Ciąża tydzień po tygodniu: DOLEGLIWOŚCI W CIĄŻY. Pierwszy trymestr

2013-04-09 15:49

Dolegliwości w ciąży różnią się od siebie na poszczególnych etapach - inne są w pierwszym, inne w ostatnim trymestrze. Zobacz jakie dolegliwości ciążowe czekają na ciebie w pierwszym trymestrze ciąży.

pierwszy trymestr
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Ciąża tydzień po tygodniu: dolegliwości w ciąży. Pierwszy trymestr.
  2. Dolegliowści w ciąży - strach przed macierzyństwem
  3. Dolegliwości w ciąży - huśtawka hormonalna - jak sobie z nią radzić?

Dolegliwości w ciąży na początku

Dolegliwości w ciąży różnią się na poszczególnych etapach. Początek ciąży pełen jest pytań i wątpliwości. Rośnie w tobie życie i wszystko zaczyna się zmieniać. Odczuwasz już skutki burzy hormonów, szaleją emocje. Dolegliwości w ciąży na pierwszym etapie bardzo ścisło związane są z emocjami.

Ciąża tydzień po tygodniu: dolegliwości w ciąży. Pierwszy trymestr.

Będziesz mamą! Jak oswoić się z tą myślą? Jak zapanować nad uczuciem podniecenia i strachu? Jak wytrwać na emocjonalnej huśtawce – od euforii do przygnębienia? Co zrobić z obawami o siebie i o dziecko: czy nie poronię? Jakie dolegliwości w ciąży mnie czekają? Czy będzie zdrowe? Łatwiej ci będzie przetrwać to wszystko, gdy uzmysłowisz sobie, że to, co dzieje się teraz w twojej psychice, jest całkowicie naturalne.

Dolegliowści w ciąży - strach przed macierzyństwem

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim organizmie na początku ciąży, są rewolucyjne. Musi wytworzyć się łożysko i rozwinąć zagnieżdżony w macicy zarodek. Jajniki produkują sto razy więcej progesteronu niż zwykle, by utrzymać ciążę. Z kolei ogromna ilość estrogenu powoduje rozwój kanalików mlekowych w piersiach, przez co są one tkliwe. Hormony wywołują różnego rodzaju objawy, które mogą być męczące (np. nudności), przygnębiać (np. bezsenność), a czasem drażnić (np. wyczulony węch). Nic więc dziwnego, że niekiedy trudno ci zachować stoicki spokój. Postaraj się spojrzeć na siebie przez „szkiełko badacza”. Pomyśl: „Aha, dziś hormony zafundowały mi nastrój do płaczu, popłaczę więc, ale wiem, że to minie”. Najdalej w 13.–14. tygodniu większość dolegliwości ciążowych staje się mniej odczuwalna albo ustępuje. Niech ta myśl towarzyszy ci przez cały pierwszy trymestr.

Dolegliwości w ciąży - huśtawka hormonalna - jak sobie z nią radzić?

1. Gdy tylko poczujesz się czymkolwiek zaniepokojona, porozmawiaj o tym z mężem, przyjaciółką, zaprzyjaźnioną i bardziej doświadczoną mamą, swoim ginekologiem czy położną. Nie próbuj sama radzić sobie ze wszystkim.2. Nie bój się spojrzeć w przyszłość. Jeśli odczuwasz nieodpartą chęć kupienia śpioszków dziecku, kup je. Przestań tłumić swoje instynkty niepotrzebnymi zabobonami i obawami.3. Dbaj o siebie, staraj się ładnie wyglądać. Bez obaw o dziecko farbuj włosy, maluj paznokcie, kupuj sobie ładne ubrania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza