CIĄŻA to czas tylko dla ciebie. Traktuj się jak królową!

2013-07-26 14:50

Ciąża to naturalny stan. Ale nikt nie przekona mnie, że ciąża to taki sam czas w życiu jak każdy inny. Dajmy sobie prawo, by w ciągu tych dziewięciu miesięcy traktować siebie ze szczególną troską. W ciąży powinnaś czuć się dobrze!

ciaza
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. CIĄŻA: traktuj się ulgowo!
  2. Ciąża: odpoczywaj, kiedy możesz
  3. CIĄŻA: zatroszcz się o ciało
  4. Ciąża: akceptuj zmiany swojego wyglądu
  5. CIĄŻA: bądź czujna na sygnały organizmu
  6. CIĄŻA: wykorzystaj maksymalnie czas
  7. Ułatwiaj sobie życie w CIĄŻY
  8. CIĄŻA: stawiaj innym granice
  9. Nie wstydź się emocji w ciąży!
  10. Dziel się swoimi przeżyciami w ciąży

Do szału doprowadzają mnie kobiety, które uważają, że cały świat powinien się zatrzymać, bo one spodziewają się dziecka. Ale podobne uczucia budzą te, które udają, że nic się nie stało. Jasne, ciąża to nie choroba. Ale to również niezwykły, magiczny, niepowtarzalny okres. I właśnie dlatego, że w twoim ciele budzi się nowe życie, powinnaś być dobra dla siebie. Pod każdym względem!

CIĄŻA: traktuj się ulgowo!

Przed tobą dziewięć miesięcy ciąży, poród, a potem wiele lat wychowywania dziecka. Jedno z najciekawszych, ale i najbardziej odpowiedzialnych zadań, jakie postawi przed tobą życie. Będzie wymagało od ciebie mądrości, cierpliwości, wytrwałości i siły. Dlatego już od dziś powinnaś zacząć traktować się lepiej niż dotychczas. Zacznij postępować ze sobą tak, jakbyś obchodziła się z najbliższą przyjaciółką.

Ciąża: odpoczywaj, kiedy możesz

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele i pozwól sobie na słabość. Przez pierwsze miesiące ciąży możesz być senna i pozbawiona energii. Zamiast udowadniać całemu światu, że możesz funkcjonować tak jak dotychczas, daj sobie prawo do odpoczynku – śpij, ile potrzebujesz, a gdy czujesz się zmęczona, poleż sobie. W drugim trymestrze odzyskasz energię i wrócisz do dawnego tempa. Zawsze jednak gdy poczujesz, że musisz odpocząć, zwolnij. I ty, i malec poczujecie się lepiej.

CIĄŻA: zatroszcz się o ciało

Twój organizm wykonuje teraz gigantyczną pracę – tworzy nowego człowieka. Dlatego jemu również należy się specjalne traktowanie. Oczywiście nie chodzi o to, by opychać się bez opamiętania. Zdanie „jedz za dwoje” odeszło dawno do lamusa. Teraz lekarze zachęcają kobiety, by jadły to, na co mają ochotę, ale równocześnie dbały o zdrową dietę, ćwiczyły, troszczyły się o wygląd skóry. Właśnie w okresie ciąży masz dobry powód, by odżywiać się zdrowiej niż dotychczas, bardziej regularnie chodzić na basen, z czułością wklepywać w skórę dobry krem.

Ciąża: akceptuj zmiany swojego wyglądu

Na początku o ciąży będziesz wiedziała tylko ty i twój partner. Ale już w 4. lub 5. miesiącu brzuszek zacznie wystawać i już nie da się go wciągnąć. Ani się waż krytykować siebie za bardziej obfite kształty! Odchudzać się będziesz po porodzie – teraz głaszcz się po brzuchu z czułością. Jeśli krępuje cię wystający brzuszek, noś luźne ubrania, tuniki, sukienki, szerokie koszule. Pamiętaj jednak, by eksponować biust – twoje piersi nigdy nie wyglądały lepiej. Możesz więc pozwolić sobie na większy niż zwykle dekolt.

CIĄŻA: bądź czujna na sygnały organizmu

Jeśli dobrze się czujesz, nie ma powodu, żebyś rezygnowała z pracy. Ale jeżeli twoja praca jest stresująca, wymaga częstych wyjazdów w delegacje, przebywania w firmie do późna, rozważ rozmowę z szefem. Wyjaśnij, że przez te kilka miesięcy chcesz się oszczędzać i byłabyś wdzięczna za dostosowanie warunków pracy do swojego stanu. Jeżeli natomiast czujesz się źle i twój lekarz uważa, że powinnaś odpocząć – weź kilka dni zwolnienia. Może wystarczy ci tydzień odpoczynku i wrócisz do firmy? Gdy lekarz uzna, że chodzenie do pracy ci zagraża – nie zastanawiaj się, weź zwolnienie i skup się na swoim zdrowiu.

