Ciąża tydzień po tygodniu: DOLEGLIWOŚCI W CIĄŻY. Pierwszy trymestr

2013-04-09 15:49

Dolegliwości w ciąży różnią się od siebie na poszczególnych etapach - inne są w pierwszym, inne w ostatnim trymestrze. Zobacz jakie dolegliwości ciążowe czekają na ciebie w pierwszym trymestrze ciąży.

pierwszy trymestr
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Ciąża tydzień po tygodniu: dolegliwości w ciąży. Pierwszy trymestr.
  2. Dolegliowści w ciąży - strach przed macierzyństwem
  3. Dolegliwości w ciąży - huśtawka hormonalna - jak sobie z nią radzić?

Dolegliwości w ciąży na początku

Dolegliwości w ciąży różnią się na poszczególnych etapach. Początek ciąży pełen jest pytań i wątpliwości. Rośnie w tobie życie i wszystko zaczyna się zmieniać. Odczuwasz już skutki burzy hormonów, szaleją emocje. Dolegliwości w ciąży na pierwszym etapie bardzo ścisło związane są z emocjami.

Ciąża tydzień po tygodniu: dolegliwości w ciąży. Pierwszy trymestr.

Będziesz mamą! Jak oswoić się z tą myślą? Jak zapanować nad uczuciem podniecenia i strachu? Jak wytrwać na emocjonalnej huśtawce – od euforii do przygnębienia? Co zrobić z obawami o siebie i o dziecko: czy nie poronię? Jakie dolegliwości w ciąży mnie czekają? Czy będzie zdrowe? Łatwiej ci będzie przetrwać to wszystko, gdy uzmysłowisz sobie, że to, co dzieje się teraz w twojej psychice, jest całkowicie naturalne.

Dolegliowści w ciąży - strach przed macierzyństwem

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim organizmie na początku ciąży, są rewolucyjne. Musi wytworzyć się łożysko i rozwinąć zagnieżdżony w macicy zarodek. Jajniki produkują sto razy więcej progesteronu niż zwykle, by utrzymać ciążę. Z kolei ogromna ilość estrogenu powoduje rozwój kanalików mlekowych w piersiach, przez co są one tkliwe. Hormony wywołują różnego rodzaju objawy, które mogą być męczące (np. nudności), przygnębiać (np. bezsenność), a czasem drażnić (np. wyczulony węch). Nic więc dziwnego, że niekiedy trudno ci zachować stoicki spokój. Postaraj się spojrzeć na siebie przez „szkiełko badacza”. Pomyśl: „Aha, dziś hormony zafundowały mi nastrój do płaczu, popłaczę więc, ale wiem, że to minie”. Najdalej w 13.–14. tygodniu większość dolegliwości ciążowych staje się mniej odczuwalna albo ustępuje. Niech ta myśl towarzyszy ci przez cały pierwszy trymestr.

Dolegliwości w ciąży - huśtawka hormonalna - jak sobie z nią radzić?

1. Gdy tylko poczujesz się czymkolwiek zaniepokojona, porozmawiaj o tym z mężem, przyjaciółką, zaprzyjaźnioną i bardziej doświadczoną mamą, swoim ginekologiem czy położną. Nie próbuj sama radzić sobie ze wszystkim.2. Nie bój się spojrzeć w przyszłość. Jeśli odczuwasz nieodpartą chęć kupienia śpioszków dziecku, kup je. Przestań tłumić swoje instynkty niepotrzebnymi zabobonami i obawami.3. Dbaj o siebie, staraj się ładnie wyglądać. Bez obaw o dziecko farbuj włosy, maluj paznokcie, kupuj sobie ładne ubrania.