Plamienia w ciąży: jakie są ich przyczyny?

2016-01-11 15:55
plamienia w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Plamienia w ciąży występują u około 25 procent przysżłych mam.

Plamienia w ciąży, jedno ze zmartwień przyszłych mam, mogą mieć niejedną przyczynę. Poniżej przedstawiamy listę tych, które powodują plamienia w ciąży najczęściej.

Plamienia w ciąży zdarzają się u niejednej kobiety. Jeśli są skąpe i nie towarzyszy im ból, zazwyczaj nie oznaczają nic groźnego. Niekiedy jednak ich przyczyny bywają groźniejsze, dlatego zawsze ich wystąpienie należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Poniżej przedstawiamy więc najczęstsze przyczyny plamienia w ciąży.

1. Plamienia w ciąży - przyczyny, które jej nie zagrażają

Plamienia w ciąży: białe upławy

U przyszłych mam pojawiają się białe upławy. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla mamy i dziecka, jeśli tylko są mlecznobiałe. Wręcz przeciwnie - ich występowanie chroni rozwijający się płód przed bakteriami i drobnoustrojami. Białe upławy powinny być rzadkie i bezwonne. Jeśli jednak ich barwa z białej zamienia się w brązowawą i zielonkawą, ma brzydki zapach - może to wskazywać na infekcje intymne, m. in. grzybicę. Infekcje zazwyczaj nie zagrażają ciąży, a ich leczenie trwa około dwóch tygodni.

>>Przeczytaj również: Krwawienie implantacyjne - jakie są jego przyczyny i objawy i czym różni się od miesiączki?>>

Plamienia w ciąży: krwawienie implantacyjne

Na samym początku ciąży może wystąpić krwawienie implantacyjne. Występuje jednak ono wtedy, kiedy przyszła mama nie wie jeszcze, że nią zostanie - towarzyszy ono bowiem zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, gdy podrażnia on ściankę naczynia krwionośnego. Ten rodzaj plamienia w ciąży występuje w czasie, gdy powinna wystąpić miesiączka, jednak jest znacznie mniej obfity - to bardzo skąpe krwawienie - i trwa znacznie krócej - od kilku godzin do trzech dni. Warto dodać, że krawienie implantacyjne pojawia się tylko u 1/4 przyszłych mam.

Plamienia w ciąży: polip i nadżerka

Plamienia w ciąży spowodowane polipem lub nadżerką przyszła mama może obserwować zazwyczaj po badaniu ginekologicznym czy stosunku - zazwyczaj jest skąpe i bezbolesne i występuje w drugim trymestrze ciąży. Najczęściej nie jest groźne, postępowanie w przypadku wystąpienia polipów zależy od ginekologa: niektórzy z nich je usuwają, inni zalecają obserwację, odpoczynek i przepisują odpowiednie antybiotyki.

>>Przeczytaj również: Krwawienie po porodzie - ile trwa krwawienie po porodzie?>>

Plamienia w ciąży: niewielkie krwiaki

Przyczyną plamienia w ciąży mogą też być niewielkie krwiaki. Po większym wysiłku, ciepłej kąpieli łożysko może się nieznacznie odkleić od ścianki macicy na skutek skurczu i spowodować otwarcie naczynka, co z kolei kończy się krwawieniem. Takie krwiaki, przy stosowaniu się do zaleceń lekarza, przede wszystkim odpoczynku i leżeniu - zazwyczaj same się wchłaniają, naczynia zamykają, a łożysko przykleja do ścianki. Jak wszystkie przyczyny plamienia w ciąży, tak i ta jest powodem, by udać się do ginekologa.

2. Plamienia w ciąży: przyczyny, które jej zagrażają

Plamienia w ciąży: ciąża pozamaciczna

Plamienia w ciąży mogą również wystąpić na skutek ciąży pozamacicznej. Jej szybkie zdiagnozowanie nie jest łatwe, ponieważ początkowo kobieta może nie odczuwać żadnych dolegliwości i wybrać się do lekarza dopiero, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości. Głównym objawem ciąży pozamacicznej są właśnie plamienia lub krwawienie o brunatnej barwie. Kobieta w ciąży pozamacicznej odczuwa również bóle podbrzusza, najczęściej umiejscowione po jednej ze stron brzucha. Pojawia się również guz przydatków, jednak jego obecność może zdiagnozować jedynie lekarz. Gdy dojdzie do krwawienia wewnętrznego, ciężarnej dolegają bóle barków, ma ona szybkie tętno i niskie ciśnienie krwi - w takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do szpitala, a każdy najmniejszy objaw konsultować z lekarzem. Ciąża pozamaciczna występuje tylko u 1 procenta kobiet.

>>Przeczytaj również: Łożysko - jak powinno być ułożone w brzuchu ciężarnej?>>

Plamienia w ciąży: poronienie

Do aż 3/4 wszystkich poronień dochodzi do 12. tygodnia ciąży. Pozostałe występują na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Pierwsze z nich nazywa się poronieniami wczesnymi, drugie - poronieniami późnymi. Poronienie objawia się skurczami, odejściem wód płodowych i krwawieniem - krew ma brunatną barwę - i towarzyszy jej spinający ból w dole brzucha.

Plamienia w ciąży: niedobór progesteronu

Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Pod koniec ciąży jego poziom w organizmie jest dwukrotnie większy niż na jej początku, spada dopiero przed samym porodem, co stanowi sygnał do rozpoczęcia akcji porodowej. Niedobór progesteronu objawia się plamieniami w ciąży - krwawieniem i może skutkować poronieniem. Aby uzupełnić niedobór hormonu w organizmie ciężarnej, lekarze przepisują tabletki hormonalne.

Plamienia w ciąży: nieprawidłowości związane z łożyskiem

Przyczyną plamienia w ciąży są także nieprawidłowości związane z łożyskiem. Należy do nich przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy - wszystko zależy od tego, jak bardzo łożysko przylega do ścianki. Jeśli odklejenie jest niewielkie, w zatamowaniu krwawienia może pomóc leżenie i odpoczynek, przy większym odklejeniu wskazany jest pobyt w szpitalu, a przy całkowitym - jak najszybsze zakończenie ciąży. Przy okazji tej dolegliwosci zazwyczaj pojawiają się plamienia w ciąży - krwawienie, choć niestety w niektórych przypadkach, co jest znacznie groźniejsze, dochodzi wyłącznie do krwawienia wewnętrznego. 

Kolejną przyczyną plamienia w ciąży, związaną z łożyskiem, jest łożysko przodujące. We właściwie przebiegającej ciąży łożysko jest przyklejone do ścianki macicy, z łożyskiem przodującym mamy natomiast do czynienia, gdy znajduje się ono przy wewnętrznym ujściu szyjki macicy. Pojawiające się krwawienie nie jest obfite i występuje w ostatnich tygodniach ciąży - po 30. W przypadku wystąpienia łożyska przodującego zaleca się leczenie w szpitalu.

>>Dołącz również do dyskusji na forum Mjakmama24.pl o przyczyczynach plamienia w ciąży>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE