oraz jak leczyć zakażenie patogenem wywołującym tę chorobę u kobiet w ciąży?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.