Skurcze łydek w ciąży potrafią uprzykrzyć życie. Jak sobie z nimi radzić?

2022-09-30 11:52

Skurcze łydek w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nagły skurcz łydki wyrywa ze snu, poraża bólem, czasem aż do łez. Przeczytaj, skąd się biorą skurcze łydek w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?
Autor: Getty images Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Skurcze łydek w ciąży nie są objawem niepokojącym w tym sensie, że nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka. Jednak jest to wyjątkowo nieprzyjemna ciążowa dolegliwość. Ból, jaki temu towarzyszy, jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez minutę lub dłużej. Podpowiadamy, jak sobie poradzić ze skurczami łydek w ciąży.

Spis treści

  1. Skąd się biorą skurcze łydek w ciąży?
  2. Czy można zapobiec kurczom łydek w ciąży? Dbaj o dietę
  3. Zapobieganie kurczom łydek w ciąży - ruszaj się
  4. Zapobieganie kurczom łydek w ciąży - dbaj o swoją wygodę
  5. Szybka pomoc na skurcze łydek w ciąży w nocy
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Skąd się biorą skurcze łydek w ciąży?

Kurcze łydek w ciąży pojawiają się z różnych powodów. Po pierwsze: w twoim organizmie mogło dojść do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i masz zbyt mało potasu, magnezu oraz wapnia, a za dużo fosforu.

Po drugie: rośnie brzuch i pogłębiają się nienaturalne krzywizny kręgosłupa, a to może sprawiać, że dochodzi do ucisku na nerwy biegnące wzdłuż miednicy do nóg.

A po trzecie: coraz większa macica naciska na naczynia tętnicze, przez co mięśnie nóg są gorzej ukrwione. Inną przyczyną tego problemu może być zastój w układzie żylnym, np. wskutek częstego zakładania nogi na nogę podczas siedzenia czy długiego przebywania w jednej pozycji, staraj się więc takich zachowań unikać.

Skurcze łydek w ciąży mogą być też spowodowane brakiem płynów, dlatego codziennie wypijaj dwa litry wody mineralnej.

Czy można zapobiec kurczom łydek w ciąży? Dbaj o dietę

Przyczyną skurczów zazwyczaj są zaburzenia gospodarki elektrolitowej, dlatego powinnaś jeść więcej produktów bogatych w te składniki mineralne, których ci brakuje.

Dobrymi źródłami potasu są: pomidory, suszone morele, banany, awokado, warzywa strączkowe, kasza gryczana, otręby pszenne. Magnez zawierają m.in.: warzywa strączkowe, kakao, orzechy, kiełki pszenicy, otręby. Wapń znajdziesz w produktach mlecznych, suszonych figach i morelach, sardynkach.

Przy częstych i dokuczliwych skurczach wskazana jest suplementacja tych pierwiastków, a być może także witaminy B6. Po konsultacji z lekarzem możesz przyjmować preparaty z magnezem i potasem dostępne w aptekach bez recepty.

Zapobieganie kurczom łydek w ciąży - ruszaj się

Kurczom łydek sprzyja długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. W ciągu dnia staraj się więc jak najwięcej ruszać. Jeśli dłużej stoisz – przejdź się, usiądź na chwilę z nogami ułożonymi np. na stołku. Jeżeli dłużej siedzisz – wstań i poprzeciągaj się, stań kilka razy na przemian na palcach i na piętach.

Ćwicz codziennie, najlepsza będzie dla ciebie gimnastyka przeznaczona specjalnie dla kobiet w ciąży. Warto zapytać w szkole rodzenia o odpowiedni zestaw ćwiczeń. A jeśli problem z kurczami łydek dokucza ci poważnie, wykonuj ćwiczenia rozciągające:

  1. Stań pół metra od ściany i całym ciałem oprzyj się na niej, uginając ręce w łokciach – stopy powinny na całej długości przylegać do podłogi. Taka pozycja rozciąga mięśnie łydek, wytrzymaj w niej 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  2. Stań na palcach i powoli zginaj nogi w kolanach, licząc do 5. Powtórz 10 razy.
  3. Usiądź na podłodze w siadzie płaskim, tak aby całe stopy oparte były o ścianę. Postaraj się odgiąć od ściany duże palce obu stóp, nie odrywając pięt od podłogi.

Zapobieganie kurczom łydek w ciąży - dbaj o swoją wygodę

Chodź w wygodnych butach z szerokim noskiem i na grubszej, elastycznej podeszwie. Nie noś zbyt obcisłych ani krępujących ruchy ubrań. Układając się w łóżku, kładź się na lewym boku. Możesz też zainwestować w specjalną ortopedyczną poduszkę dla kobiet w ciąży – jest ona wyprofilowana w taki sposób, by po podłożeniu jej pod wyprostowane nogi, stopy były lekko uniesione.

Przed snem zapobiegawczo masuj łydki, używając maści rozgrzewających.Jeśli możesz, zrób sobie masaż nóg, wykonując dłońmi posuwiste ruchy od kostek w kierunku bioder. Gdy brzuch przeszkadza ci w zrobieniu masażu, poproś o tę drobną przysługę kogoś z rodziny.

Czytaj również: Obrzęki nóg w ciąży: co na SPUCHNIĘTE NOGI w ciąży?

Zespół NIESPOKOJNYCH NÓG w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Szybka pomoc na skurcze łydek w ciąży w nocy

  • Kiedy w nocy dopadnie cię silny skurcz łydki, postaraj się jak najszybciej usiąść i chwycić palce stopy, przyginając je w kierunku kolana. Trzymaj stopę w takiej pozycji, jednocześnie prostując nogę w kolanie – sprzyja to rozciągnięciu bolących mięśni. Jeśli brzuszek jest już bardzo duży, uchwycenie stopy może być trudne – poproś wtedy o pomoc partnera.
  • Inną dobrą metodą jest rozmasowanie bolącej łydki: równomiernie rozcieraj bolące mięśnie ciepłymi dłońmi. W miarę możliwości staraj się wykonywać masaż łydki w kierunku przeciwnym do skurczu.
  • Rozluźniająco na skurczone mięśnie działają także ciepłe okłady, warto więc na 10 minut owinąć łydkę ręcznikiem zmoczonym w bardzo ciepłej wodzie. Gdy ból minie, przespaceruj się jeszcze po pokoju, zginając kilkakrotnie nogę w kolanie. I napij się wody.

Zobacz: Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży

11 sposobów na ból pleców w ciąży

Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy w 3 trymestrze ciąży. Propozycje ćwiczeń

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza