Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Zespół Edwardsa (trisomia 18) jest rzadką chorobą genetyczną. Większość (około 95 procent) ciąż z zespołem Edwardsa kończy się samoistnym poronieniem, zaś niemowlęta żyją bardzo krótko. 30 procent dzieci urodzonych z zespołem Edwardsa umiera w pierwszym miesiącu życia i tylko 10 procent przeżywa 1 rok.
Lato się skończyło, na dworze szaro, buro i smutno, a ty czujesz, że masz coraz mniej energii. Nie daj się jesiennej apatii! Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, co zrobić aby w bezpieczny sposób dodać sobie energii w ciąży.
Sen w ciąży czasami wydaje sie niemożliwy. Nocne wizyty w toalecie, skurcze łydek, bóle kręgosłupa i wielki, utrudniający poruszanie się brzuch... Czy wyspanie się podczas ciąży w ogóle jest możliwe? Tak, pod warunkiem że do łóżka położysz się odpowiednio przygotowana i dobrze się ułożysz.
Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Sprawdź z jakimi skurczami macicy masz do czynienia, co oznaczają i jak możesz złagodzić dolegliwości.
Brak koncentracji w ciąży jest normalny. Niedobory witamin i minerałów, burza hormonalna, zmęczenie, a przede wszystkim cały wachlarz emocji związanych z oczekiwaniem na dziecko, to najczęstsze problemy z koncentracją w ciąży. Same w sobie nie są groźne, jednak sygnalizują, że powinnaś bardziej się o siebie zatroszczyć i zwolnić tempo.
Koronawirus sieje spustoszenie na całym świecie. Czy jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Sprawdź, jak przyszłe mamy powinny się chronić przed koronawirusem i czy dzieci zakażonych mam mogą urodzić się zdrowe?
Pregoreksja, czyli anoreksja ciężarnych jest poważną chorobą i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie kobiety i dziecka. I choć zaburzenia odżywiania kojarzą się zwykle z problemami nastolatek, to jednak anoreksja coraz częściej dotyczy także kobiet w ciąży.
Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Chociaż poronienie występuje często, bo dotyka 15-20 proc. kobiet, to nie jest łatwo o nim mówić. Na opowieść o utracie ciąży zdecydowało się sześć naszych bohaterek. Przeczytaj, jak przetrwały tę trudną sytuację.
Progesteron, żeński hormon płciowy, jest niezwykle istotny dla rozwoju ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach. Niedobór progesteronu może spowodować poronienie lub zakłócić prawidłowy przebieg ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, od czego zależy poziom progesteronu i co zrobić w przypadku jego niedoboru.
Nowoczesne czy tradycyjne? Krótkie czy długie? Oryginalne czy klasyczne? Jeśli nie wiesz, jakie imię wybrać dla swojej córki, zrób test i sprawdź nasze propozycje.
Wybór imienia dla dziecka to trudna sprawa. na pewno nie raz zastanawiałaś się, jak powinien mieć na imię twój synek. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji - zrób test i dowiedz się, jaki rodzaj imienia dla synka powinnaś wybrać.
9 miesiąc ciąży trwa od 36 tygodnia ciąży do 40 tygodnia ciąży. Z jednej strony odczuwasz przyjemne podekscytowanie, z drugiej – nasilające się dolegliwości ciążowe. Zobacz w jaki sposób wykorzystać 9 miesiąc ciąży, by jak najlepiej przygotować się do jej zakończenia - porodu i przywitania dziecka na świecie.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.