Białe upławy w ciąży: czy są powodem do niepokoju?

2015-07-21 18:49
Białe upławy w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Występowanie białych upławów w ciąży - bezwonnych i przejrzystych - nie stanowi powodu do niepokoju.

Białe upławy w ciąży to jeden z tych obajwów, które mogą budzić niepokój. Czy biały śluz z pochwy to faktycznie powód do zmartwień? Przeczytaj albo posłuchaj, co mogą oznaczać białe upławy w ciąży.

Posłuchaj, o czym mogą świadczyć białe upławy w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Białe upławy w ciąży to objaw, który i może, i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego. Dlaczego? W zależności od swojej konsystencji są albo normalną wydzieliną fizjologiczną, albo wskazują na zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Przeczytajcie, jak można rozróżnić te dwa rodzaje białych upławów w ciąży.

Białe upławy w ciąży: fizjologiczny objaw

Białe upławy w ciąży zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli tylko ich barwa jest mlecznobiała, a one same są raczej rzadkie niż gęste i nie mają żadnego zapachu, ich działanie ma dobroczynny wpływ na płód - wydzielanie białych upławów w ciąży zapewnia mu właściwy rozwój i chroni go (a także drogi rodne kobiety) przed bakteriami i drobnoustrojami. Wydzielina z pochwy pojawia się u pań również w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, ale podczas ciąży jej wydzielanie jeszcze się zwiększa. Wszystko przez to, że organizm zaczyna produkować więcej estrogenów. Zwiększeniu ulega również przepływ krwi w drogach rodnych.

Specyficznym rodzajem upławów, występujących już pod sam koniec ciąży i będących zwiastunem porodu, jest czop śluzowy. Ma gęstą i galaretowatą formę i przezroczystą, lub z elementami krwi, konsystencję. Czop przeciwdziała zakażeniom bakteryjnym w czasie ciąży, znajduje się u samego ujścia szyjki macicy. Gdy zbliża się termin rozwiązania, czop zaczyna odchodzić, co może potrwać nawet kilka dni. Odchodzenie czopu śluzowego przybiera właśnie formę upławów.

Jeśli upławy zaczynają zmieniać barwę - stają się zielonkawe lub brązowawe i zyskują przykry zapach - nalezy skonsultować się z lekarzem. Również wtedy, gdy towarzyszy im ropa i krew. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne, ginekolog pomoże znaleźć tę właściwą. Białe upławy w ciąży są naturalnym objawem, chyba że zmianie ulega ich konsystencja.

Dowiedz się również, jak ustrzec się przed infekcjami intymnymi w ciąży

Białe upławy w ciąży: infekcja intymna

Jeśli białe upławy w ciąży nie są przejrzyste, a swoim wyglądem przypominają twarożek, najprawdopodobniej oznaczają, że dana kobieta cierpi na grzybicę pochwy. Same upławy, co często niesłusznie uspokaja kobiety, nie mają zapachu, za to towarzyszy im świąd i pieczenie w okolicy pochwy. Czasem występuje również ból w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku. Może się także zdarzyć, że okolice pochwy stają się zaczerwienione, a kobieta czuje suchość w pochwie. Grzybicę wywołują drożdżaki, a jej przyczyny mogą być różne: przedciążowa antybiotykoterapia, podrażnienie lub uszkodzenie tkanek pochwy, niewłaściwa higiena intymna.

Jak wygląda leczenie w celu pozbycia się grzybicy pochwy i wywołanych przez nią białych upławów w ciąży? Wszystko zależy od ich stopnia nasilenia i odporności danej kobiety. Najczęściej chora przyjmuje leczenie w postaci kremów lub globulek dopochwowych. Zazwyczaj stosowanymi substancjami są te z grupy azoli oraz klotrimazol. Przeciętnie leczenie trwa około tygodnia, jednak w przypadku kobiet ciężarnych może przedłużyć się do 14 dni.

Białe upławy w ciąży: jak zapobiegać infekcjom?

Przed pojawieniem się białych upławów w ciąży może ochronić odpowiednia dbałość o higienę intymną. Przede wszystkim warto pamiętać, by miejsca intymne wycierać w kierunku od przodu do tyłu, co minimalizuje ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice pochwy. Zawsze pod ręką przydadzą się również chusteczki nawilżające, zwłaszcza w podróży. W ciąży warto podmywać się co najmniej dwa razy dziennie, płynem antybakteryjnym, najlepiej sworzonym specjalnie dla kobiet w ciąży. Niekiedy, zwłaszcza jeśli u danej kobiety grzybica pochwy pojawiała się już przed ciążą, lekarz może zalecić prewencyjne zastosowanie osłonowych globulek dopochwowych.

Dowiedz się również, jak zwalczyć waginozę bakteryjną w ciąży

Białe upławy w ciąży i podczas cyklu menstruacyjnego

Białe upławy, nie tylko w czasie ciąży, są u każdej kobiety zupełnie naturalnym objawem. Gdy nie spodziewa się dziecka, biały śluz, który wydziela się z pochwy, jest przejrzysty, nie ma żadnych grudek ani zapachu. W pierwszej fazie cyklu - folikularnej - białe upławy zazwyczaj w ogóle się nie pojawiają. Wręcz przeciwnie - kobieta odczuwa w pochwie suchość. To zmienia się w kolejnej z faz - owulacyjnej - kiedy może zaobserwować biały i wilgotny, bardzo przejrzysty śluz. To tzw. śluz płodny, który umożliwia przeżycie w kwaśnym środowisku pochwy plemnikom. Natomiast w fazie lutealnej występuje śluz niepłodny, mający za zadanie ochronę dróg rodnych przed drobnoustrojami. W przeciwieństwie do śluzu płodnego jest gęsty, mniej kleisty, może mieć formę kłaczków. Co ciekawe, śluz pojawia się również w czasie miesiączki, jednak krew sprawia, że kobiety raczej go nie dostrzegają. To naturalne i zupełnie niegroźne dla zdrowia objawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE