Jak odciążyć ciało w III trymestrze? Fizjoterapeutka pokazuje, jak pomocna może być w tym chusta

2022-05-06 14:35

Chyba nie ma ciężarnej, która choć raz na jakiś czas, w końcowym etapie ciąży nie narzekałaby na ból pleców. Coraz większy brzuszek utrudnia codzienność. Pomocna może okazać się w tym chusta, która odpowiednio zawiązana, noszona przez godzinę dziennie, odciąży ciało w chwilach najintensywniejszej aktywności.

Chusta w ciąży
Autor: Getty Images/ screenshot Instagram/ @ kasiapiotrowska_fizjoterapia Jak wiązać chustę by odciążyc ciało w 3 trymestrze?

Chusta kojarzy się głównie z noszeniem maluszków. Jak przekonują fizjoterapeuci może się przydać także przy porodzie, do regeneracji miednicy po nim, a nawet do "zrobienie z niej hamaka dla dziecka pod stołem" - jak zachęca fizjoterapeutka Katarzyna Piotrowska na swoim Instagramie. W jedynym z postów pokazuje ona, jak odciążyć ciało chustą w 3 trymestrze.

Istotne jest jednak, by nie robić tego zbyt długo - maksymalnie 1 godzinę dziennie. Poza tym, dla bezpieczeństwa lepiej skonsultować się wcześniej ze swoim fizjoterapeutą. Samo zamotanie chusty nie powinno stanowić problemu. Oto, jak robi to profesjonalistka. 

Spis treści

  1. Jak zawiązać chustę w ciąży dla odciążenie dnia miednicy?
  2. Jakie korzyści można osiągnąć stosując chustę w ciąży?
  3. O czym pamiętać stosując chustę w ciąży?

Jak zawiązać chustę w ciąży dla odciążenie dnia miednicy?

Przeczytaj: Noszenie w chuście - dlaczego warto i kiedy zacząć nosić dziecko w chuście?

Jakie korzyści można osiągnąć stosując chustę w ciąży?

Jak pisze fizjoterapeutka, korzyści jest wiele. Po pierwsze, chusta może pomóc odciążyć powłoki brzuszne, w problemach takich jak rozejście mięśni prostych, czy przepuklina pępkowa. Zda egzamin także przy dolegliwościach takich, jak hemoroidy, czy żylaki sromu.

Do tego, chusta przyniesie komfort na dłuższym spacerze, zwłaszcza mamom, które muszą w międzyczasie zajmować się starszakiem. Chusta wspomoże też w bólach odcinka lędźwiowego, czy stawów krzyżowo-biodrowych, które są chyba najczęstszą dolegliwością u ciężarnych.

Sprawdź: Lepsza chusta czy nosidło? Zobacz, kiedy czas na zmianę, by maluszek był bezpieczny

O czym pamiętać stosując chustę w ciąży?

Jak zaznacza fizjoterapeutka, sama chusta nie pomoże, jeśli zapomnimy o istotnych kwestiach. Ważny jest odpowiedni czas - nie motamy chusty na zbyt długo, a także prawidłowa postawa i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, wskazanych przez fizjoterapeutę. 

(...) Maks 1 godzinę dziennie na czas wzmożonego wysiłku ale nie celowanych ćwiczeń - pamiętaj, że najważniejsze są ćwiczenia, musisz ćwiczyć w ciąży dla utrzymania dobrej postawy i zachowania ruchomości stawów. Pamiętaj, że żadna chusta nie odciąży Cię tak jak prawidłowa postawa, nawet chustując brzuch musisz pamiętać o tym! Chusta nie odciąży Twoich pleców gdy masz wypchnięte biodra do przodu - zatem najpierw korekcja ciała dopiero potem motanie.(...) - radzi Katarzyna Piotrowska

Dowiedz się: Noszenie dziecka w chuście może być niebezpieczne. Dlatego pamiętaj o tych 8 zasadach

W przypadku ciąży zagrożonej, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą. Chusty nie należy też wiązać za mocno, ale większość ciężarnych jest w stanie samodzielnie wyczuć, czy motanie nie jest zbyt mocne:

-  będziesz czuć mocny nacisk na powłoki brzuszne- mocną kompresję - będzie Ci po prostu niewygodnie - radzi pani Katarzyna.  

Chustowanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza