Czy warto wybrać się na kurs na prawo jazdy w ciąży?

2012-10-23 15:54

Gdy pojawi się dziecko, posiadanie prawa jazdy może znacznie ułatwić ci życie. Czy możesz zrobić kurs na prawo jazdy w ciąży? Jak najbardziej! – odpowiada instruktor nauki jazdy Tomasz Bluszcz.

Kobiety w ciąży na kursie prawa jazdy to częsty widok?

To raczej nikła część uczestników kursów na prawo jazdy, ale wśród ogółu ciężarnych nierzadko zdarzają się takie, które mimo swojego stanu, poświęcają swój czas na naukę prowadzenia samochodu. W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy zapewnia zdecydowanie wyższy komfort codziennego życia. Potrzeba niezależności zarówno od komunikacji publicznej, jak też kaprysów bądź dyspozycyjności partnera skutecznie zachęcają do szkolenia, nawet w stanie zaawansowanej ciąży. I jest jeszcze świadomość, że gdy urodzi się dziecko, na pewno przez dłuższy czas nie będzie możliwości poświęcenia czasu na kurs prawa jazdy.

Na kurs decydują się pewnie kobiety na początku ciąży?

Podczas szkoleń spotykam panie na różnych etapach zaawansowania ciąży, zarówno w pierwszych miesiącach, jak i tuż przed terminem porodu. Panie z widocznym brzuszkiem mogą oczywiście, zgodnie z przepisami, zrezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa.

Dobrze wiedzieć

Prowadzenie samochodu to dziś niemal niezbędna umiejętność. Przyda się mamie, kiedy trzeba będzie jechać z dzieckiem do lekarza czy zrobić szybkie zakupy.

Czy ciężarne są trudniejszymi kursantkami?

Nie mam takich doświadczeń. Jakiś czas temu szkoliłem znajomą w zaawansowanej ciąży. Zostałem poproszony o takie planowanie jazdy, aby co najmniej co 30 minut możliwy był postój na stacji benzynowej dysponującej toaletą. Nie było to żadnym problemem. Ciężarnym bardzo zależy na zdaniu egzaminu, a ich chęć do nauki to prawie zawsze warunek wystarczający do skutecznego szkolenia, zapewniającego możliwość zdobycia umiejętności bezpiecznego prowadzenia samochodu. To zwykle profesjonalistki zdające sobie sprawę z powagi sytuacji.

Czy to prawda, że ciężarne mają łatwiej na egzaminie?

Powiem tak: ta niewielka część egzaminatorów, którzy podczas wykonywania swojej profesji swoim zachowaniem wywołują niepotrzebny stres u egzaminowanych osób, do kobiet w ciąży będzie odnosiła się w łagodniejszy sposób – tak, jak powinno to wyglądać na co dzień, w stosunku do każdego kandydata na kierowcę. Trzeba jednak pamiętać, że egzamin na prawo jazdy może zdać tylko osoba dysponująca konkretnymi umiejętnościami, niezależnie od stanu, w którym się znajduje.

Czy ciąża to dobry czas na kurs prawa jazdy?

Jeśli tylko samopoczucie i forma fizyczna pozwalają na poświęcenie kilku godzin w tygodniu na naukę, to nie widzę przeciwwskazań. Następna okazja może zdarzyć się dopiero kilka lat później.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza