Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Różyczka w ciąży może być bardzo groźna. Zakażenie wirusem różyczki w ciąży może spowodować wady wrodzone u dziecka, a w niektórych krajach jest wręcz wskazaniem do przerwania ciąży. Zobacz, czym grozi różyczka w ciąży i co zrobić w sytuacji, gdy miałaś kontakt z chorym.
Wybór lekarza prowadzącego ciążę to bardzo ważna sprawa. Dlatego tak ważna jest pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa. Kiedy powinna mieć ona miejsce? Na co zwracać uwagę, o co pytać lekarza? Przeczytaj, jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa po zajściu w ciążę.
Jeszcze niedawno kolczyki w pępku były bardzo modne. Dziś coraz mniej pań decyduje się na takie ozdoby, ale te, które już mają często zastanawiają się, czy w ciąży mogą je nosić. Czy kolczyk w pępku stanowi jakieś zagrożenie dla płodu?
Kołatanie serca w ciąży jest niewątpliwie stresującym przeżyciem. Uczucie nieregularnej pracy czy ból serca zawsze budzi w nas niepokój. W okresie ciąży, a więc w czasie wzmożonego wysiłku dla organizmu, wiele kobiet boryka się z tym problemem kołatania serca. Najczęściej nie jest to jednak nic groźnego. Sprawdź, co jest przyczyną kołatania serca w ciąży i dowiedz się, czy masz powody do niepokoju.
Ból jajników w ciąży nierzadko stanowi źródło niepokoju przyszłej mamy. Jego przyczyny mogą być różne: od zupełnie niegroźnych po te, które zagrażają ciąży. Warto więc wiedzieć, co powoduje ból jajników i jakiej dolegliwości lub choroby może być objawem.
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia? Dlaczego traci się ciążę? To pierwsze i zasadnicze pytania, jakie zadaje sobie każda kobieta po poronieniu: dlaczego tak się stało? Co poszło nie tak? Wymieniamy 7 najczęstszych przyczyn poronienia.
Obracanie dziecka w brzuchu nie jest w Polsce metodą popularną - większość lekarzy jest do tego sceptycznie nastawiona. Jednak ręczny obrót dziecka przed porodem może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz urodzić naturalnie, a dziecko nie ułożyło się główką w dół. Jak obraca się dziecko w brzuchu mamy i czy jest to bezpieczne?
Tarczyca w ciąży odpowiada za właściwy rozwój płodu. Zaburzenia czynności tarczycy mogą być przyczyną przedwczesnych porodów, poronień i upośledzenia umysłowego dziecka. Zadbaj więc o to, by twoja tarczyca w ciąży pracowała jak należy. Wyjaśniamy, czy chora tarczyca jest zagrożeniem dla mamy i dziecka?
Ciąża pozamaciczna, najczęściej rozwija się w jajowodzie. Może być też umiejscowiona w jajniku lub jamie brzusznej. Blizna po cesarskim cięciu znajduje się na samym końcu możliwości. A jednak coraz częstszym przypadkiem jest ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu. Co warto o niej wiedzieć?
Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Skurcze przepowiadające są naturalną reakcją twojego organizmu i świadczą o przygotowaniu do porodu. Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży zwiastują narodziny dziecka. 
Kształt brzucha w ciąży według niektórych jest miarodajnym źródłem wiedzy o tym, jaka będzie płeć dziecka. Prawdą jest, że brzuchy kobiet - nawet tych, które są na tym samym etapie ciąży - mogą różnić się od siebie kształtem i wielkością. Skąd się biorą te różnice i czy rzeczywiście z wyglądu brzucha w ciąży można rozpoznać np. płeć dziecka?
Mięśniaki w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Ale nie wpadaj od razu w panikę. W praktyce mięśniaki macicy w ciąży oznaczają po prostu częstsze wizyty u ginekologa. Gdyby mięśniaki miały być niebezpieczne dla ciąży, lekarz podejmie odpowiednie działania.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.