Dlaczego dziewczynka zabiera urodę? Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens

2022-03-29 12:45

W dawniejszych czasach różne przesądy na temat ciąży i małego dziecka były bardzo powszechne i traktowane z powagą. Przytaczamy je po to, żebyś mogła się uśmiechnąć: co też za głupstwa dawniej opowiadano? Pamiętaj – śmiech to jedyna dozwolona reakcja na te „mądrości”. Dawanie im wiary jest surowo zabronione! Nie wolno ci w takie przesądy na temat ciąży wierzyć!

Dlaczego dziewczynka zabiera urodę?
Autor: Getty images Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens

Chyba każda z nas słyszała jakieś przesądy o ciąży. 30–40 lat temu, zwłaszcza na wsiach, powtarzano je powszechnie. I dziś można je jeszcze usłyszeć z ust niejednej babci. Powtarzane wiele razy, mogą zasiać niepokój w głowie przyszłej mamy, a to już byłoby niedobrze. Wyjaśniamy, czy najpopularniejsze przesady ciążowe mają sens.

Skąd się wzięły przesądy?

Dlatego warto sobie uświadomić, że przesądy i zabobony to efekt niewiedzy i braku opieki medycznej. Przez setki lat, właściwie nigdy dotąd w historii nie było ani opieki lekarskiej nad każdą ciężarną, ani tym bardziej nowoczesnej medycyny z jej możliwościami diagnostycznymi.

Nasze babki, prababki, przez całą ciążę nie wiedziały o zdrowiu dziecka nic! To był dla młodej, niewykształconej kobiety tajemniczy, odmienny stan, często zakończony urodzeniem martwego dziecka lub jego śmiercią tuż po porodzie – śmiertelność wśród noworodków była ogromna.

Skoro kobiety nie miały wiedzy, musiały przynajmniej wierzyć w to, że mogą jakimś cudem ochronić zdrowie dziecka. Wiara w przesądy to był ich sposób samoobrony – one wierzyły, że stosując się do rad babki czy ciotki, uchronią dziecko przed chorobą czy śmiercią, bo innych sposobów nie znały.

Dziś jednak ciążowe zabobony można traktować wyłącznie z przymrużeniem oka. Przytaczamy je po to, żebyś mogła się uśmiechnąć: co też za głupstwa dawniej opowiadano? Pamiętaj – śmiech to jedyna dozwolona reakcja na te „mądrości”. Dawanie im wiary jest surowo zabronione!

Czytaj również: Oddzielmy fakty od przesądów. W te 5 ciążowych mitów wciąż wierzy wiele kobiet

Współczesne przesądy o ciąży, czyli fakty i mity o tym, co szkodzi dziecku!

Mity antykoncepcji

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza