Alergia u dziecka - czy można zapobiec alergii u dziecka jeszcze na etapie ciąży?

2013-03-25 15:02
alergia u dziecka
Autor: _photos.com

Dieta w ciąży nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój twojemu dziecku, ale może także uchronić je przed alergią. Zobacz jak odżywiać się w ciąży, by dziecko nie miało problemów z uczuleniem.

Nie ma się co dziwić, że to co jemy w czasie ciąży ma ogromny wpływ na nasze dziecko. W końcu to czas jego najszybszego i najbardziej dynamicznego rozwoju. A jak to się ma do alergii u dziecka?

Alergia u dziecka - jak jej zapobiec?

Mitem jest, że spożywanie przez ciężarną produktów uznanych za alergizujące ma wpływ na późniejszą alergię u jej dziecka. Naukowo jest udowodnione, że np. olej z orzechów włoskich zapobiega wręcz powstaniu alergii u dzieci. To wszystko za sprawą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, (oprócz orzechów wystepują one np. w rybach). Wspierają one rozwój układ immunologiczny dziecka. Dzięki czemu rozwija się on szybciej, a dziecko ma większą odporność - także alergie.

Alergia u dziecka - skąd ona się bierze?

Nie ma więc sensu eliminowania wartościowych pokarmów z diety, bo może to spowodować znaczne jej zubożenie. Jedyne co możemy ograniczyć to produkty sztuczne, zawierające barwniki nienaturalne, wzmacniacze smaku czy konserwanty - to ich nadmiar może powodować alergię u dziecka.

Alergia u dziecka - co zwiększa ryzyko jej wystąpienia?

Wpływ na przyszłe uczulenie u dziecka na pewno ma przyjmowanie lekarstw w ciąży. Ciężarna pod żadnym pozorem nie powinna przyjmować żadnych medykamentów na własną rękę. Powinna też o swoim stanie powiadomić lekarzy innych specjalizacji, którzy przepisują jej leki. Niektóre lekarstwa, np. te zmniejszające odczyn pH soku żołądkowego (stosowane np. w chorobach żołądka i dwunastnicy, jak inhibitory pompy protonowej, H2-blokery i leki zobojętniające), przyjmowane przez ciężarną, mogą bowiem zwiększać ryzyko astmy i alergii pokarmowej u dziecka. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki z powodu choroby przewlekłej, a właśnie zaszłaś w ciążę, ustal z lekarzem, czy – i w jakich dawkach – wolno ci je teraz przyjmować. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zmiany terapii na taką, która nie będzie szkodziła maluszkowi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE