Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Ciąża zagrożona nie oznacza najgorszego, czyli utraty dziecka, dlatego jeśli w ciąży przytrafią ci się plamienia czy bóle w dole brzucha, nie wpadaj w panikę. Pamiętaj, że współczesna medycyna nieźle sobie radzi z komplikacjami, jakie mogą pojawić się podczas ciąży.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, praca w ciąży nie jest zagrożeniem, a może być przyjemnością. Jeśli czujesz się dobrze, jest to jak najbardziej możliwe! Oto sposoby, by czerpać radość z pracy i subtelnie zwalczać niedogodności ciążowe.
Seks w ciąży to temat bardzo ważny dla wielu par. Niestety, wiele osób rezygnuje w tym czasie ze zbliżeń z obawy o dziecko. Czy potrzebnie? Czy orgazm w ciąży i wywołane nim skurcze może wywołać poród? Kiedy seks jest przeciwwskazany?
Pessar to specjalny silikonowy krążek, którego założenie proponuje się przy niewydolności szyjki macicy. Pessar kołnierzowy hamuje skracanie się szyjki macicy i zapobiega przez to porodowi przedwczesnemu. Czym jest pessar i kiedy się go zakłada?
Jesteś w ciąży, ale nikt o tym jeszcze nie wie? Przyszykuj wielką niespodziankę i powiedz o tym rodzinie w święta. Informacja o maleństwie będzie dla nich najlepszym prezentem pod choinkę. Ale jak to zrobić spektakularnie i niebanalnie?
Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, IUGR, z ang. Intrauterine Growth Restriction, dotyczy kilku procent ciąż. Diagnoza pada, gdy masa lub długość płodu jest niedostateczna w stosunku do wieku ciąży. Dzieci z IUGR często rodzą się małe i bardzo szczupłe. Wyglądają jakby były niedożywione.
Zawsze lubiłaś tańczyć i zastanawiasz się, czy z powodu ciąży powinnaś przestać? Taniec jest jedną z bezpiecznych form ruchu dla ciężarnych. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.
Dziecko w brzuchu matki miewa czkawkę, ssie kciuk, kopie, ale czy płacze jeszcze zanim się urodzi?
Toksoplazmoza jest jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Toksoplazmoza nie jest groźna dla kobiety, ale problem pojawia się wraz z zajściem w ciążę. Wtedy choroba jest niebezpieczna dla płodu. Czy kobieta z toksoplazmozą ma szansę na urodzenie zdrowego dziecka? O to, kiedy ta choroba jest niebezpieczna dla płodu, zapytaliśmy ginekolog Ewę Kurowską. Zobacz, jakie są objawy toksoplazmozy i jak wygląda jej leczenie!
Chociaż brzmi to dość abstrakcyjnie, to jednak okazuje się, że w USA wiele kobiet stosuje konopie indyjskie jako lek na pozbycie się porannych mdłości. Lekarze ostrzegają jednak, że może to być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.
To, że jesteś w ciąży nie oznacza, że nie możesz prowadzić samochodu. Jeżeli czujesz się dobrze, nie musisz przesiadać się na fotel pasażera. Zanim jednak usiądziesz za kółkiem, dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo Tobie i dziecku.
Grzybica pochwy to częsta dolegliwość w ciąży. Za to, że grzybicze zapalenie pochwy pojawia się u kobiet w ciąży odpowiadają hormony. Pod ich wpływem pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Osłabia to barierę ochronną i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, w tym grzybów należących do drożdżaków, które najczęściej są przyczyną grzybicy pochwy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.