Grzybica pochwy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

2021-11-12 9:43

Grzybica pochwy to częsta dolegliwość w ciąży. Za to, że grzybicze zapalenie pochwy pojawia się u kobiet w ciąży odpowiadają hormony. Pod ich wpływem pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Osłabia to barierę ochronną i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, w tym grzybów należących do drożdżaków, które najczęściej są przyczyną grzybicy pochwy.

ciężarna u lekarza
Autor: Getty Images Grzybica pochwy w ciąży - co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Grzybica pochwy (czyli drożdżyca) może także pojawić się w trakcie lub po kuracji antybiotykami, jak również na skutek uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzycy, stosowania niektórych leków i niewłaściwie wykonywanych zabiegów higienicznych.

Jeśli więc w ciąży dokucza ci swędzenie pochwy i sromu, a w dodatku zauważysz białe, grudkowate upławy, zwróć się do ginekologa, bo grzybica pochwy w ciąży może być groźna dla twojego nienarodzonego dziecka. Infekcje intymne w ciąży trzeba leczyć.

Spis treści

  1. Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy
  2. Grzybica pochwy diagnoza
  3. Leczenie grzybicy pochwy - zawsze do skutku
  4. Nawracająca grzybica pochwy
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy wywołane przez drożdżaki (najczęściej Candida albicans) objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem i pieczeniem pochwy oraz warg sromowych. Dolegliwościom tym towarzyszą gęste upławy w różnych odcieniach bieli – od mlecznych do żółtawych.

Zobacz: Zbyt częste mycie nie jest dobre dla okolic intymnych - zobacz dlaczego

Grzybica pochwy upławy: wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, serowata – wygląda podobnie jak zsiadłe mleko albo twaróg. Jej zapach zaś – w przeciwieństwie do zakażenia bakteryjnego – jest niemal niewyczuwalny; czasami można wyczuć słodkawą woń drożdży.

Zwykle upławom towarzyszy uczucie suchości w pochwie. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte.

Grzybica pochwy diagnoza

Grzybicy trzeba się pozbyć i ją leczyć. Nie tylko dlatego, że przysparza nieprzyjemnych dolegliwości. Każdy bowiem brak równowagi, nieprawidłowa mikroflora osłabia barierę ochronną pochwy i szybko mogą rozwinąć się inne drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które mogą być bardzo niebezpieczne w ciąży.

Przeczytaj: Higiena intymna kobiety - sprawdź, czy robisz to dobrze?

Dlatego powinnaś zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę (grzybicę można pomylić z innymi schorzeniami przydatków) i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli na wizytę musisz czekać kilka dni, możesz kupić na grzybicę pochwy maść wydawaną bez recepty (np. Klotrimazol) – może złagodzi pieczenie.

Poza tym zacznij przyjmować probiotyk ginekologiczny (np. Lacibios Femina, Provag), który odbudowuje prawidłową mikroflorę pochwy, przywracając kwaśne pH.

Dobrze wiedzieć

By uniknąć kłopotów, jakie niesie ze sobą grzybicze zakażenie pochwy:

  • stosuj antybiotyki tylko w ostateczności
  • noś bawełniane majtki, unikaj sztucznej bielizny i rajstop, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drożdżaków
  • podmywaj się starannie, stosując mydło lub płyn o naturalnym pH
  • nie rób irygacji pochwy
  • noś wkładki higieniczne tylko wtedy, gdy to niezbędne
  • dbaj o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę – wartościowe odżywianie poprawia ogólną odporność organizmu.

Leczenie grzybicy pochwy - zawsze do skutku

Lekarz zapyta o dolegliwości, jakie odczuwasz i przeprowadzi badanie ginekologiczne. Pobierze też wacikiem próbkę - wymaz wydzieliny z pochwy. Wymaz wysyła się do laboratorium, gdzie zostaje zbadany pod kątem ustalenia, czy jest to infekcja grzybicza pochwy, a jeśli tak, to jakiego gatunku grzyba. Lekarz może też zmierzyć wartość pH w pochwie, umieszczając w niej mały pasek papieru (tzw. papierek lakmusowy), co trwa parę sekund.

Grzybica pochwy atakuje zazwyczaj zarówno pochwę, jak i błony śluzowe wokół ujścia pochwy oraz cewkę moczową. Dlatego leczenie grzybicy polega często na terapii skojarzonej globulkami dopochwowymi oraz kremem grzybobójczym, którym smaruje się skórę wokół ujścia pochwy. Czas trwania kuracji oraz częstość smarowania zależy od preparatu.

Do leczenia grzybicy pochwy stosuje się zazwyczaj preparaty zawierające środki grzybobójcze: klotrimazol, ekonazol lub mikonazol. Jeśli leczenie miejscowe grzybicy nie skutkuje, można je uzupełnić kuracją tabletkami doustnymi. Wbrew temu, co twierdzono dawniej, twój partner nie musi poddawać się leczeniu, chyba że został zakażony.

Sprawdź: Plamienia w ciąży: czy są groźne? Jakie dolegliwości je wywołują i co robić?

Ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest jednak znikome (poniżej 5 proc.). Zakażenie u mężczyzny objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem oraz krostkami na napletku i prąciu. Współżycie w czasie kuracji nie jest zabronione, choć pewnie mało która kobieta ma na to wtedy ochotę.

Stosowanie prezerwatywy zabezpiecza partnera przed grzybicą, a jeśli jej nie stosujecie, mężczyzna powinien umyć członek po kontakcie seksualnym. Nawet jeśli partner nie jest leczony, nie może z powrotem zarazić swojej partnerki.

Nawracająca grzybica pochwy

Grzybica pochwy czasami jest trudna do wyleczenia, dlatego terapię trzeba prowadzić do skutku – niedoleczone dolegliwości będą wciąż powracać. Nie wolno ci przerywać kuracji, nawet jeśli po kilku dniach poczujesz poprawę – stosuj leki tak długo, jak zalecił lekarz.

W przeciwnym razie część grzybów znów zacznie się rozmnażać, powodując nawrót choroby. Jeśli miałaś grzybicę pochwy cztery lub więcej razy w ciągu jednego roku – jest to tak zwana grzybica nawracająca.

Dowiedz się: Seks w ciąży: fakty i mity dotyczące seksu w ciąży

W takich przypadkach może być konieczne leczenie długotrwałe grzybicy pochwy (zazwyczaj trwa 6 miesięcy), w którym łączy się kurację tabletkami doustnymi z kuracją kremem i czopkami (lub globulkami) dopochwowym.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza