Jak złagodzić swędzenie po ukąszeniu w ciąży?

2014-07-21 11:19

Ugryzł się komar albo meszka? Zamiast się drapać, wypróbuj sposoby, dzięki którym dolegliwości związane z ugryzieniem miną bez śladu.

komar
Autor: thinkstockphotos.com Podczas ciąży unikaj silnie działających, chemicznych środków na komary.

Spis treści

  1. Co na swędzące ukąszenia w ciąży?
  2. W ciąży stosuj domowe sposoby na ukąszenia

Bąbel, mniejsza lub większa ranka ... rodzaj śladów po ugryzieniu zależy od tego, jaki owad je zostawił. Ale jest wspólny mianownik - to mniej lub bardziej uciążliwe swędzenie, a także towarzyszące mu opuchlizna i ból. Zazwyczaj mijają one po kilku godzinach, choć są przypadki, że skóra swędzi nawet kilka dni. Czemu tak się dzieje? Po wkłuciu się w skórę komarzyca wstrzykuje w nią odrobinę śliny, mającej zapobiec krzepnięciu krwi. W ślinie jest kilkadziesiąt białek, a część z nich to alergeny, które wywołują u ludzi uwolnienie histaminy, a wraz z nią reakcję alergiczną, za którą odpowiadają znajdujące się w naszej krwi przeciwciała klasy IgE. Zdarza się, że po upływie kilkunastu godzin w miejscu ukąszenia pojawia się swędząca grudka. To także objaw alergii, a odpowiadają za nią kolejne przeciwciała – IgG. Podobna reakcja zachodzi w przypadku ugryzień innych owadów, a jej przyczyną są zawarte w ślinie toksyny.

Co na swędzące ukąszenia w ciąży?

Ukąszenie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, a więc i z możliwym zakażeniem. Dlatego miejsce, w którym tworzy się bąbel lub ranka, trzeba starannie zdezynfekować. To ważne jeszcze z innego powodu – w ten sposób pozbędziemy się części tego, co wstrzyknął nam owad – śliny z alergenami czy toksyn – co częściowo pomoże złagodzić dolegliwości. Ukąszenie meszki lub komara można zdezynfekować wodą utlenioną. Jeśli ukąsiła nas osa lub pszczoła, trzeba sprawdzić, czy w skórze nie zostało żądło – jeśli tak, usunąć je za pomocą kosmetycznej pincety, a skórę następnie przemyć wodą z mydłem, albo zdezynfekować wodą utlenioną. Do dezynfekcji dozwolony jest także spirytus, jednak w ciąży lepiej go  nie stosować – może podrażnić skórę.

W ciąży stosuj domowe sposoby na ukąszenia

By zmniejszyć uczucie swędzenia w pierwszej kolejności najlepiej wypróbować domowe sposoby. Jest ich sporo, są też stosowane od lat – ale ponieważ opierają się one na substancjach naturalnych, nie ma gwarancji, że zadziałają w każdym przypadku. Niekiedy trzeba poeksperymentować, by znaleźć ten, który okaże się skuteczny. W sierpniowym numerze M jak Mama przedstawiamy sprawdzone sposoby na ukąszenia owadów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza