Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

2015-04-20 12:32 Anna Kuliberda
Kolka nerkowa
Autor: thinkstockphotos.com Kolka nerkowa może doprowadzić do silnego stanu zapalnego lub zakażenia.

Kolka nerkowa zwykle jest objawem kamicy nerkowej. Gdy pojawia się w ciąży, nie musi od razu oznaczać kamieni w drogach moczowych, a jedynie chwilowy zastój moczu na skutek ucisku nerki przez macicę. Przeczytaj, jak zapobiegać kolce nerkowej w ciąży.

Kolka nerkowa to stan, gdy dochodzi do zastoju moczu w nerce, powodującego nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych. Zwykle pojawia się ona u osób cierpiących na kamicę nerkową, bo to właśnie kamienie są odpowiedzialne za blokowanie przepływu moczu w moczowodach. Kolka nerkowa może się uaktywnić w ciąży na skutek pewnych czynników np. diety bogatej w witaminę D, odwodnienia, infekcji dróg moczowych czy przyjmowania niektórych leków.

Ciąża jest tak specyficzną okolicznością, gdy do kolki nerkowej może dojść nawet u kobiety nie mającej problemu z kamicą nerkową. Wówczas zastój moczu prawdopodobnie jest spowodowany uciskiem nerek przez rosnącą macicę.

Czytaj także: Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, ból brzucha, wymioty, biegunka w ciąży

Objawem kolki nerkowej jest ogromny ból. Wiele kobiet, które przez to przechodziły w ciąży uważa, że bolesność kolki była gorsza niż sam ból porodowy. Bywa też, że kobiety mylą atak kolki ze skurczami porodowymi. Tymczasem, charakterystyczny dla kolki nerkowej jest ból nagły i ostry, występujący w okolicach lędźwi i promieniujący na pęcherz. Bólowi mogą towarzyszyć: bolesne parcia na mocz, wzdęcia, nudności, niekontrolowane wymioty, a przy dłużej utrzymującej się bolesności także gorączka i wzrost ciśnienia (na skutek rozwijającego się stanu zapalnego i zakażenia)

Jak reagować na atak kolki nerkowej?

Kolka nerkowa może być niebezpieczna, szczególnie jeśli jej ataki są bardzo ostre – z gorączką i wymiotami, a także gdy często się powtarzają. Mogą doprowadzić do silnych stanów zapalnych i zakażeń dróg moczowych niebezpiecznych dla ciężarnej i jej dziecka. Powikłanie w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek może się zaś przyczynić do porodu przedwczesnego.

W przypadku krótkiej bolesności, której nie towarzyszą inne objawy, najlepiej jest zażyć leki rozkurczowe i przeciwbólowe, ogrzać bolesne miejsce np. termoforem i dużo chodzić, by ułatwić odblokowanie moczowodu. Kolka bardzo bolesna, często się powtarzająca lub taka, której towarzyszy gorączka i mdłości wymaga wizyty ciężarnej na szpitalnej izbie przyjęć. Jeśli powodem kolki nerkowej są rzeczywiście kamienie zalegające w drogach moczowych, najczęściej zaleca się pacjentkom przyjmowanie dużej ilości płynów, by ułatwić kamieniom wydalenie ich naturalną drogą. Tylko w przypadku bardzo dużych kamieni stosuje się zabieg chirurgiczny.

Czytaj także: Migrena w ciąży: przyczyny, leczenie, zapobieganie

Kolka nerkowa w ciąży – jak zapobiegać?

Jeśli w rodzinie ciężarnej zdarzały się przypadki kamicy nerkowej albo na kamicę cierpi sama ciężarna, można próbować zapobiegać atakom kolki nerkowej w ciąży. Zaleca się unikanie przyjmowania preparatów witaminowych z wapniem, ograniczenie spożywania szpinaku, rabarbaru, dużej ilości mięs i ryb, a przede wszystkim ciężarna musi dbać o obfite nawodnienie organizmu – co najmniej 2 litry wody mineralnej na dobę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Klarie
|

Mloda Kapusta, strasznie współczuję. Ja na szczęście w ciąży czułam się dobrze, dopiero po ciąży miałam atak kamicy nerkowej. Ból nie do opisania. Mnie wzięła karetka, mąż się bardzo przestraszył. Zrobiłam sobie szereg badań, w tym analizę kamieni w instytucie euksi. Mam nadzieję, że nie będę miała nawrotów ;(

Frutie
|

No oczywiście, kamica nerkowa to nie przelewki, zwłaszcza w ciąży. Ja w ciąży nigdy nie miałam kamicy nerkowej, miałam kilka nawrotów, ale nie w ciąży. No i mi pomogła przede wszystkim dieta. Dosyć późno się o tym dowiedziałam, co mi szkodzi, ale lepiej późno niż wcale.

red_eye
|

Współczuję :( mam nadzieję, ze jest już lepiej?