BÓLE kręgosłupa w ciąży - jak zadbać o kręgosłup w ciąży

2013-06-14 14:23

Bóle kręgosłupa przytrafiają się niemal każdej ciężarnej, nawet jeśli ciąża przebiega podręcznikowo, a przyszła mama jest okazem zdrowia. Dowiedz się, co robić, by nie dokuczały ci bóle kręgosłupa w ciąży.

Ból kręgosłupa w ciąży ćwiczenia
Autor: _archiwum-murator|photos.com|Kalbar Jak zadbać o kręgosłup w ciąży?

Spis treści

  1. Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy chodzisz
  2. Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy stoisz
  3. Sport i wypoczynek ci służą
  4. Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy śpisz
  5. Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy siedzisz

Zwykle bóle pleców są niegroźne, mogą jednak dawać się we znaki tak mocno, że uniemożliwiają normalną pracę, a nawet swobodne poruszanie się. Na szczęście są sposoby na odciążenie kręgosłupa. Odpowiednie pozycje spania, siedzenia, a także przestrzeganie pewnych zasad w czasie codziennej aktywności pozwolą ich uniknąć lub złagodzić bóle kręgosłupa w ciąży.

Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy chodzisz

Spacery to samo zdrowie, zwłaszcza w ciąży. Działają relaksująco, dotleniają, mogą także pomóc łagodzić dolegliwości ciążowe. Jak jednak spacerować z rwącym bólem pleców? Przede wszystkim zadbaj o wygodne buty. Choć w Hollywood panie z dużym brzuszkiem noszą szpilki od Manolo Blahnika, nie naśladuj gwiazd, jeśli nie chcesz bólem kręgosłupa przypłacić tej mody. Szpilki zamień na wygodne pantofle z szerokim noskiem, antypoślizgową podeszwą i maksymalnie 4-centymetrowym obcasem. Buty powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, np. skóry. Jeśli coś niesiesz, rozkładaj ciężar na obydwie ręce. Unikaj noszenia dużej torby na jedno ramię. Postaraj się nieco uszczuplić zasoby skarbów, które na co dzień nosisz w torebce. Ich nadmiar sprawia, że kręgosłup jest obciążony tylko po jednej stronie i nienaturalnie się wygina.

Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy stoisz

Unikaj długiego stania. Powoduje ono nie tylko ból w krzyżu, lecz także obrzęk stóp, a nawet łydek. Sprawia, że nogi wydają się ważyć tonę. Jeśli już musisz stać, obciążaj nogi równomiernie i nie garb się. I pozbądź się ciężaru, np. postaw siatkę z zakupami na podłodze. Podczas prasowania lub innej czynności wykonywanej na stojąco, zegnij jedną nogę w kolanie i oprzyj ją o podnóżek dla małych dzieci albo podłóż pod nogę kilka książek lub pudełko po butach. To złagodzi obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Drepcz w miejscu, zginaj kolana, przestępuj z nogi na nogę, aby jak najkrócej być w bezruchu. Gdy musisz coś podnieść, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana, ale nie pochylaj pleców, zginając się w talii. Chwyć pewnie przedmiot i prostując kolana, podnieś go siłą mięśni ramion i nóg, a nie pleców (poczujesz obciążenie mięśni nóg). Podczas wszelkich prac domowych unikaj gwałtownych ruchów.

Dobrze wiedzieć

Sport i wypoczynek ci służą

1. Wykorzystuj wolne chwile na odpoczynek. Staraj się co jakiś czas polegiwać.2. Jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Stan odmienny nie usprawiedliwia łakomstwa – dodatkowe kilogramy obciążają kręgosłup.3. Ogrzewaj obolałe miejsce kocem lub termoforem. Jeśli to możliwe, weź ciepłą (nie gorącą!) kąpiel. To pomoże rozluźnić napięte mięśnie przykręgosłupowe.4. Poproś partnera, aby rozmasował ci kręgosłup. Możesz też masować plecy strumieniem z prysznica.5. Nie przesadzaj z porządkami. W ciąży nie powinnaś wieszać firan, wycierać kurzu na wysokich meblach. Nie forsuj się także odkurzaniem i myciem podłóg.6. Wybierz się na basen. Pływanie, zwłaszcza na plecach i kraulem, relaksuje, masuje i odciąża kręgosłup.

Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy śpisz

Spanie z brzuszkiem to prawdziwe wyzwanie. Pewnie chwilami wydaje ci się, że najlepiej byłoby spać... na stojąco. Ale właśnie teraz powinnaś się wysypiać i odpoczywać. O spaniu na brzuchu możesz już zapomnieć, bo przypomina ono leżenie na piłce. Najlepiej kładź się na lewym boku, między nogi w okolicy kolan wsuń małą poduszkę, specjalny kojec dla ciężarnych albo zarzuć jedną nogę na drugą. Taka pozycja jest korzystna dla twojego kręgosłupa, narządów wewnętrznych, a także dla dziecka, gdyż nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Ale nie wpadaj w panikę, gdy w nocy obudzisz się, leżąc na wznak. Kilka minut leżenia na plecach jeszcze żadnej ciężarnej nie zaszkodziło. Spokojnie zmień pozycję. Materac, na którym śpisz, nie powinien się zapadać pod twoim ciężarem.

Zapobieganie bólom kręgosłupa w ciąży: gdy siedzisz

Siedzenie obciąża kręgosłup bardziej niż inne czynności, o czym zapewne masz okazję się teraz przekonać (zwłaszcza jeśli masz siedzącą pracę, np. w biurze). Co 30–60 minut zrób sobie przerwę na spacer (choćby w miejscu) i kilka skłonów. Unikaj foteli, w które się zapadasz i krzeseł bez oparć. Wybieraj takie z twardym siedziskiem o regulowanej wysokości, profilowanym oparciem i podpórkami dla ramion (ułatwią ci wstawanie). Nie zakładaj nogi na nogę: to nasila ból, nierównomiernie obciąża kręgosłup, miednicę i zaburza krążenie krwi.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza