Prawie każda kobieta w ciąży przynajmniej raz doświadczyła bólu, który sparaliżował ją ze strachu o dziecko. Kłujący ból podbrzusza, przenikający aż do pachwin lub tępy zlokalizowany w dolnej części brzucha.
Pierwsza myśl jest taka, że ból brzucha w ciąży to zły znak. Specjaliści jednak uspokajają: zazwyczaj takie objawy są zupełnie niegroźne, a powodują je niewielkie więzadła znajdujące się przy macicy - tzw. więzadła obłe. Jak je rozpoznać i jak odróżnić od bólu zwiastującego poronienie lub inne problemy z ciążą?
Spis treści
- Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?
- Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?
- Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?
- Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?
Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?
Więzadło obłe to pasmo tkanki, które podtrzymuje macicę. Pasma te biegną po obu jej stronach i wchodzą przez pachwinę aż do pochwy. Kiedy ciążowy brzuszek rośnie, więzadła obłe się rozciągają i nabierają grubości, aby unieść coraz cięższą macicę (dzieje się tak dzięki hormonom powodującym elastyczność więzadeł i mięśni). Ten proces może powodować ból w okolicach pachwiny, brzucha i bioder.
Na wystąpienia bólu więzadła obłego narażone są wszystkie kobiety w ciąży, ale naprawdę dokuczliwy ból tych pasm tkanek dotyka 10% do 30% z nich. Najczęściej pojawia się na początku drugiego trymestru, gdy macica zaczyna intensywnie rosnąć i utrzymuje się aż do porodu. Najsilniej odczuwany jest w środku drugiego trymestru.
Ból więzadła okrągłego nie jest niebezpieczny dla ciebie ani dziecka. Nie jest oznaką choroby lub komplikacji.
Czytaj również: Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?
Taki objaw w czasie ciąży to nic nadzwyczajnego. Skąd bierze się ból w pachwinie?
Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?
Ból więzadeł obłych może być odczuwany jako przeszywające kłucie w brzuchu lub tępy ból po jednej lub obu stronach, rozpoczynający się po bokach brzucha i przechodzący w dół do pachwiny. Ból może wystąpić nagle, ale może też utrzymywać się przez cały dzień (a nawet nasilać). O rozciąganiu więzadeł obłych świadczyć może:
- ostry, przeszywający ból, gdy zmieniasz pozycję ciała, kichasz, kaszlesz itd.
- tępy ból w dolnej części brzucha lub miednicy: od pachwiny do brzucha i bioder
- utrzymujący się ból po wysiłku lub aktywności fizycznej na skutek obciążenia więzadeł w czasie ruchu. Może się nasilać w wyniku siedzenia przez cały dzień.
Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?
Lekarze zalecają, aby w łagodzeniu bólu stosować naturalne metody. Sprawdza się noszenie pasa podtrzymującego brzuch lub stosowanie taśm do kinesiotapingu. Konieczny jest też odpoczynek i ciepła kąpiel.
Aby zapobiec bólowi, warto ograniczyć wysiłek, nie dźwigać. Jeśli czujesz, że za chwilę kichniesz, spróbuj najpierw pochylić się do przodu i umieścić ręce pod brzuchem, aby go podeprzeć. Każdego dnia wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające biodra - kręcenie, przyjmowanie pozycji w siadzie płaskim z uniesionymi pośladkami.
Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?
Ból podbrzusza bardzo często kojarzony jest z poronieniem - i słusznie. Objawy utraty ciąży związane są z silnymi skurczami, bólami podbrzusza przypominającymi ból miesiączkowy, a także skurczami (macica kurczy się wydalając płód, jak w czasie porodu).
Charakterystyczne przy poronieniu jest jednak krwawienie, które nie występuje w przypadku bólu więzadła obłego. Dodatkowo ból przy poronieniu jest dużo silniejszy niż ten, wywołany rozciąganiem się więzadeł.
Mimo to warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha w ciąży wydaje ci się niepokojący. Dzwoń koniecznie na SOR, jeśli:
- odczuwasz intensywny ból lub skurcze brzucha
- masz wysoką gorączkę lub dreszcze
- krwawisz z pochwy
- odczuwasz silny ból przy oddawaniu moczu
- masz zawroty głowy lub omdlenia.