CIĄŻA: wykorzystaj maksymalnie czas

Pomyśl o wszystkich rzeczach, które uwielbiasz robić, a które będą niedostępne po narodzinach malca. I zrób wszystko to, co możesz w czasie ciąży. Spotkaj się z dawno niewidzianymi koleżankami, wyjedź na wakacje, zalicz wszystkie interesujące cię koncerty, wystawy, maratony filmowe. Będziesz mogła wrócić do swoich pasji kilka miesięcy po porodzie, ale jeśli teraz „nasycisz się” tym, co kochasz, łatwiej będzie ci obyć się bez nich przez te kilkanaście tygodni po narodzinach malca.

Ułatwiaj sobie życie w CIĄŻY

Korzystaj z rad i pomocy koleżanek, które już mają dzieci. Chcą ci podarować torbę pełną ciążowych ubrań? Przejrzyj je – może znajdziesz coś, co będzie ci odpowiadało. Nie ma sensu kupować zbyt wielu ciążowych ciuchów – szybko się z nich wyrasta. Jeśli skorzystasz z oferty przyjaciółek, będziesz miała ubrania na co dzień i będziesz mogła sobie pozwolić na coś ekstra z ciążowego butiku. Nie wzbraniaj się też przed przyjęciem ubranek dla dziecka. Jasne, że kupowanie maleńkich ciuszków to jedna z największych przyjemności w czasie ciąży. Ale nikt ci tego przecież nie zabrania. A jeśli ktoś pożyczy ci wózek, przewijak, kombinezon, oszczędzisz fundusze na dokupienie czegoś pięknego, ale totalnie niepraktycznego. Korzystaj z pomocy bliskich ci kobiet – niczego cię przez to nie pozbawiają, raczej stwarzają ci więcej możliwości.

CIĄŻA: stawiaj innym granice

Gdy ludzie widzą twój brzuch, dzieje się z nimi coś dziwnego. Nie dość, że wszyscy nagle chcą cię po nim głaskać, to jeszcze uzurpują sobie prawo do doradzania ci. I to w każdej możliwej sprawie. Co jeść, jak spać, czym smarować skórę, gdzie rodzić, jak karmić dziecko, na co je szczepić itd. Śmiałkowie wygłaszają nawet swoją opinię o imieniu, które wybraliście dla maleństwa! Pamiętaj, że nie musisz się na to godzić. Gdy ktoś, za kim nie przepadasz, wyciąga rękę do twojego brzucha, możesz powiedzieć: „Wiesz, nie lubię, jak się mnie głaszcze po brzuchu, mam bardzo wrażliwą skórę”. Komentarze i rady utniesz jednym zdaniem: „Doceniam twoją troskę, ale podejmę tę decyzję razem z ojcem malucha”. To, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że cały świat ma prawo cię pouczać! Jeśli ktoś cię zdenerwuje i zareagujesz zbyt emocjonalnie, zrzuć to na ciążowe hormony. Pamiętaj – twój komfort i spokój są teraz najważniejsze.

Nie wstydź się emocji w ciąży!

To prawda, że mózg kobiety w ciąży działa nieco inaczej niż przed poczęciem. Możesz mieć chwilowe trudności z koncentracją, pamięcią, a nawet precyzyjnym wysławianiem się. Nic się nie martw – to chwilowe. Twój umysł nastawiony jest teraz na ważniejsze zadanie – tworzenie nowego organizmu. A poza tym jest stale zalewany przez hormony, przez co szaleć będą też twoje emocje. Własne reakcje mogą cię zadziwić. Rozczuli cię reklama ze szczęśliwą rodziną, wzruszy widok starszej pary w parku, zasmuci drzewo ścinane pod oknem twojego biura. Łzy mogą się pojawić w najmniej spodziewanych sytuacjach. Nie wstydź się ich. Teraz jesteś bardziej wrażliwa – to nic złego.

Dziel się swoimi przeżyciami w ciąży

Postaraj się zapisywać swoje przemyślenia, opisywać to, jak się czujesz, co się wydarzyło w czasie tych dziewięciu miesięcy. To będzie niezapomniana pamiątka nie tylko dla ciebie, lecz także dla twojego smyka. Jeśli dopadnie cię chandra, poszukaj wsparcia bliskich ci osób. Porozmawiaj z partnerem, umów się na pogaduchy z przyjaciółką, wypłacz się na ramieniu siostry. Nie masz obowiązku uśmiechać się nieustannie dlatego, że jesteś w ciąży. Przez ten czas mogą ci towarzyszyć najróżniejsze emocje – dziel się nimi z bliskimi.

A jak wy dbacie o siebie w ciąży? Zwolniłyście tempo, sprawiacie sobie małe przyjemności, folgujecie zachciankom? Co robicie, by poprawić sobie samopoczucie? Jak radzicie sobie w chwilach gorszego nastroju? Napiszcie o tym na forum mjakmama24.pl