Podczas ciąży kurczy się mózg kobiety. Te badania nie pozostawiają złudzeń

2024-01-18 15:49

Ostatnie badania pokazały, że podczas ciąży objętość kory mózgowej istotnie się kurczy, a w mózgu ciężarnej zachodzi szereg zmian. Co więcej, nie wszystkie zmiany cofają się po porodzie.

Podczas ciąży kurczy się mózg kobiety. Te badania nie pozostawiają złudzeń
Autor: Getty Images Podczas ciąży kurczy się mózg kobiety. Te badania nie pozostawiają złudzeń

Wątpliwości co do tego, jak wiele ciąża zmienia w życiu kobiety, nie ma chyba żadna z nas. Z pewnością wiele ciężarnych doświadczyło także różnych objawów ze strony układu nerwowego i działania hormonów.

Zdecydowanie łatwiej wybuchamy płaczem, rozczula nas widok małych dzieci, a na końcówce ciąży zauważamy też swoje rozkojarzenie. Część mam właśnie z tej przyczyny odpuszcza prowadzenie samochodu, bo jak mówią - brakuje im koncentracji i boją się, że spowodują wypadek.

Od jakiegoś czasu trwa też dyskusja na temat zmian w mózgu kobiety ciężarnej. Ostatnie badania pokazują, że nie wszystkie zmiany, które zachodzą podczas ciąży, cofają się po urodzeniu dziecka.

Zobacz też: Cierpi na nie 80% ciężarnych. Naukowcy odkryli winowajcę mdłości i wymiotów

Spis treści

  1. Mózg ciężarnej się kurczy. Jak bardzo?
  2. Które zmiany zostają na zawsze?
Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Mózg ciężarnej się kurczy. Jak bardzo?

Badania naukowców ze szpitala akademickiego w Madrycie pokazały, że podczas ciąży mózg kobiecy naprawdę się kurczy. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Nature Neuroscience".

Okazało się, że kora mózgowa ciężarnych, w porównaniu z kobietami, które nie miały dzieci, jest cieńsza o około 2,5%. Mniejsza była także objętość samego mózgu - o 4,6%. Dr Susan Carmona sprawdziła, jak bardzo mózg zmienia się w trakcie ciąży. Doszła do wniosku, że ciąża jest zapewne najbardziej intensywnym wydarzeniem hormonalnym, jakie przeżywa człowiek.

By odkryć, jak bardzo zmienia się kobiecy mózg, przeskanowano mózgi 110 ciężarnych. Następnie czynność tę powtórzono u nich po porodzie. Dla porównania zbadano także mózgi 34 kobiet, które nigdy nie rodziły.

Badanie ujawniło istotne zmiany w korze mózgowej. Część z nich była widoczna także po porodzie.

Czytaj też: Szokujące badania. Zdrowie psychiczne matki ma większy wpływ na dzieci, niż sądzono

Które zmiany zostają na zawsze?

Czy to oznacza, że... kobiety tracą coś ze swojej przedmacierzyńskiej inteligencji? Absolutnie nie! Wyniki omawianych badań niczego takiego nie dowodzą. Pokazują jednak, że w pewnych obszarach zmiany, jakie zachodzą w mózgu, nie cofają się.

Sieć domyślna mózgu (DMN) oraz sieć czołowo-ciemieniowa to te struktury mózgu, które po porodzie nie wracają do swojego poprzedniego stanu. Obszary te wciąż były cieńsze i miały mniejszą objętość w porównaniu z mózgami kobiet, które nie były matkami.

Za co odpowiadają te konkretne obszary?

  • Sieć DMN jest istotna dla postrzegania siebie i interakcji społecznych.
  • Sieć czołowo-ciemieniowa bierze udział w planowaniu i realizowaniu zadań.

Podobny mechanizm jak w ciąży (czyli zmniejszanie się kory mózgowej) zachodzi też w okresie dojrzewania.

Na razie nie wiadomo, dlaczego w ciąży również mamy do czynienia z tzw. "przycinaniem synaptycznym". Część ekspertów twierdzi, że jest ono potrzebne do tego, by kobiecie łatwiej było skupić się na opiece nad dzieckiem. Ciężarne i młode matki mają w większym stopniu kierować się empatią.

Bardzo możliwe, że badania te pozwolą lepiej rozumieć przyczyny depresji poporodowej i choroby neurologiczne związane z ciążą.

Źródło: PAP.pl

Zobacz też: Otumanione i roztrzepane na czas ciąży? Syndrom "baby brain" dotyka aż 80 proc. ciężarnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza