Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

W ciąży nasza skóra jest bardziej podatna na podrażnienia: zmienia się pod wpływem hormonów, szczególnie estrogenów i staje się wrażliwsza. Dlatego trzeba o nią lepiej dbać. Czy wiesz, jak to robić? Zrób test i sprawdź, czy dobrze dbasz o swoją skórę w ciąży.
Omdlenia i zawroty głowy to dość częste ciążowe przypadłości. Co je wywołuje i kiedy konieczny jest kontakt z lekarzem?
Skuteczne i bezpieczne zioła to dobry sposób na trawienie. Organizm ciężarnej kobiety funkcjonuje inaczej, więc każda potrawa może okazać się sprawdzianem dla jej układu trawiennego. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką zioła na trawienie.
Jak urodzić i nie zwariować? To pytanie jest także tytułem znanego filmu, będącego luźną adaptacją kultowej, znanej na całym świecie książki „W oczekiwaniu na dziecko”. Jej autorka Heidi Murkoff rozmawiała z naszą dziennikarką.
Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie w ciąży) to poważny stan. U kobiet z nadciśnieniem w ciąży istnieje ryzyko wylewu krwi do mózgu. Z kolei dzieci są narażone na niedotlenienie i zaburzenia rozwoju. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia w ciąży? Na czym polega leczenie?
Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie tętnicze) jest poważnym stanem, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki oraz dziecka. Jak wygląda ciąża, dieta, poród i opieka poporodowa u kobiet z wysokim ciśnieniem?
Kosmetyki, których używamy mogą zawierać szkodliwe substancje. Nawet te z pozoru niegroźne, bo znajdujące się w kremach czy balsamach ciążowych, mogą wpływać negatywnie na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.
Bliźnięta jednojajowe, nazywane w literaturze naturalnymi klonami na pierwszy rzut oka są identyczne. W rzeczywistości jednak bliźnięta, jak każdy człowiek, mają unikalne cechy, które nie występują nawet u bliźniaczego rodzeństwa. Co należy wiedzieć o bliźniakach i na co zwrócić uwagę, aby zauważyć te odmienności?
Nudności w ciąży i wymioty to dla około 2–3 proc. przyszłych mam wyjątkowo uciążliwe wczesne objawy ciąży. Jak się pozbyć mdłości w ciąży lub chociaż je złagodzić? Kiedy nudności w ciąży są dolegliwością wymagającą leczenia?
2 miesiąc ciąży trwa od 5 do 8 tygodnia ciąży. Brzuch w 2 miesiącu nie jest jeszcze widoczny i nie daje się we znaki. Ale czasami tak bywa, że przykre objawy ciąży w drugim miesiącu są bardzo uciążliwe. Ale we wszystkim staraj się dostrzegać dobre strony.
1 miesiąc ciąży trwa od 1 tygodnia do 4 tygodnia ciąży, to początek pierwszego trymestru. Nie spodziewaj się objawów ciąży w 1 miesiącu. Najpierw pojawia się nieśmiałe przypuszczenie, potem niedowierzanie, aż w końcu to podniecające uczucie, że stanie się coś niezwykłego. Ale na razie to twoja słodka tajemnica...
Bolesne kopnięcia to rzeczywistość każdej przyszłej mamy. Z początku delikatne muśnięcia, pod koniec ciąży mogą zamienić się w nieprzyjemne i uciążliwe kopniaki i kuksańce. Jak reagować, gdy malec w brzuszku za bardzo się rozpycha?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.