Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

W czasie ciąży kobiety doświadczają szeregu bólów w obrębie całego ciała. To skutek zmian, które zachodzą w ich organizmie, w masie ciała czy w poziomach hormonów. Przyjmowanie leków to ostateczne wyjście, na szczęście można naturalnie walczyć w bólem pleców, głowy, stóp czy karku.
Najgorsze w pierwszym trymestrze ciąży wcale nie są dolegliwości ciążowe. Najgorsze jest to, że jesteś z tym wszystkim sama, bo zazwyczaj nikt nie wie jeszcze o twoim stanie i nie oferuje ci żadnego wsparcia. A to właśnie wtedy jest ono najbardziej potrzebne. Zasługujesz na nie, bo nie jesteś superwoman.
Dla tych mam wymioty ciążowe nie były zwykłymi porannymi mdłościami, które uznaje się za typowy objaw ciąży. Wymiotowały niemal bezustannie i wszędzie - w parku, na fotelu ginekologicznym, a nawet w czasie porodu. U niektórych nie kończyło się na złych wspomnieniach, czy gorszym nastroju. Część z nich wymagała hospitalizacji, by ratować własne zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Dolegliwości ciążowe potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza że nie ma na nie cudownego lekarstwa. Czy na pewno? Sprawdziliśmy, co mówią specjaliści od naturalnych metod leczenia na temat łagodzenia mdłości, zgagi czy bólu pleców. Może skorzystasz z ich rad?
Jakie objawy kojarzą ci się z ciążą i porodem? Pewnie poranne mdłości, wielki brzuch, popękane brodawki… A co powiesz na tubalny głos, mleko pod pachami czy loki na prostych dotąd włosach? Oto dziwaczne objawy ciąży, o których pewnie nie słyszałaś, a które są częstsze, niż myślisz. Też tak masz?
Większość typowych mitów ciążowych została już obalona: mało kto nadal wierzy, że płeć dziecka można wyczytać z kształtu brzucha albo że po cesarce już nigdy nie urodzisz naturalnie. Ale są nadal takie teorie, w które nadal budzą wątpliwości wielu mam. Może też o nich słyszałaś i nie wiesz czy są prawdą, czy ciążowym mitem?
Słyszałaś o więzadle obłym macicy? Pewnie nie, a powinnaś, bo to ono odpowiada za nagły i kłujący ból podbrzusza i pachwin. Na szczęście ból więzadła obłego nie jest niebezpieczny, ale może nieźle przestraszyć przyszłą mamę, bo kojarzony jest zwykle z poronieniem.
Co oznacza tęczowe dziecko? Nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę, dlaczego dzieci są tak nazywane. Tymczasem z tym określeniem wiąże się wiele emocji. Można rzec, że to promyk nadziei po gwałtownej burzy, jaką jest urodzenie dziecka po wcześniejszym poronieniu.
Dziewięć miesięcy ciąży to trudny czas dla każdej kobiety. Większość przyszłych mam czuje się nie najlepiej, a jeśli tak nie jest, to narzekają na zmiany w swoim ciele, które utrudniają im wykonywanie najprostszych czynności. Ale od czego jest pomysłowość? Oto kilka sprawdzonych w praktyce tricków, które ułatwią ci przetrwanie ciąży.
Gdy ciąża jest trudnym czasem, łatwo przeoczyć sygnały, które zwiastują poważniejszy problem, czyli depresje ciążową. To dolegliwość, która dotyka od 12 do 19 proc. kobiet i sprzyja późniejszej depresji poporodowej. Oto 6 sygnałów, które wskazują na tę chorobę.
Pierwsza ciąża jest zawsze wielkim wydarzeniem, ale kolejna to już niemal rutyna. Gdy więc test ciążowy znów pokazuje dwie kreski, masz pokusę, aby po prostu powiedzieć o tym mężowi. To błąd - każde narodziny to okazja do fety, dlatego wymyśl fajny sposób, aby powiedzieć partnerowi, że zostanie tatą po raz drugi. Tym razem masz pomocnika - starsze dziecko.
Napady głodu w ciąży to częsty objaw. Nagle czujesz, że musisz coś zjeść, bo inaczej albo żołądek ściśnie się do rozmiarów orzecha albo… zwymiotujesz. Czy ciążowe napady głodu oznaczają, że to ty potrzebujesz jedzenia, czy że domaga się go twoje nienarodzone dziecko?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.