Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Czy kot w domu to zagrożenie dla ciąży? Wiele kobiet w ciąży lub dopiero ją planujących słyszy, że posiadanie kota jest niebezpieczne dla ciąży i że kota trzeba się pozbyć. Nie ma jednak powodu do paniki - wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, aby kot nie zagrażał ciąży.
Na te ważne wydarzenia w ciąży czeka każda przyszła mama. Z niecierpliwością wygląda przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze USG czy pierwsze ruchy maluszka. Zobacz, kiedy powinny nastąpić te i inne ważne momenty ciąży, i odliczaj do nich dni.
Sen w ciąży to nie tylko wypoczynek i regeneracja, lecz także lepsze zdrowie. Przyszłe mamy, które dobrze śpią, są bardziej odporne na infekcje, mniej boli je głowa, a nawet mają... łatwiejszy poród. Zobacz, jakie jeszcze są korzyści z dobrego snu w ciąży.
Łożysko przodujące jest jednym z powodów zagrożenia ciąży. Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka, czyli taka, która stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży.
Najczęstszy problem ze snem w ciąży to duży brzuszek, który utrudnia wygodne ułożenie się w łóżku. Ale są też inne dolegliwości, które nie pozwalają się wyspać przyszłej mamie. Częste wybudzenia, bezdech i zespół niespokojnych nóg to powszechne problemy ze snem w ciąży. Jednak czy jesteś skazana na bezsenność w ciąży?
Ból brzucha w ciąży pojawia się właściwie w każdym trymestrze i należy do najpopularniejszych dolegliwości ciążowych. Przyczyny bólu brzucha w poszczególnych tygodniach ciąży są zwykle fizjologiczne, lecz zdarza się, że ból brzucha w ciąży oznacza kłopoty. Zobacz co oznacza ból brzucha w 12 tygodniu ciąży, a co w drugim trymestrze.
Ciąża donoszona oznacza, że malec urodzony w tym czasie nie jest już traktowany jako wcześniak i jest zdolny do samodzielnego życia poza łonem mamy. Kiedy mówimy, że ciąża jest donoszona i czy oznacza to, że dziecko powinno się już urodzić?
Krępujące pytania o ciążę są zmorą wielu przyszłych mam. Czekasz na dziecko, cieszysz się z ciąży, z czułością gładzisz rosnący brzuch, aż tu nagle… ktoś rzuca krępujące pytanie, które odbiera ci mowę. Oto kilka pomysłów, jak reagować na krępujące pytania o ciążę.
Ciąża biochemiczna to bardzo wczesna ciąża, która ulega poronieniu jeszcze przed zagnieżdżeniem się zapłodnionego jaja w macicy. Wyjaśniamy, czym jest ciąża biochemiczna, jakie są jej przyczyny, objawy i jakie jest postępowanie w przypadku stwierdzonej ciąży biochemicznej.
Krwawienie z dróg rodnych u ciężarnych kobiet nie musi być groźne. Mimo wszystko krwawienia w ciąży nie powinno się bagatelizować, ponieważ może oznaczać problemy zdrowotne i powikłania. Idąc do lekarza zaoszczędzisz sobie stresu i sprawdzisz czy wszystko jest w porządku z dzieckiem.
Ból pleców w ciąży narasta zazwyczaj w miarę rozwoju dziecka. Im dłużej jesteś w ciąży, tym bardziej odczuwasz ból kręgosłupa. Do tego środki przeciwbólowe nie są wskazane w ciąży. Jak więc radzić sobie z bólem pleców w ciąży?
Cytomegalia to groźna choroba, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w jej kierunku. Na karcie z wynikami badań są one oznaczone jako IgG i IgM. Zobacz, co to jest IgG i IgM i jakie są normy. Jaki jest prawidłowy wynik badania w kierunku Cytomegalii? Co oznaczają IgG i IgM dodatnie, a co ujemne? 

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.