Krwiomocz w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

2015-12-10 17:03

Krwiomocz (hematuria) czyli krew w moczu nie zawsze jest widoczny "gołym okiem". Czasami informuje o nim lekarza dopiero wynik badania moczu. Każdorazowe pojawienie się krwi w moczu powinno budzić niepokój. Przeczytaj więc, jakie są przyczyny krwiomoczu, w jaki sposób się on objawia i jak można go leczyć.

krwiomocz
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Przyczyną krwiomoczu w ciąży są zazwyczaj choroby układu moczowego.

Spis treści

  1. Krwiomocz w ciąży: przyczyny
  2. Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
  3. Krwiomocz w ciąży: objawy
  4. Krwiomocz w ciąży: leczenie

Krwiomocz w ciąży może pojawić się z wielu powodów, ale nigdy nie wolno go lekceważyć. Ciąża to czas, kiedy zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale również i wewnętrzne funkcjonowanie organizmu, który dostosowuje się do nowych warunków - rozwijającego się w łonie matki płodu. Zmiany dotyczą także nerek i układu moczowego, z czego nie każda mama może sobie zdawać sprawę. Każda nerka powiększa się o około 1 cm, a przepływ krwi przez nie aż o około 70 procent. Mniejsze jest też napięcie dróg moczowych, przez co zwiększa się ucisk na macicę. Mogą więc pojawić się również różne infekcje, a przede wszystkim - ból nerek. Nic jednak nie tłumaczy krwiomoczu w ciąży, który, jak w każdym innym przypadku, jest niepokojącym objawem. Dlatego zawsze warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badania moczu, gdy spodziewamy się dziecka, co pozwoli odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe leczenie.

Przeczytaj również: Badania ogólne moczu - jak interpretować wyniki?

Krwiomocz w ciąży: przyczyny

Wystąpienie krwiomoczu w ciąży może mieć różne przyczyny. Hematuria, bo tak brzmi inna nazwa tej choroby, może pojawić się na skutek chorób nerek, których jest niemało: chodzi przede wszystkim o kamicę nerkową oraz choroby kłębuszków nerkowych i gruźlicę nerek. Krew w moczu może też wskazywać na chorobę nowotworową: rak nerek czy pęcherza moczowego jest najczęściej przypadłością osób po 50. roku życia, jednak może wystąpić też i wśród młodszych pacjentów, u których wystąpił krwiomocz. Przyczyną krwiomoczu w ciąży może być również pourazowe uszkodzenie układu moczowego i jego ostre stany zapalne. W czasie ciąży zdarzają się także plamienia z narządu rodnego, spodowodwane zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Krwiomocz występuje niekiedy również na skutek przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Przeczytaj również: Nietrzymanie moczu w ciąży - czy jesteś w grupie ryzyka?

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

O czym świadczy kolor moczu?

Krwiomocz w ciąży: objawy

Krwiomocz w ciąży, który zazwyczaj jest objawem choroby układu moczowego, sam objawia się obecnością krwi w moczu, choć nie zawsze musi ona być widoczna "na pierwszy rzut oka". Krwiomocz dzieli się bowiem na trzy rodzaje:

1. Krwiomocz makroskopowy - krew w moczu jest widoczna "gołym okiem". Mocz jest mętny, gęsty, ma czerwono-brunatną barwę. Taki kolor oznacza, że w moczu znajduje się bardzo dużo erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Czasem w krwi w moczu, jeśli jest jej dużo, mogą tworzyć się skrzepy, co z kolei powoduje problemy z oddawaniem moczu i dolegliwości bólowe.

2. Krwiomocz mikroskopowy (krwinkomocz) - obecność czerwonych krwinek w moczu można stwierdzić po użyciu mikroskopu. Warto dodać, że w krwiomoczu mikroskopowym znajduje się mniej erytrocytów niż w krwiomoczu makroskopowym.

3. Krwiomocz pozorny - występuje, gdy przyczyną zabarwienia moczu nie jest obecność w nim krwi, a spożycie np. buraków bądź rabarbaru. Na zmianę koloru moczu wpływa również przyjmowanie niektórych leków, jednak zazwyczaj nie podaje się ich kobietom w ciąży lub podaje z niezwykłą ostrożnością. Są to m. in. klemastyna, lewodopa, diklofenak, progestagen.

Nawet jeśli krwiomocz w ciąży wystąpił tylko raz lub jego barwa nie była intensywna, należy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj również: 

Co musisz wiedzieć o badaniu moczu w ciąży?

Kolor moczu w ciąży – o czym świadczy, jak wygląda prawidłowy?

Krwiomocz w ciąży: leczenie

Leczenie krwiomoczu w ciąży zależy przede wszystkim od przyczyny tej przypadłości. Lekarz wykonuje badanie bakteriologiczne moczu, bada go pod mikroskopem, może również zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego. Jeśli przyczyną krwiomoczu w ciąży jest zapalenie układu moczowego, chora otrzymuje antybiotyki, w przypadku choroby nowtworowej i kamicy nerkowej może być konieczna operacja. Decyzja o jej przeprowadzeniu u kobiety w ciąży bądź poczekaniu do okresu po porodzie jest podejmowana przez lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza