Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Niektóre ciążowe powikłania, choć wydaje się, że po porodzie nie ma po nich śladu, istotnie wpływają na zdrowie kobiety i długość jej życia. W przypadku niektórych ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia wzrasta nawet 2,5-krotnie.
Do tej pory podawane przez ekspertów zalecenia staną się nieaktualne? Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile może zdrowo przybrać na wadze jedna grupa ciężarnych. To spora zmiana, która dotyczy wielu kobiet.
Coraz więcej ekspertów poleca, by w ciąży i po porodzie skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niestety zalecenia to jedno, a kwestia kosztów - drugie. "Konsultacja u fizjoterapeuty powinna być bezpłatnie dostępna dla wszystkich kobiet po porodzie" - twierdzi Paweł Hereć.
Porody z węzłami prawdziwymi należą do rzadkości, a mimo to myśl o nich paraliżuje przyszłe mamy. Obawiają się one komplikacji porodowych i problemów zdrowotnych u nienarodzonego dziecka. Doktor Wojciech Falęcki uspokaja i mówi, że wokół tego tematu narosło zbyt dużo mitów. „My położnicy uznajemy to za wielkie szczęście”.
Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam, a potrafią mocno dać się we znaki. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz być konsekwentna i zastosować kilka metod walki naraz. Zobacz co robić, by pożegnać się z zatwardzeniem w ciąży. Oto domowe sposoby na zaparcia w ciąży i odpowiedź na kilka pytań, które krępujesz się zadać komukolwiek...
Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak często występują fale Alvareza?
Skurcze macicy w ciąży mogą mieć różne podłoże. Występowanie skurczów ciążowych jest naturalne, choć zdarzają się i takie, które mogą być sygnałem zagrożenia ciąży. Jak rozpoznać skurcze w ciąży i jakie są ich rodzaje?
Według wielu badań, dzieci już w chwili narodzin mają własne upodobania, których nabyły w życiu płodowym. Chodzi o ulubione smaki, muzykę, a nawet książki i kwestie takie jak emocjonalność. Uważaj na to, co robisz w ciąży. Dziecko uczy się od ciebie dużo więcej niż myślisz, zanim jeszcze zobaczycie się po raz pierwszy.
Ból w dolnej części pleców potrafi być naprawdę uporczywy. I nie dotyczy to jedynie okresu ciąży, choć w tym czasie dokuczać może wyjątkowo. Czasami jest on również powodem, dla którego przyszła mama nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Najnowsze badania pokazuję, że istnieje sposób, by znacząco złagodzić ból.
Skurcze Braxtona-Hicksa to nie są jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. To coś w rodzaju skurczów „treningowych”. Dzięki nim macica przygotowuje się bowiem do porodu. Przez wiele mam odczuwane są jako stan tzw. „stawiania się macicy”. Kiedy, z jaką częstotliwością i nasileniem występują? Jak je rozpoznać od skurczów porodowych?
Kontrolowanie szyjki macicy w ciąży jest bardzo ważne, bo w porę pozwala wykryć m.in. ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy poronienia i tym samym im skutecznie przeciwdziałać. Jaka powinna być prawidłowa szyjka macicy w ciąży, a kiedy jej wygląd budzi niepokój?
Skracanie szyjki macicy w ciąży zwiększa ryzyko, że dojdzie do przedwczesnego porodu lub poronienia. Szyjka macicy to narząd chroniący płód przed czynnikami zewnętrznymi i pomagający utrzymać dziecko w macicy. Dowiedz się, jakie są objawy skracania szyjki macicy w ciąży i w jaki sposób postępować z tym objawem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.