Powiadomienie o CIĄŻY. Komu w pierwszej kolejności powinnaś powiedzieć o swoim stanie?

2014-07-24 16:36

To, że jesteś w ciąży, w końcu się wyda, najpóźniej wtedy, gdy twój brzuszek zacznie się zaokrąglać. Ale na samym początku może wcale nie chcesz, żeby wszyscy wiedzieli o twojej ciąży. I wcale nie musisz wszystkim o tym mówić. Bo ciąża to prywatna sprawa!

Spis treści

  1. Czy ty aby nie jesteś w ciąży?
  2. Komu musisz powiedzieć o ciąży

Może miałaś poronienia i wolisz poczekać, aż będzie wiadomo, że z twoją ciążą wszystko jest w porządku. A może nie chcesz, by otoczenie zaczęło komentować twój stan. Z jakichkolwiek pobudek chcesz, by twoja ciąża na razie pozostała tajemnicą – masz do tego prawo. Tymczasem znajomi, koleżanki, kuzynki nie dają ci spokoju. Wymowne spojrzenia, aluzje, oglądanie cię z profilu i poruszenie, kiedy założysz luźniejszą tunikę. To oczywiście nie ich sprawa. Ale pytają, zagadują, snują domysły. Jak sobie poradzić z ciekawskimi?

Czy ty aby nie jesteś w ciąży?

Kiedy słyszysz takie pytanie ze strony osoby, z którą nie jesteś w bliskich stosunkach i nie chcesz na nie odpowiadać, możesz po prostu powiedzieć: „O ewentualnej ciąży rozmawiam tylko z mężem. To on jest głównym zainteresowanym”. Albo: „To bardzo intymna sprawa. Nie chcę o tym rozmawiać w czasie przerwy na lunch.” Taka odpowiedź, choć nieco obcesowa, powinna uświadomić pytającej osobie, że popełniła nietakt. Ważne, byś powiadomiła jedynie tych ludzi, którzy będą chronili ciebie i twój skarb, tych, którzy życzą ci dobrze, są wobec ciebie serdeczni i życzliwi.

Komu musisz powiedzieć o ciąży

Są jednak sytuacje, kiedy musisz uprzedzić, że jesteś w ciąży – dla własnego dobra i dobra dziecka. Dowiedzieć się o ciąży powinien twój szef, gdyż od tego momentu prawo chroni cię przez wypowiedzeniem, a także przed pracą w uciążliwych warunkach, pracą w nadgodzinach itp. O ciąży powinnaś powiedzieć także dentyście i każdemu innemu lekarzowi – niezależnie od specjalizacji, jaką reprezentuje, by mógł dostosować do twojego stanu terapię oraz zapisać ci bezpieczne leki. Komu jeszcze i dlaczego powinnaś powiedzieć o ciąży, dowiesz się z najnowszego wydania M jak mama (8/2014). A jak na twoją ciążę zareagowało otoczenie? Porozmawiaj na forum Mjakmama24.pl.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza