Melisa w ciąży - czy pomaga na uspokojenie, czy można bezpiecznie ją stosować?

2021-06-02 13:27

Melisa posiada właściwości uspokajające, dlatego napar z melisy często pija się przed snem. Zalety picia melisy dostrzegają także przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży jest bezpieczna?

Melisa w ciąży
Autor: Getty images Melisa w ciąży

Spis treści

  1. Melisa w ciąży – działanie
  2. Melisa w ciąży – czy jest bezpieczna?
  3. Melisa w ciąży – do czego można ją wykorzystać?
  4. Inne zioła w ciąży

Melisa lekarska to roślina, która naturalnie występuje na północy Afryki, w południowej części Europy oraz w Azji. Mimo to, uprawiana jest przez ludzi na całym świecie. W Polsce melisa określana jest często jako cytrynowe ziele lub rojownik. Melisa posiada intensywnie zielone, ząbkowane liście. Ze względu na swój lekko cytrynowy smak i aromat, może być wykorzystywana nie tylko do sporządzania herbat, lecz także innych przetworów kulinarnych.

Melisa w ciąży – działanie

Melisa ma działanie uspokajające, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Wszystkie właściwości zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym. Możemy w nich znaleźć substancje takie jak cytral i geraniol.

Ponadto, liście melisy zawierają również garbniki, flawonoidy, karotenoidy oraz kwasy fenolowe. Zwłaszcza te ostatnie mają silne działanie przeciwutleniające i chronią nasz organizm przed tzw. wolnymi rodnikami odpowiadającymi za starzenie oraz występowanie stanu zapalnego w organizmie. Nadmierna ilość wolnych rodników może skutkować także pojawieniem się miażdżycy oraz niektórych chorób nowotworowych.

Można więc powiedzieć, że melisa w pewnym stopniu, pośrednio chroni przed wystąpieniem chorób naczyniowych oraz nowotworowych. Napar z melisy ma przede wszystkim działanie uspokajające i wyciszające. Zmniejsza napięcie psychiczne, pozytywnie wpływa na łagodne, stale utrzymujące się uczucie lęku, a także ułatwia zasypianie.

To dlatego przyszłe mamy tak chętnie po nią sięgają. Podobnie jak inne herbaty ziołowe w ciąży, jej picie może przynieść wymierne korzyści. Nierzadko jest bezpieczniejszym wyborem niż stosowanie środków farmakologicznych.

Melisa może być szczególnie przydatna w początkowym okresie trwania ciąży. Łagodzi ona bowiem problemy gastryczne charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Co więcej, wpływa kojąco i wyciszająco na przyszłą mamę. Picie naparów z melisy może również pozytywnie wpłynąć na jej nastrój i samopoczucie, ułatwić zasypianie, a także zniwelować częste w tym okresie bóle głowy.

Zobacz też: Pokrzywa w ciąży - właściwości lecznicze

Melisa w ciąży – czy jest bezpieczna?

Ciąża to szczególny okres, w czasie którego wiele substancji oraz leków jest przeciwwskazanych do stosowania. Dyskusyjne jest również zażywanie preparatów ziołowych. Jest to związane z faktem, że dostępnych jest stosunkowo mało wiarygodnych informacji w literaturze medycznej na temat wpływu ziół zarówno na kobietę jak i na płód.

Co więcej, wiele preparatów dostępnych bez recepty zawiera mieszanki ziół o często niejednoznacznym składzie.

W produktach takich, oprócz ziół pozytywnie wpływających na stan zdrowia, mogą znajdować się również takie, o których wiadomo, że mają potwierdzony, zły wpływ na ciężarną oraz rozwijające się dziecko. Najważniejszą zasadą, jaką powtarzają lekarze jest ta mówiąca o tym, aby nie zaczynać stosowania ziół w trakcie ciąży, jeżeli wcześniej tego nie robiłaś.

Twój organizm, dla którego samo utrzymanie ciąży jest dość sporym wyzwaniem, może niepoprawnie zareagować na nowe substancje, które nie wyrządziłyby szkody w okresie innym niż ciąża.

Jeżeli jednak w czasie zanim zostałaś ciężarną stosowałaś herbaty bądź wywary z melisy, możesz dalej cieszyć się ich właściwościami. W literaturze medycznej nie ma jednoznacznych doniesień o wpływie melisy na płód czy też poronieniach oraz porodach przedwczesnych spowodowanych jej stosowaniem. Pamiętaj jednak aby stosować ją z umiarem.

Koniecznie zasięgnij również porady swojego lekarza ginekologa, który z pewnością poinformuje cię, czy w twoim przypadku stosowanie melisy jest w pełni bezpieczne. Stosowanie melisy jest bezwzględnie przeciwwskazane jeżeli masz na nią alergię.

Czytaj też: Mięta w ciąży - ile możesz jej pić?

Melisa w ciąży – do czego można ją wykorzystać?

Najprostszym sposobem, w jaki można przyrządzić melisę, jest sporządzenie naparu z suszu. Bardzo ważne jest, aby susz wykorzystywany do sporządzenia napoju był wysokiej jakości, najlepiej zakupiony w aptece. Aby przyrządzić herbatę z melisy należy zalać susz wrzątkiem i odstawić go na ok. 15 minut.

Możesz również w tym celu wykorzystać świeże liście melisy. Liście melisy możesz dodawać także do różnego rodzaju sałatek oraz mięs nadając im odmienny i oryginalny aromat. Olejki melisowe mogą być również wykorzystywane przy problemach skórnych.

Napar z melisy jest z powodzeniem wykorzystywany u osób z zmagających się ze skórą łojotokową. Olejki używane są również w aromaterapii. Z melisy możesz przyrządzić także płukankę do włosów, która jest szczególnie polecana osobom z problemem przetłuszczających się włosów.

Inne zioła w ciąży

Jak zostało już wcześniej wspomniane, stosowanie ziół w ciąży, ze względu na niewystarczające dane na temat ich wpływu na kobietę oraz dziecko, jest kontrowersyjne. Pamiętaj, aby za każdym razem skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem stosowanie ziół. Konieczna jest indywidualna ocena, czy ich zażywanie jest dla Ciebie na pewno bezpieczne.

Za bezpieczny podczas ciąży uznawany jest imbir. Zapobiega on nudnościom i wymiotom, dlatego po imbir w ciąży chętnie sięgają kobiety w I trymestrze ciąży. Łagodzi także suchy kaszel. Bardzo ważne jest jednak, abyś stosowała świeże kłącze, gdyż imbir w proszku nie przynosi pożądanych efektów.

Inną rośliną, którą możesz stosować w ciąży, jest rumianek. Ma on pozytywny wpływ na układ pokarmowy, łagodzi wzdęcia, a także działa uspokajająco. Można go stosować z imbirem zapobiegając dzięki temu porannym nudnościom.

Nasiona lnu w postaci siemienia lnianego mogą również okazać się bardzo przydatne w okresie ciąży, gdyż łagodzą zaparcia. Są jednak zioła, które są zdecydowanie przeciwwskazane w ciąży. Należą do nich m.in. krwawnik pospolity, lubczyk, aloes, piołun, bylica, żeń-szeń oraz cząber ogrodowy.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować ziół w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż mogą one wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez ciebie preparatami.

Czytaj także: Lawenda - właściwości. Czy może zaszkodzić kobiecie w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza