Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

2015-04-20 12:32 Anna Kuliberda
Kolka nerkowa
Autor: thinkstockphotos.com Kolka nerkowa może doprowadzić do silnego stanu zapalnego lub zakażenia.

Kolka nerkowa zwykle jest objawem kamicy nerkowej. Gdy pojawia się w ciąży, nie musi od razu oznaczać kamieni w drogach moczowych, a jedynie chwilowy zastój moczu na skutek ucisku nerki przez macicę. Przeczytaj, jak zapobiegać kolce nerkowej w ciąży.

Kolka nerkowa to stan, gdy dochodzi do zastoju moczu w nerce, powodującego nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych. Zwykle pojawia się ona u osób cierpiących na kamicę nerkową, bo to właśnie kamienie są odpowiedzialne za blokowanie przepływu moczu w moczowodach. Kolka nerkowa może się uaktywnić w ciąży na skutek pewnych czynników np. diety bogatej w witaminę D, odwodnienia, infekcji dróg moczowych czy przyjmowania niektórych leków.

Ciąża jest tak specyficzną okolicznością, gdy do kolki nerkowej może dojść nawet u kobiety nie mającej problemu z kamicą nerkową. Wówczas zastój moczu prawdopodobnie jest spowodowany uciskiem nerek przez rosnącą macicę.

Czytaj także: Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, ból brzucha, wymioty, biegunka w ciąży

Objawem kolki nerkowej jest ogromny ból. Wiele kobiet, które przez to przechodziły w ciąży uważa, że bolesność kolki była gorsza niż sam ból porodowy. Bywa też, że kobiety mylą atak kolki ze skurczami porodowymi. Tymczasem, charakterystyczny dla kolki nerkowej jest ból nagły i ostry, występujący w okolicach lędźwi i promieniujący na pęcherz. Bólowi mogą towarzyszyć: bolesne parcia na mocz, wzdęcia, nudności, niekontrolowane wymioty, a przy dłużej utrzymującej się bolesności także gorączka i wzrost ciśnienia (na skutek rozwijającego się stanu zapalnego i zakażenia)

Jak reagować na atak kolki nerkowej?

Kolka nerkowa może być niebezpieczna, szczególnie jeśli jej ataki są bardzo ostre – z gorączką i wymiotami, a także gdy często się powtarzają. Mogą doprowadzić do silnych stanów zapalnych i zakażeń dróg moczowych niebezpiecznych dla ciężarnej i jej dziecka. Powikłanie w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek może się zaś przyczynić do porodu przedwczesnego.

W przypadku krótkiej bolesności, której nie towarzyszą inne objawy, najlepiej jest zażyć leki rozkurczowe i przeciwbólowe, ogrzać bolesne miejsce np. termoforem i dużo chodzić, by ułatwić odblokowanie moczowodu. Kolka bardzo bolesna, często się powtarzająca lub taka, której towarzyszy gorączka i mdłości wymaga wizyty ciężarnej na szpitalnej izbie przyjęć. Jeśli powodem kolki nerkowej są rzeczywiście kamienie zalegające w drogach moczowych, najczęściej zaleca się pacjentkom przyjmowanie dużej ilości płynów, by ułatwić kamieniom wydalenie ich naturalną drogą. Tylko w przypadku bardzo dużych kamieni stosuje się zabieg chirurgiczny.

Czytaj także: Migrena w ciąży: przyczyny, leczenie, zapobieganie

Kolka nerkowa w ciąży – jak zapobiegać?

Jeśli w rodzinie ciężarnej zdarzały się przypadki kamicy nerkowej albo na kamicę cierpi sama ciężarna, można próbować zapobiegać atakom kolki nerkowej w ciąży. Zaleca się unikanie przyjmowania preparatów witaminowych z wapniem, ograniczenie spożywania szpinaku, rabarbaru, dużej ilości mięs i ryb, a przede wszystkim ciężarna musi dbać o obfite nawodnienie organizmu – co najmniej 2 litry wody mineralnej na dobę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Klarie
|

Mloda Kapusta, strasznie współczuję. Ja na szczęście w ciąży czułam się dobrze, dopiero po ciąży miałam atak kamicy nerkowej. Ból nie do opisania. Mnie wzięła karetka, mąż się bardzo przestraszył. Zrobiłam sobie szereg badań, w tym analizę kamieni w instytucie euksi. Mam nadzieję, że nie będę miała nawrotów ;(

Frutie
|

No oczywiście, kamica nerkowa to nie przelewki, zwłaszcza w ciąży. Ja w ciąży nigdy nie miałam kamicy nerkowej, miałam kilka nawrotów, ale nie w ciąży. No i mi pomogła przede wszystkim dieta. Dosyć późno się o tym dowiedziałam, co mi szkodzi, ale lepiej późno niż wcale.

red_eye
|

Współczuję :( mam nadzieję, ze jest już lepiej?