Przebieg ciąży

Obserwacja przebiegu ciąży, tego jak zmienia się ciało kobiety i jak w tym czasie rozwija się dziecko jest fascynującą przygodą. Przebieg ciąży można podzielić na 3 etapy: trymestry.

Na opuchnięte nogi skarży się prawie trzy czwarte kobiet w ciąży. Jeśli i tobie dokuczają obrzęki w ciąży, poznaj sposoby na opuchnięte nogi w ciąży. Podpowiadamy, można stosować na obrzęki nóg w ciąży, jak działa żel z kasztanowca i maści chłodzące na opuchnięte nogi.

Materiał sponsorowany

Na spuchnięte i obrzęknięte nogi w ciąży skarży się wiele przyszłych mam. Obrzęki w ciąży, spuchnięte stopy, kostki czy łydki powodują złe samopoczucie kobiety. Nogi stają się ciężkie i obrzmiałe szczególnie w okresie letnim. Zobacz, dlaczego masz obrzęki w ciąży, spuchnięte nogi, kostki i łydki?
Nietrzymanie moczu w ciąży zdarza się wielu kobietom. Może jednak być też tak, że wyciekająca ciecz wcale nie jest moczem, a płynem owodniowym, który wycieka z pękniętego pęcherza płodowego. Wtedy powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zobacz, jak odróżnić popuszczenie moczu w ciąży od wyciekania płynu owodniowego.
Nietrzymanie moczu w ciąży to dolegliwość, która nęka ponad 50 proc. przyszłych mam. Jej główną przyczyną jest ucisk powiększonej znacznie macicy na pęcherz, ale nie tylko. Co sprawia, że niektóre kobiety są bardziej narażone na nietrzymanie moczu niż inne?
Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Cukrzyca ciężarnych to stan polegający głównie na wystąpieniu podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Podniesiony poziom cukru objawia się charakterystycznie, ale może też nie dawać żadnych objawów.
Stan przedcukrzycowy może objawiać się nieprawidłową glikemią na czczo lub nieprawidłową tolerancją glukozy. Taka sytuacja obserwowana też u ciężarnych zagrożonych cukrzycą ciążową. To sygnał, którego nie wolno bagatelizować. Skąd się bierze stan przedcukrzycowy i co zrobić, aby zapobiec rozwinięciu się cukrzycy?
Nie wpadaj w panikę, jeśli wykryto u ciebie cukrzycę w ciąży. Troszczysz się o to, by wszystko sprzyjało rozwojowi twojego dziecka, a tu lekarz ogląda wyniki badań i oznajmia: „Ma pani cukrzycę”. Mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek.
Cukrzyca ciążowa wymaga samodyscypliny. Po pierwsze musisz zmienić dietę i bardzo pilnować tego, co jesz. Po drugie, musisz mierzyć regularnie poziom cukru we krwi. Jak dokonywać pomiarów, ile razy dziennie i jak interpretować wyniki? Podpowiadamy, jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej.
Podajemy adresy poradni diabetologicznych dla kobiet w ciaży. Jeśli testy wykazały, że masz cukrzycę, powinnaś jak najszybciej trafić pod opieke lekarza diabetologa. Specjalistyczna opieka to szansa, by uniknąć powikłań groźnych i dla ciebie i dla dziecka. Gdzie jej szukać?
Homeopatia w ciąży jest popularna, ponieważ uznawana jest za bezpieczną w okresie oczekiwania na dziecko. Lekarze homeopaci są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka leki homeopatyczne to najlepsze rozwiązanie. Jaka jest prawda? Czy homeopatia w ciąży jest skuteczna i przede wszystkim, czy jest bezpieczna?
Wśród preparatów homeopatycznych przyszła mama znajdzie wiele takich, które mogą jej pomóc w pozbyciu się dolegliwości. Leki homeopatyczne w ciąży uznawane są za bezpieczne, chociaż ich skuteczność przez niektórych lekarzy jest podważana. Które leki homeopatyczne może przyjmować kobieta w ciąży?
Jak postępować, gdy pojawi się takie ryzyko konfliktu serologicznego? Jak wygląda leczenie konfliktu grupy krwi i czym jest immunizacja?  Na te ważne pytania odpowiada prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM i rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2016 – 2020.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my

Przebieg pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. Dochodzi wówczas do nasilenia dolegliwości ciążowych. Intensywnie rozwijające się w tym czasie dziecko narażone jest na działanie wszelkich czynników mogących zaburzyć jego rozwój, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży formują się narządy i układy wewnętrzne. Około 21. dnia po zapłodnieniu dziecku zaczyna bić serce, a do ukończenia 12. tygodnia ciąży w macicy powstaje istota ludzka ważąca ok. 15 gram. Zdarza się, że w badaniach USG pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć dziecka.

Przebieg drugiego trymestru ciąży

Drugi trymestr ciąży - czas między 14. a 26. tygodniem ciąży przynosi ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm i może ważyć nawet 900 g. Dochodzi w tym czasie do ostatecznego wykształcenia łożyska, które pośredniczy między dzieckiem a matką – przez nie transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Przebieg trzeciego trymestru ciąży

Trzeci trymestr ciąży - do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy i nerwowy, wzrasta też jego aktywność ruchowa. Dziecko doskonali również słuch – potrafi rozpoznać głos swojej matki i osób z najbliższego otoczenia. Pod koniec ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję optymalną do porodu, tj. główką w dół. W 38. tygodniu ciąży pojawiają się już skurcze macicy, które nie zawsze są oznaką porodu – mają za zadanie zmiękczyć i lekko rozszerzyć szyjkę macicy przed porodem. 

Co zakłóca przebieg ciąży?

Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny unikać (zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży) alkoholu, papierosów i niektórych leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z kawy i słodkich napojów gazowanych. W pierwszym miesiącu ciąży dla zarodka szkodliwe są wszelkie substancje chemiczne, dlatego powinno się zrezygnować w tym czasie z prac ogrodowych związanych z opryskaniem roślin, malowania ścian i kontaktu z drażniącymi substancjami. Warto pamiętać, że dziecku szkodzi również wysoka temperatura, dlatego nie powinno się brać gorących kąpieli i spędzać czasu w saunie.

Ciąża to czas, w którym kobieta może odczuwać pobudzenie emocjonalne. Warto pamiętać, że stany ciała i umysłu są ze sobą połączone w sposób nierozerwalny i wpływają na siebie. Odczuwanie niepokoju przez przyszłą matkę jest normalne – często wiąże się z nadmiarem obowiązków, wyzwaniami w pracy zawodowej oraz obawą przed samym porodem. Dopiero długotrwały stres okazuje się być szkodliwy. Jeśli hormon stresu – kortyzol – jest wytwarzany w wysokich dawkach, może przeniknąć przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Istotne jest więc unikanie sytuacji powodujących stres u ciężarnej i znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże zredukować stres i przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane – kobietom w ciąży ( z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut dziennie. Liczy się tez odpowiednia dieta w ciąży – aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, dzienne zapotrzebowanie na kalorie u ciężarnej powinno wzrosnąć o ok. 300 kcal od dotychczasowego. Ważna jest jakość spożywanych kalorii – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać jednak, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który zaleca się przyjmować w dawce 400 mg dziennie.