Nie dotykaj brzucha ciężarnej! A co, gdyby ona dotknęła twoich piersi?

2022-03-04 10:43

Z jakiegoś powodu utarło się, że kobietę w ciąży trzeba pogłaskać po brzuchu. Bo to przynosi szczęście, bo to takie miłe, bo chcemy pokazać, że cieszymy się razem z nią…. Nieprawda! Większość kobiet w ciąży twierdzi, że nie znosi dotykania ich brzucha. Dlaczego?

Nie dotykaj brzucha ciężarnej! A co, jakby ona dotknęła twoich piersi?
Autor: Getty images Nie dotykaj brzucha ciężarnej! A co, jakby ona dotknęła twoich piersi?

Są kobiety, które nie mają nic przeciwko dotykaniu ich ciążowego brzuszka. Zwłaszcza, jeśli robi to ktoś z rodziny – siostra, mama czy najlepsza przyjaciółka. Ale dotykanie brzucha przez spotkaną na schodach sąsiadkę czy współpracownicę z innego działu – budzi już więcej wątpliwości.

Jednak dla zdecydowanej większości kobiet ten zwyczaj jest denerwujący. Dlaczego nie powinno się dotykać czyjegoś brzucha i jak walczyć o prawo do "nietykalności" kobiety w ciąży

Spis treści

  1. Dlaczego ludzie chcą dotykać twojego ciążowego brzucha?
  2. Nie dotykaj brzucha ciężarnej!
  3. Co robić, gdy ktoś chce dotknąć twojego brzucha?
  4. Odpowiedz tym samym
  5. Mów, że sobie tego nie życzysz
Który tydzień, który miesiąc ciąży?

Dlaczego ludzie chcą dotykać twojego ciążowego brzucha?

Nie wiadomo, skąd się wziął zwyczaj głaskania przyszłej mamy po brzuchu. Obserwacje pokazują, że na taką śmiałość rzadziej pozwalają sobie mężczyźni - dla nich ciało obcej kobiety generalnie jest „nietykalne” ze względów kulturowych. 

Co innego kobiety. Psycholodzy wyjaśniają, że z ich strony jest to zawsze przyjacielski gest. Jeśli są już matkami, chcą sobie przypomnieć kopnięcia, których kiedyś same doświadczały. Jeśli są bezdzietne, chcą poczuć, jak to jest, bo jeszcze same tego nie przeżyły.

Dla niektórych dotykanie ciężarnej jest magiczne – ma przynieść szczęście (choć nie do końca wiadomo komu: dotykającej czy dotykanej, a może dziecku?) lub zapewnić sobie potomstwo (dzięki temu można się „zarazić” ciążą).

Co ciekawe, dotykanie brzucha to nie polski zwyczaj – taki gest praktykowany jest na zachodzie, np. w Wielkiej Brytanii czy Francji. W krajach tych jednak, gdzie bardzo silnie akcentowana jest nietykalność osobista i prawo do własnego ciała, również takie gesty spotykaj się z otwartą krytyką.

Czytaj równieżCo czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Nie dotykaj brzucha ciężarnej!

W polskich grupach dla przyszłych mam takich opinii również jest mnóstwo: „Dlaczego wszyscy dotykają mojego brzucha? W końcu to moje ciało, a ludzie kładą na nim ręce, kiedy tylko chcą”. „Dlaczego ona dotyka mojego brzucha, czy ja dotykam jej piersi?”.

To prawda. Nasze ciało jest nasze i dotykanie go, nawet w dobrej wierze, zarezerwowane jest wyłącznie dla najbliższych, czyli dla męża lub partnera, ewentualnie dla mamy czy siostry. Ale nawet one powinny prosić o zgodę na to, by dotknąć twojego brzucha.

Niedopuszczalne jest, aby zrobił to ktoś obcy – starsza pani w autobusie, sąsiadka czy koleżanka z pracy – chyba, że im na to pozwolisz.

Co robić, gdy ktoś chce dotknąć twojego brzucha?

Zasłoń brzuch

Być może najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie ludzi przed dotykaniem twojego brzucha bez pytania jest po prostu zasłonięcie go w danym momencie. Jeśli ktoś pochyla się w jego kierunku, zatrzymaj jego rękę, odwróć się tyłem lub zasłoń się np. torebką, którą trzymasz.  

Tak podobno zrobiła kiedyś słynna Grace Kelly, aktorka i późniejsza księżna Monako, które jako pierwsza walczyła z paparazzi. Któregoś dnia gwiazda przeszła pod okiem fotografów trzymając torebkę mocno przy swoim ciążowym brzuchu, co uniemożliwiło im na dobre ujęcia.

Zdjęcia te, które zostały mimo wszystko opublikowano w magazynie Life, stały się podobno tak popularne, że firma która wyprodukowała torebkę nazwała jej model imieniem księżnej.

Odpowiedz tym samym

Możesz też odwrócić sytuacje i w reakcji na poklepanie cię po brzuchu – zrobić dokładnie to samo. Na pewno spotkasz się ze zdziwieniem! Ale twoje zachowanie na pewno da "atakującemu" twój brzuch do myślenia.

Mów, że sobie tego nie życzysz

Uprzedzając fakty, jasno dawaj do zrozumienia otoczeniu, że nie życzysz sobie dotykania twojego brzucha. Jeśli ktoś spyta cię dlaczego, nie musisz się tłumaczyć: taka jest twoja decyzja i koniec. Możesz też odpowiedzieć, ze dotykanie twojego ciała jest dla ciebie niekomfortowe.

Jeśli nie chcesz być niedelikatna, np. w stosunku do swojej teściowej, powiedz, że dziecko właśnie zasnęło i nie chcesz, żeby jej dotyk je obudził. Przygotuj sobie kilka odpowiedzi wcześniej i przećwicz to, żeby nie dać się zaskoczyć. 

Odkryj przesądy ciążowe

Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza