Pregoreksja: jak niebezpieczna jest anoreksja w ciąży?

2015-02-05 18:28

Pregoreksja, czyli anoreksja w ciąży, to choroba wynikająca z lęku przed przytyciem w ciąży. Odchudzanie w ciąży może być niebezpieczne dla kobiety i rozwijającego się dziecka. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć obsesyjna kontrola wagi podczas ciąży.

Pregoreksja
Autor: thinkstockphotos.com Pregoreksja w ciąży może być bardzo niebezpieczna.

Spis treści

  1. Pregoreksja: skąd się bierze anoreksja w ciąży?
  2. Pregoreksja: czy mogę mieć anoreksję w ciąży?
  3. Pregoreksja: skutki anoreksji w ciąży

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które dotyka nie tylko nastolatki i młode kobiety. W ostatnich latach coraz więcej kobiet w ciąży cierpi na anoreksję. Ciężarne obsesyjnie boją się, że przytyją i zaczynają przesadzać z liczeniem kalorii i uprawianiem sportów. Dochodzi do tego, że głodzą się, prowokują wymioty i stosują niebezpieczne środki. Ciążowa anoreksja została nazwana pregoreksją, bywa też nazywana ciążoreksją.

Czytaj: Czy ciążoreksja jest tym samym, co pregoreksja >>

Choroby psychiczne a ciąża - czy mimo zaburzeń można urodzić zdrowe dziecko?

Pregoreksja: skąd się bierze anoreksja w ciąży?

Termin „pregoreksja” pierwszy raz pojawił się w Stanach Zjednoczonych, ale ciążowa anoreksja to problem, który pojawia się w wielu innych krajach. Według badań dotyczy aż co dwudziestej kobiety. Przyczyny są złożone – jedną z nich jest wpływ mediów, które kreują wzorzec idealnej figury podczas ciąży i tuż po porodzie. Celebrytki chwalą się niskim przyrostem wagi podczas ciąży, małym okrągłym brzuszkiem, a także błyskawicznym powrotem do dawnej figury tuż po porodzie. To sprawia, że zwykłe kobiety, chcąc sprostać tak wyśrubowanym wzorcom, uciekają się do drastycznych metod.

Na pregoreksję podatne są kobiety, które już wcześniej cierpiały na zaburzenia odżywiania, a teraz tym bardziej nie godzą się na naturalne objawy ciąży, takie jak zaokrąglona figura, większe piersi i przyrost wagi. Na zachorowanie narażone są też kobiety o niskim poczuciu własnej wartości, skupione na wyglądzie, po dramatycznych przeżyciach w dzieciństwie. Obsesyjne odchudzanie w ciąży może też wiązać się z niechęcią do posiadania dziecka i brakiem akceptacji ciąży.

Pregoreksja: czy mogę mieć anoreksję w ciąży?

Pregoreksja jest tym bardziej niebezpieczna, że często pozostaje niezgłoszona lekarzowi. Kobieta, która obsesyjnie pilnuje wagi w ciąży, nie uważa, że robi coś niewłaściwego, a często jest z siebie dumna, że udaje jej się tak dobrze kontrolować. Ciąża to dla niej idealne warunki, by maskować problem pod pozorem zwykłych dolegliwości ciążowych. Dlatego to najbliżsi ciężarnej powinni zachować czujność i zwrócić uwagę na niepokojące objawy:

  • spożywanie niskokalorycznych potraw, niewielkie porcje
  • unikanie posiłków (tłumaczone brakiem apetytu)
  • wymioty tuż po posiłkach (według ciężarnej efekt typowych mdłości ciążowych)
  • forsowne uprawianie sportów, codzienne ćwiczenia
  • stała kontrola wagi
  • zażywanie środków moczopędnych i przeczyszczających

Ciężarna anorektyczka powinna być pod stałą opieką psychologa i dietetyka, potrzebne jej też wsparcie otoczenia. Ważne, by zrozumiała, że jej działania mogą być tragiczne w skutkach dla rozwijającego się dziecka. Niestety, ciężarne często nie dostrzegają problemu, a do leczenia nie da się ich zmusić.

>> 5 błędów przy odchudzaniu, których powinnaś się wystrzegać >>

Pregoreksja: skutki anoreksji w ciąży

Konsekwencje odchudzania w ciąży mogą dotknąć zarówno kobietę, jak i dziecko:

  • u ciężarnej mogą pojawić się: anemia, osłabienie, nadciśnienie tętnicze, wypadanie włosów, depresja, osteoporoza, problemy z karmieniem piersią
  • u dziecka: przedwczesny poród, obumarcie płodu, poronienie, niska waga urodzeniowa, zaburzenia w rozwoju fizycznym i umysłowym. Konsekwencje niedożywienia w życiu płodowym mogą odezwać się po latach, w postaci problemów z koncentracją i nauką, chorób serca i innych schorzeń.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza