Dlaczego w ciąży bolą pięty? Podpowiadamy, jak walczyć z tą dolegliwością

2022-03-21 10:24

Ból pięty w ciąży może pojawiać się co jakiś czas i nie powodować większego dyskomfortu, ale jeśli jest ból pięty w ciąży jest dotkliwy i przewlekły, może niemal zupełnie ograniczyć możliwość poruszania się. Jakie są przyczyny bólu pięt w ciąży i jak go leczyć?

Ból pięt w ciąży
Autor: Getty images Dlaczego w ciąży bolą pięty?

Ból pięty w ciąży możesz odczuwać z boku, z tyłu, albo z przodu, nieopodal kości śródstopia. Zazwyczaj nasila się on w trakcie chodzenia, choć bywają przypadki, że odczuwalny jest również gdy siedzimy w fotelu lub leżymy na kanapie.

U niektórych kobiet pojawia się na krótko, a następnie ustępuje. Innym towarzyszy – ze zmiennym natężeniem – nawet przez kilka, kilkanaście tygodni, zwykle w ciągu dnia, choć bywa, że kłujący, przeszywający ból pięty w ciąży pojawia się ni stąd, ni zowąd w trakcie nocnego wypoczynku. 

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Spis treści

  1. Przyczyny bólu pięty w ciąży
  2. Nadmierny przyrost wagi w ciąży a ból pięty
  3. Sposób stawiania stopy podczas chodzenia a ból pięty w ciąży
  4. Ostroga piętowa a ból pięty w ciąży
  5. Ostroga Haglunda a ból pięty
  6. Inne przyczyny bólu pięty w ciąży
  7. Co pomaga na ból pięty w ciąży?
  8. Domowe sposoby na ból pięty w ciąży
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Przyczyny bólu pięty w ciąży

Ból pięty w ciąży to sygnał, że któraś z części aparatu ruchu nie pracuje, jak należy. Może mieć różne przyczyny.

Nadmierny przyrost wagi w ciąży a ból pięty

To, ile można przytyć w trakcie ciąży bez szkody dla stóp (i nie tylko) zależy od wagi przed ciążą. Bardzo szczupłe kobiety mogą przybrać na wadze nawet 16 kg, natomiast przyszłe mamy, których BMI przed ciążą wynosiło nie więcej, niż 26, mogą przytyć 11-13 kg.

Większy przyrost wagi w ciąży to również większe obciążenie dla stóp. A ponieważ w okresie ciąży na skutek działania hormonów rozluźniają się więzadła w stopach, pojawia się płaskostopie, którego efektem może być również ból pięty. 

Sposób stawiania stopy podczas chodzenia a ból pięty w ciąży

Wraz z powiększaniem się brzucha w ciąży zmienia się punkt ciężkości ciała. Jeśli próbując utrzymać równowagę, zbyt mocno wyginamy stopy, nacisk na piętę może nadwerężyć ścięgna i wiązadła kości piętowej. 

Ostroga piętowa a ból pięty w ciąży

To stan zapalny w miejscu, w którym kość pięty łączy się z tzw. rozcięgnem piętowym (dzięki tej strukturze możliwe jest chodzenie). W trakcie stanu zapalnego na kości piętowej od strony podeszwy tworzą się złogi wapniowe, które formują specyficzną narośl.

Ostroga Haglunda a ból pięty

Dolegliwość ta może pojawić się wówczas, gdy kości piętowe w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa od urodzenia mają nieprawidłowy kształt, ale w trakcie ciąży ta część pięty drażniona jest np. przez zbyt małe buty. Wówczas pojawia się stan zapalny, któremu towarzyszy silny ból pięty. 

Inne przyczyny bólu pięty w ciąży

Często za przyczyny bólu pięt w ciąży wskazuje się:

  • nerwoból,
  • stłuczenie lub uraz, do których doszło podczas chodzenia lub wysiłku fizycznego,
  • zespół cieśni kanału stępu – bolesna dolegliwość pięty, która jest efektem podrażnienia nerwów okolic pięty. W ciąży jej przyczyną może być nadmierny przyrost wagi, płaskostopie, żylaki w ciąży czy urazy.

Zobacz także:

Ból nóg w ciąży - sposoby na ból nóg

Co na SPUCHNIĘTE NOGI w ciąży?

Stopy w ciąży: dlaczego puchną kostki?

Co pomaga na ból pięty w ciąży?

Przyczyn bólu pięty w ciąży może być sporo – samej trudno ci będzie ocenić, z jakiego powodu pięta boli. Gdy jednak ból jest dokuczliwy i nie mija po nocy, a wręcz nasila się, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u ortopedy, który oceni przyczynę bólu pięty i zaleci odpowiednią terapię.

Jeśli nie doszło do urazu mechanicznego, a przyczyną bólu pięty jest jej nadmierne obciążenie, lekarz może zalecić środki przeciwbólowe dozwolone dla kobiet w ciąży. W niektórych przypadkach może być również konieczne przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Niekiedy, zwłaszcza jeśli ból jest silny i utrudnia codzienne funkcjonowanie, zalecana jest także rehabilitacja. Jeśli dolegliwości nie miną po porodzie, może być konieczny zabieg operacyjny.

Zobacz: Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby na ból pięty w ciąży

Zaleconą przez lekarza terapię możesz wspomóc – za jego wiedzą i zgodą – domowymi metodami łagodzącymi ból pięty. Skuteczne są np.:

  • Chłodne masaże w miejscu odczuwania bólu – taki masaż można przeprowadzić, np. przykładając do skóry kostki lodu owinięte w kawałek materiału.
  • Ćwiczenia uelastyczniające mięśnie stóp. 
  • Indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które odciążają piętę i układają się tak, by podczas chodzenia miejsce zwyrodnienia nie było zbytnio uciskane od spodu przez materiał buta. 
  • Wygodne buty z wkładką amortyzującą w okolicach pięty.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza