Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Plastry przeciwbólowe są coraz częściej wybierane w aptekach zamiast tradycyjnych leków przeciwbólowych, bo działając miejscowo, nie podrażniają śluzówki żołądka. Czy w ciąży można używać plastrów przeciwbólowych?
Ciążą po 35. roku życia to już codzienność. Wiek, w którym Polki zostają matkami, ciągle się przesuwa w górę. Coraz więcej kobiet rodzi pierwsze dziecko dopiero w czwartej dekadzie życia i później. Czy to nie jest niebezpieczne? Oto najważniejsze fakty i mity na temat późnej ciąży po 35 roku życia.
Co robić, by brzuch w ciąży był bezpieczny? Warto zachować umiar. I nie chodzi tylko o niezdrową żywność czy nadmierny stres, ale o pewne przyzwyczajenia, z których ryzyka nie zawsze zdajemy sobie sprawę. O bezpieczeństwie ochronie dziecka w brzuchu matki opowiada Bożena Dudek, położna.
Zastanawiasz się, czym grozi uciskanie brzucha w ciąży? Czy dziecku może zaszkodzić pas bezpieczeństwa w samochodzie? A może pozycja w czasie snu, która uciska brzuszek? Zobacz, kiedy uciskanie brzucha w ciąży może być szkodliwe i jak unikać takich niebezpiecznych sytuacji.
Zaparcia w ciąży to jedne z najbardziej dających się we znaki ciążowych dolegliwości trawiennych. Sprawdź, co brać na zatwardzenia w ciąży i dowiedz się, czy czopki glicerynowe i leki na przeczyszczenie to dobry pomysł na zaparcia w ciąży.
Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam, a potrafią mocno dać się we znaki. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz być konsekwentna i zastosować kilka metod walki naraz. Zobacz, co robić, by pożegnać się z zatwardzeniem w ciąży.
Czy gorączka w ciąży zawsze powinna niepokoić? Temperatura ciała zależy od wielu czynników i nie tylko 36,6ºC jest wskazaniem prawidłowym. Gorączka w ciąży to sygnał, którego nie wolno lekceważyć.  Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na gorączkę.
Grypa żołądkowa, biegunka wirusowa, jelitówka – to określenia infekcji układu pokarmowego, za którą odpowiedzialny jest rotawirus. Jest bardzo zaraźliwy, dlatego grypa żołądkową dotyka również kobiety w ciąży. Zbagatelizowana, może być dla nich niebezpieczna, dlatego warto wiedzieć, jak walczyć z grypą żołądkową w ciąży.
Rotawirus w ciąży budzi niepokój wielu przyszłych mam. Na szczęście sam wirus nie stanowi zagrożenia dla płodu, niebezpieczne może być jednak odwodnienie towarzyszące chorobie. Sprawdź, jak leczyć biegunkę rotawirusową, gdy jesteś w ciąży. 
Zatrucie pokarmowe w ciąży może się przydarzyć każdej przyszłej mamie, bez względu na to, jak bardzo zwraca uwagę na to, co je. Dowiedz się, czym się objawia, jakie są jego przyczyny, w jaki sposób z nim walczyć i jak można mu przeciwdziałać.
Czy COVID-19 może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu? Pierwsze badania na to wskazują. Lekarze podkreślają jednak, że jeszcze za wcześnie na traktowanie tych wyników, jako pewnych. Wiele jednak wskazuje, że przebycie infekcji koronawirusowej może wpływać na szybsze zakończenie ciąży.
Skurcze łydek w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nagły skurcz łydki wyrywa ze snu, poraża bólem, czasem aż do łez. Przeczytaj, skąd się biorą skurcze łydek w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.