Jak się bawić W CIĄŻY na imprezie?

2008-02-04 11:34

Nie ma przeszkód, byś w ciąży poszła na imprezę. Musisz tylko uważać, by nie przesadzić z zabawą. Wiadomo, że ciężarna ma zakaz spożywania nawet najmniejszej ilości alkoholu. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, gdy idziesz na przyjęcie w ciąży?

Jak się bawić W CIĄŻY na imprezie?
Autor: Getty Images

Wyjście na imprezę w ciąży jest pewnym wyzwaniem – teraz musisz przecież szczególnie uważać na swoje zdrowie. Dlatego dobrze się przygotuj. Przede wszystkim dostosuj plany do swojej kondycji. Jeśli masz już duży brzuszek, nie planuj wystawnego balu, na którym wszyscy muszą tańczyć. Lepsza będzie kameralna impreza u przyjaciół, gdzie możesz siedzieć w dowolnej pozycji i odpoczywać, gdy chcesz. W dniu imprezy porządnie się wyśpij, i kiedy tylko możesz, poleguj na kanapie z nogami w górze. Nawet jeśli nie lubisz się spóźniać, teraz możesz zrobić wyjątek i wyjść na imprezę nieco później. Przez pierwsze 2–3 godziny zabawa dopiero się rozkręca, dlatego nie musisz być punktualna. Na co jeszcze powinnaś zwracać uwagę?

W ciąży upiększaj się z głową

Zanim wyjdziesz z domu, spędzisz zapewne jakiś czas na przygotowaniach do zabawy. Weźmiesz kąpiel (koniecznie w niezbyt ciepłej wodzie!), zrobisz delikatny peeling twarzy i nałożysz maseczkę. Możesz też ufarbować włosy. Do tego celu użyj jednak szamponu koloryzującego albo farby bez amoniaku (nie należy go wdychać podczas ciąży). Do farbowania włosów lepiej nie używaj farb ziołowych (np. henna) – ryzykujesz, że kolor będzie inny od tego, który chciałaś uzyskać, bo hormony ciążowe czasem zmieniają reakcję włosów na taką farbę. Zrezygnuj teraz z sauny – wysoka temperatura może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Unikaj też solarium – niszczy skórę, a w ciąży pod wpływem promieni UVA, emitowanych przez lampy opalające, mogą pojawić się przebarwienia. Jeśli chcesz mieć brązowy odcień skóry, zastosuj samoopalacz.Nasza rada: przed imprezą nie używaj kosmetyków, których nigdy wcześniej nie stosowałaś. Skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa – może się więc zdarzyć, że nowe preparaty uczulą cię albo podrażnią. Kosmetyk, który kupiłaś specjalnie na tę okazję, dobrze jest wypróbować przynajmniej 24 godziny przed imprezą.

W ciąży pij tylko bezalkoholowe drinki

A co z alkoholem? W ciąży jest zabroniony, ponieważ nawet w minimalnych dawkach ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Alkohol uszkadza jego mózg i może spowodować nieodwracalne i ciężkie wady. Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Unikaj również napojów zawierających kofeinę: kawy, coli, napojów energetyzujących. Wypłukuje ona z organizmu wapń i zakłóca proces przyswajania żelaza. Jej duża ilość zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Jedna mocniejsza kawa na imprezie ci nie zaszkodzi, ale jeśli po raz kolejny poczujesz, że musisz napić się czegoś z kofeiną, by nie zasnąć, lepiej idź odpocząć we własnym łóżku.Nasza rada: Najlepsze i zdrowsze będą świeżo wyciśnięte soki z owoców, napoje z kartonu czy zwykła niegazowana woda mineralna.

W ciąży nie jedz byle czego

Popularne na imprezach przekąski z serów pleśniowych typu brie czy camembert mogą zawierać bakterie wywołujące listeriozę. To ciężkie zakażenie organizmu, które może powodować biegunkę i wymioty, zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsę – bywa też bezpośrednią przyczyną poronienia. W sushi albo tatarze, czyli potrawach z surowej ryby lub mięsa, mogą z kolei być jaja pierwotniaków toksoplazmozy. Lepiej nie sięgaj też po musy, lody i potrawy z majonezem – zwykle są przyrządzane z surowych jaj, w których mogą znajdować się zarazki salmonelli (dietetycy szacują, że bytują one w jednym na 500 jaj). Nie powinnaś też zajadać się teraz chipsami ani słonymi paluszkami – nie tylko są niezdrowe i kaloryczne, ale też zatrzymują wodę w organizmie, przez co mogą ci puchnąć nogi. Bezpieczne są potrawy z pasteryzowanego mleka i żółtych serów (np. koreczki, twarożek), gotowanych jaj, marynowane ryby, owoce, gotowane warzywa.Nasza rada: nie jedz niczego, co choć trochę wydaje ci się podejrzane – ma dziwny zapach lub wygląd. Zanim zjesz owoce, upewnij się, że są umyte.

Unikaj palaczy

Nikotyna to coś, od czego lepiej teraz trzymać się z daleka, dlatego jeśli możesz, na imprezie obchodź palaczy szerokim łukiem. Jeśli jednak jest to niemożliwe, nie stresuj się – ani tobie, ani dziecku nic się nie stanie, jeśli przez kilka godzin będziesz wdychać dym. Unikaj jednak takich sytuacji na co dzień, toksyny z dymu papierosowego przenikają przez łożysko i docierają do dziecka. Mogą być przyczyną przedwczesnego porodu i niedowagi u maluszka.Nasza rada: gdy impreza jest w restauracji, baw się w sali dla niepalących. Jeśli organizują ją twoi znajomi, poproś, by przeznaczyli jeden pokój dla osób niepalących.

Daj odpocząć nogom

W ciąży możesz tańczyć, dopóki czujesz się na siłach. Lepiej jednak nie zakładaj na imprezę butów na wysokim obcasie – szybko się zmęczysz, poza tym wraz z rosnącym brzuszkiem zmienia się punkt ciężkości ciała i łatwo o wywrotkę. Najlepsze jest stabilne, wygodne obuwie na obcasie nie wyższym niż 3–4 cm.Nasza rada: rób sobie częste przerwy; jeśli możesz, kładź wtedy nogi na drugim krześle. Jeśli będziesz zbyt długo przebywać w pozycji pionowej, krew spłynie do łydek. Mogą ci puchnąć, poza tym płód będzie otrzymywać zbyt mało tlenu i substancji odżywczych. By zapobiec puchnięciu łydek, weź ze sobą chłodzący krem do nóg np. z linii Pharmaceris M (można go nakładać przez rajstopy) i stosuj co 2–3 godziny.

Bez głośnej muzyki

Tobie ona nie szkodzi, ale płód też ją słyszy. Jeśli będzie mu przeszkadzać, zacznie się gwałtownie ruszać albo przeciwnie – ruchy staną się rzadsze i słabsze. Jeśli nie wrócą do normy przez kilka dni po imprezie, warto pójść do lekarza, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.Nasza rada: jeśli bawisz się u znajomych, poproś, by ściszono muzykę. Jeśli w restauracji – usiądź jak najdalej od głośników lub orkiestry.

miesięcznik "M jak mama"