Noszenie w chuście - dlaczego warto i kiedy zacząć nosić dziecko w chuście?

2021-10-06 8:46

Chustonoszenie jest wygodne nie tylko dla rodzica, który ma wolne ręce, lecz także dla dziecka, które może być wciąż blisko mamy lub taty. Wiesz, że w chuście można nosić nawet noworodka? O zaletach chustonoszenia pisze dla nas Agnieszka Szychowiak, położna środowiskowo-rodzinna i doradca chustonoszenia.

Dlaczego warto nosić niemowlę w chuście?
Autor: Getty images Dlaczego warto nosić niemowlę w chuście?

Pierwsze trzy miesiące życia noworodka nazywane są czwartym trymestrem. Po porodzie dziecko nie jest już połączone bezpośrednio z mamą, ale do przetrwania potrzebuje bliskości drugiej osoby. Zadajmy sobie więc pytanie - dlaczego maluch uspokaja się, gdy kładziesz go na swojej klatce piersiowej?

Bo jest przy tobie blisko, słyszy bicie twojego serca, twój głos, jest mu ciepło - to wszystko sprawia, że czuje się bezpiecznie i przypomina mu to czas właśnie z okresu ciąży.

Oczywiście chcemy spędzać jak najwięcej czasu z maluchem tuląc go i nosząc, ale musimy pamiętać też o innych obowiązkach, lub po prostu o chwili dla siebie. Jak to zrobić? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie chustonoszenie

Spis treści

  1. Noszenie w chuście - zalety dla dziecka
  2. Noszenie w chuście - zalety dla rodziców
  3. W chuście można nosić nawet noworodka
Chusty do noszenia dzieci

Noszenie w chuście - zalety dla dziecka

Chustonoszenie daje możliwość budowania bliskości z dzieckiem, z którym poznajemy się od momentu porodu, daje uczucie spokoju, beztroski, bezpieczeństwa i niekończącej się opieki. Maluch czuje, że w każdym momencie może na ciebie liczyć.

Kolejnym ważnym aspektem noszenia w chuście jest przynoszenie ulgi dziecku. Ze względu na pozycję kuczną, która zmniejsza kłopoty z wypróżnieniem, a samo chodzenie z dzieckiem w chuście i spacery zapewniają lepszą perystaltykę jelit. Chusta zastępuje również termofor, bo przytulenie brzuszek do brzuszka wytwarza ciepło. Moi pacjenci bardzo często mówią, że chusta jest ich jednym „lekarstwem” na wieczorne brzuszkowe problemy.

Maluch poznaje świat z perspektywy rodzica i czuje się równoprawnym członkiem rodziny. Podczas noszenia w chuście, dziecko ma możliwość obserwacji otaczającego go świata, poznawania go i poznawania ludzi. W ten sposób dziecko uczy się życia społecznego i emocjonalnego.

Dzięki takiej formie nauki szybciej będzie nawiązywał relacje z innymi dziećmi np. w przedszkolu. W wózku niestety maluch nie ma możliwości poznawania świata, jest zdany tylko na to, co sami mu pokażemy. Zauważyłaś pewnie, że maluchy na spacerze w lesie i w mieście, gdzie jest dużo budynków, uspokajają się i wykazują zainteresowane. W wózku dziecko widzi jedynie to co mu pokażemy, a tylko w takim momencie dajemy mu taką możliwość.

Kiedyś na konsultacji moi pacjenci powiedzieli, że chusta wygląda na taką "zewnętrzną macicę" i faktycznie tak jest! Dzięki niej tata ma również możliwość zobaczyć jakie to uczucie nosić swojego malucha pod sercem.

Zobacz: Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych

Noszenie w chuście - zalety dla rodziców

Jeśli chodzi o osoby noszące, chusta jest również wyrazem troski o własny kręgosłup. Stabilnie przebiegające na łopatkach i kręgosłupie części chusty wspierają prawidłową postawę ciała i aktywizują mięsnie dna miednicy osoby noszącej. Ręce już nie będą "mdlały" od zbyt długiego noszenia, co więcej, masz je teraz wolne, więc możesz przytulać malucha bądź zająć się czymś innym.

Rodzice moich małych pacjentów najczęściej mówią, że w końcu będą mogli zjeść razem posiłek. Co więcej, dziecko nie wymaga ciągłej uwagi, mimo że 100% czasu spędza z tobą. Chusta ułatwia też dotarcie w miejsca, gdzie wózkiem byłoby to niemożliwe. Spacery na plaży? Wyprawy w góry? To nadal możliwe nawet z noworodkiem

Jeśli masz starsze dzieci, chusta ułatwi ci opiekę nad nimi. Znajdziesz czas na zabawę, odrabianie lekcji ze starszakiem, a maluch będzie cały czas z tobą. Problem trzeciej ręki rozwiązany. Jeśli wyjeżdżacie natomiast na wakacje, chusta zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wózek i można ją też użyć jako kocyka, który rozwiąże problem snu w obcym miejscu.

Wszystkie chusty stworzone do noszenia dzieci są stabilne i wytrzymałe, dlatego nawet po okresie noszenia mogą zostać wykorzystane np. jako koc piknikowy, hamak, szal czy materiał na torbę.

Bliskość wynikająca z chustonoszenia pomaga również podczas karmienia piersią, ponieważ poczucie bliskości dziecka pomaga w wydzielaniu prolaktyny - hormonu miłości, który sprzyja powstawaniu relacji między rodzicami, a dzieckiem oraz jest niezbędny w trakcie laktacji.

Zobacz: Masaż Shantala - zasady i zalety (wywiad z instruktorką)

W chuście można nosić nawet noworodka

Wiązanie w chustach bezpieczne jest od pierwszych dni życia malucha, więc jeśli tylko macie ochotę, możecie śmiało wiązać po powrocie ze szpitala.

Nosidła? Niestety nie od początku i to właśnie odróżnia je od chust. W przypadku wcześniejszego stosowania nosideł kręgosłup dziecka jest obciążony, nie ma on stabilizacji bocznej oraz wymusza zbyt szerokie odwiedzenie nóżek.

A co z kręgosłupem? Naturalny kształt kręgosłupa noworodka przypomina literę C, co nazywamy kifozą całkowitą. Jest to fizjologiczne i pożądane przez nas ułożenie kręgosłupa inaczej możemy doprowadzić do jego obciążenia oraz wzmożonego napięcia.

Prawidłowego noszenia nauczycie się oczywiście u wybranego doradcy noszenia dzieci z którym dobierzecie również odpowiednią do swojej budowy chustę.

Polecamy: Niemowlę w wózku - do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

Czy twoje dziecko to High Need Baby?

Pytanie 1 z 8
Jak zasypia twoje dziecko:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza