Białe upławy w ciąży: czy są powodem do niepokoju?

2022-02-14 14:06

Białe upławy w ciąży to jeden z tych obajwów, które mogą budzić niepokój. Czy biały śluz z pochwy to faktycznie powód do zmartwień? Przeczytaj, co mogą oznaczać białe upławy w ciąży, Kiedy się nie niepokoić, a kiedy lepiej zgłosić do ginekologa?

Białe upławy w ciąży - to zupełnie normalne, a może wymaga konsultacji?
Autor: Getty images Białe upławy w ciąży - to zupełnie normalne, a może wymaga konsultacji?

Białe upławy w ciąży to objaw, który i może, i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego. Dlaczego? W zależności od swojej konsystencji są albo normalną wydzieliną fizjologiczną, albo wskazują na zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Przeczytaj, jak można rozróżnić te dwa rodzaje białych upławów w ciąży.

Spis treści

  1. Białe upławy w ciąży: fizjologiczny objaw
  2. Białe upławy w ciąży: infekcja intymna
  3. Białe upławy w ciąży: jak zapobiegać infekcjom?
  4. Białe upławy w ciąży i podczas cyklu menstruacyjnego
Upławy - o czym mogą świadczyć?

Białe upławy w ciąży: fizjologiczny objaw

Białe upławy w ciąży zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli tylko ich barwa jest mlecznobiała, a one same są raczej rzadkie niż gęste i nie mają żadnego zapachu, ich działanie ma dobroczynny wpływ na płód - wydzielanie białych upławów w ciąży zapewnia mu właściwy rozwój i chroni go (a także drogi rodne kobiety) przed bakteriami i drobnoustrojami.

Wydzielina z pochwy pojawia się u pań również w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, ale podczas ciąży jej wydzielanie jeszcze się zwiększa. Wszystko przez to, że organizm zaczyna produkować więcej estrogenów. Zwiększeniu ulega również przepływ krwi w drogach rodnych.

Specyficznym rodzajem upławów, występujących już pod sam koniec ciąży i będących zwiastunem porodu, jest czop śluzowy. Ma gęstą i galaretowatą formę i przezroczystą, lub z elementami krwi, konsystencję. Czop przeciwdziała zakażeniom bakteryjnym w czasie ciąży, znajduje się u samego ujścia szyjki macicy.

Gdy zbliża się termin rozwiązania, czop zaczyna odchodzić, co może potrwać nawet kilka dni. Odchodzenie czopu śluzowego przybiera właśnie formę upławów.

Jeśli upławy zaczynają zmieniać barwę - stają się zielonkawe lub brązowawe i zyskują przykry zapach - nalezy skonsultować się z lekarzem. Również wtedy, gdy towarzyszy im ropa i krew. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne, ginekolog pomoże znaleźć tę właściwą. Białe upławy w ciąży są naturalnym objawem, chyba że zmianie ulega ich konsystencja.

Dowiedz się: Jak ustrzec się przed infekcjami intymnymi w ciąży?

Białe upławy w ciąży: infekcja intymna

Jeśli białe upławy w ciąży nie są przejrzyste, a swoim wyglądem przypominają twarożek, najprawdopodobniej oznaczają, że dana kobieta cierpi na grzybicę pochwy. Same upławy, co często niesłusznie uspokaja kobiety, nie mają zapachu, za to towarzyszy im świąd i pieczenie w okolicy pochwy.

Czasem występuje również ból w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku. Może się także zdarzyć, że okolice pochwy stają się zaczerwienione, a kobieta czuje suchość w pochwie. Grzybicę wywołują drożdżaki, a jej przyczyny mogą być różne: przedciążowa antybiotykoterapia, podrażnienie lub uszkodzenie tkanek pochwy, niewłaściwa higiena intymna.

Przeczytaj: Kamasutra w ciąży - najlepsze pozycje seksalne dla ciężarnej

Jak wygląda leczenie w celu pozbycia się grzybicy pochwy i wywołanych przez nią białych upławów w ciąży? Wszystko zależy od ich stopnia nasilenia i odporności danej kobiety. Najczęściej chora przyjmuje leczenie w postaci kremów lub globulek dopochwowych.

Zazwyczaj stosowanymi substancjami są te z grupy azoli oraz klotrimazol. Przeciętnie leczenie trwa około tygodnia, jednak w przypadku kobiet ciężarnych może przedłużyć się do 14 dni.

Białe upławy w ciąży: jak zapobiegać infekcjom?

Przed pojawieniem się białych upławów w ciąży może ochronić odpowiednia dbałość o higienę intymną. Przede wszystkim warto pamiętać, by miejsca intymne wycierać w kierunku od przodu do tyłu, co minimalizuje ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice pochwy. Zawsze pod ręką przydadzą się również chusteczki nawilżające, zwłaszcza w podróży.

W ciąży warto podmywać się co najmniej dwa razy dziennie, płynem antybakteryjnym, najlepiej sworzonym specjalnie dla kobiet w ciąży. Niekiedy, zwłaszcza jeśli u danej kobiety grzybica pochwy pojawiała się już przed ciążą, lekarz może zalecić prewencyjne zastosowanie osłonowych globulek dopochwowych.

Sprawdź też: Jak zwalczyć waginozę bakteryjną w ciąży?

Białe upławy w ciąży i podczas cyklu menstruacyjnego

Białe upławy, nie tylko w czasie ciąży, są u każdej kobiety zupełnie naturalnym objawem. Gdy nie spodziewa się dziecka, biały śluz, który wydziela się z pochwy, jest przejrzysty, nie ma żadnych grudek ani zapachu. W pierwszej fazie cyklu - folikularnej - białe upławy zazwyczaj w ogóle się nie pojawiają. Wręcz przeciwnie - kobieta odczuwa w pochwie suchość. To zmienia się w kolejnej z faz - owulacyjnej - kiedy może zaobserwować biały i wilgotny, bardzo przejrzysty śluz.

Dowiedz się: Seks oralny i analny w ciąży - czy to bezpieczne?

To tzw. śluz płodny, który umożliwia przeżycie w kwaśnym środowisku pochwy plemnikom. Natomiast w fazie lutealnej występuje śluz niepłodny, mający za zadanie ochronę dróg rodnych przed drobnoustrojami. W przeciwieństwie do śluzu płodnego jest gęsty, mniej kleisty, może mieć formę kłaczków.

Co ciekawe, śluz pojawia się również w czasie miesiączki, jednak krew sprawia, że kobiety raczej go nie dostrzegają. To naturalne i zupełnie niegroźne dla zdrowia objawy.

Jak długo będziesz rodzić?

Pytanie 1 z 7
Ile razy rodziłaś?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza