Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

2014-09-11 14:46 Agnieszka Roszkowska

Skurcze łydek w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nagły skurcz łydki wyrywa ze snu, poraża bólem, czasem aż do łez. Przeczytaj, skąd się biorą skurcze łydek w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Skurcze łydek w ciąży nie są objawem niepokojącym w tym sensie, że nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka. Jednak jest to wyjątkowo nieprzyjemna ciążowa przypadłość. Ból, jaki temu towarzyszy, jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez minutę lub dłużej. Podpowiadamy, jak sobie poradzić ze skurczami łydek w ciąży.

Zobacz: Ból nóg w ciąży - sposoby na ból nóg

Szybka pomoc na skurcze łydek w ciąży: masaż łydki i naciąganie stopy

  • Kiedy w nocy dopadnie cię silny skurcz łydki, postaraj się jak najszybciej usiąść i chwycić palce stopy, przyginając je w kierunku kolana. Trzymaj stopę w takiej pozycji, jednocześnie prostując nogę w kolanie – sprzyja to rozciągnięciu bolących mięśni. Jeśli brzuszek jest już bardzo duży, uchwycenie stopy może być trudne – poproś wtedy o pomoc partnera.
  • Inną dobrą metodą jest rozmasowanie bolącej łydki: równomiernie rozcieraj bolące mięśnie ciepłymi dłońmi. W miarę możliwości staraj się wykonywać masaż łydki w kierunku przeciwnym do skurczu.
  • Rozluźniająco na skurczone mięśnie działają także ciepłe okłady, warto więc na 10 minut owinąć łydkę ręcznikiem zmoczonym w bardzo ciepłej wodzie. Gdy ból minie, przespaceruj się jeszcze po pokoju, zginając kilkakrotnie nogę w kolanie. I napij się wody.

Zobacz: 

Sposoby na skurcze łydek w ciąży

Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży

Dobrze wiedzieć

Na skurcze łydek w ciąży pomogą ćwiczenia

Aby zapobiegać skurczom, regularnie wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg

1 . Stań pół metra od ściany i całym ciałem oprzyj się na niej, uginając ręce w łokciach – stopy powinny na całej długości przylegać do podłogi. Taka pozycja rozciąga mięśnie łydek, wytrzymaj w niej 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

2. Stań na palcach i powoli zginaj nogi w kolanach, licząc do 5. Powtórz 10 razy.

3. Usiądź na podłodze w siadzie płaskim, tak aby całe stopy oparte były o ścianę. Postaraj się odgiąć od ściany duże palce obu stóp, nie odrywając pięt od podłogi.

>> Problemy z nogami w ciąży: obrzęki, skurcze łydek, żylaki

Zapobieganie skurczom łydek w ciąży: dieta, dobre nawyki, ćwiczenia

Przyczyną skurczów zazwyczaj są zaburzenia gospodarki elektrolitowej, w których wyniku w organizmie jest za mało potasu, magnezu i wapnia, a za dużo fosforu. Dlatego powinnaś jeść więcej produktów bogatych w te składniki mineralne, których brakuje. Dobrymi źródłami potasu są: pomidory, suszone morele, banany, awokado, warzywa strączkowe, kasza gryczana, otręby pszenne. Magnez zawierają m.in.: warzywa strączkowe, kakao, orzechy, kiełki pszenicy, otręby. Wapń znajdziesz w produktach mlecznych, suszonych figach i morelach, sardynkach. Przy częstych i dokuczliwych skurczach wskazana jest suplementacja tych pierwiastków, a być może także witaminy B6. Po konsultacji z lekarzem możesz przyjmować preparaty z magnezem i potasem dostępne w aptekach bez recepty (np. Aspargin, Kalipoz). Skurcze łydek w ciąży mogą być też spowodowane brakiem płynów, dlatego codziennie wypijaj dwa litry wody mineralnej. Inną przyczyną tego problemu może być zastój w układzie żylnym, np. wskutek częstego zakładania nogi na nogę podczas siedzenia czy długiego przebywania w jednej pozycji, staraj się więc takich zachowań unikać. Przed snem zapobiegawczo masuj łydki, używając maści rozgrzewających. A jeśli problem traktujesz poważnie, wykonuj też ćwiczenia rozciągające.

>> Obrzęki nóg w ciąży: co na SPUCHNIĘTE NOGI w ciąży?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE