Puchnące stopy: jakie kremy i żele stosować na lekkie nogi? [14 propozycji]

2015-10-12 11:44

Puchnące stopy to problem niejednej przyszłej mamy. Kremy i żele na lekkie nogi są nieocenione w III trymestrze ciąży, gdy stopy i łydki zaczynają puchnąć i boleć. Preparaty zmniejszają obrzęki delikatnie chłodzą i przynoszą ulgę. Przydają się o każdej porze roku, nie tylko w upały. Jakie kremy i żele stosować na lekkie nogi?

Spis treści

  1. >> Zobacz: Sposoby na obrzęki w ciąży >>
  2. Puchnące stopy: kremy chłodzące i orzeźwiające na zmęczone nogi
  3. >> Przeczytaj także: Nogi w ciąży: obrzęki, skurcze łydek, pocenie się stóp, pajączki, żylaki, zakrzepica żył głębokich >>
  4. Puchnące stopy: kremy łagodzące na naczynka i żylaki
  5. Puchnące stopy: kosmetyki z linii dla ciężarnych
  6. >> Dołącz do dyskusji o skurczach łydek na forum Mjakmama24.pl >>

Puchnące stopy to częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Preparaty chłodzące do stóp i łydek nie są kosmetykami pierwszej potrzeby. Podczas ciąży nie stosujemy ich rutynowo, dwa razy dziennie, tak jak się to dzieje w przypadku choćby kremów przeciw rozstępom. Dlatego wiele przyszłych mam nawet nie wie, że takie kremy i żele istnieją – do momentu, aż nie zaczną być potrzebne. Warto zacząć po nie sięgać, gdy brzuszek jest już spory, przez co stanowi duże obciążenie dla stóp, a nogi zaczynają puchnąć na skutek gromadzenia się płynów w organizmie. Zazwyczaj ma to miejsce w III trymestrze ciąży (czasami wcześniej). Jakie kremy i żele stosować na lekkie nogi?

>> Zobacz: Sposoby na obrzęki w ciąży >>

Puchnące stopy: kremy chłodzące i orzeźwiające na zmęczone nogi

Choć większość preparatów na puchnące stopy ma w nazwie słowo "chłodzący" lub "orzeźwiający", nie są przeznaczone wyłącznie na upalne dni. Można je nakładać również wtedy, gdy nie ma upałów, bo nie obniżają temperatury skóry, a jedynie dają chwilowe uczucie chłodu. Tak działa mentol, olejek z eukaliptusa czy mięty pieprzowej. Pobudzają one receptory zimna na skórze, a te w odpowiedzi wysyłają do mózgu sygnał, że robi się zimno. Wrażenie ochłodzenia po nałożeniu kremu szybko mija, ale mimo to przynosi ulgę zmęczonym, opuchniętym stopom i łydkom.

>> Przeczytaj także: Nogi w ciąży: obrzęki, skurcze łydek, pocenie się stóp, pajączki, żylaki, zakrzepica żył głębokich >>

Puchnące stopy: kremy łagodzące na naczynka i żylaki

Dobrze, by krem zawierał nie tylko substancje chłodzące, ale też łagodzące typowe ciążowe problemy: rozszerzone naczynka, a nawet drobne żylaki. Do takich substancji należą np. wyciągi z kasztanowca lub arniki, uszczelniające naczynka krwionośne. Dzięki temu, stosując jeden preparat, można zapobiec kilku problemom jednocześnie.

Puchnące stopy: kosmetyki z linii dla ciężarnych

Podczas ciąży na puchnące stopy zalecane są w pierwszej kolejności kosmetyki z linii dla kobiet ciężarnych, bo opracowano je, uwzględniając typowe problemy tego okresu. Dodatkowym plusem jest atest lub pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, bo daje pewność, że kosmetyk nie podrażni skóry, delikatniejszej podczas ciąży. Jednak nie ma przeciwwskazań, by stosować również preparaty spoza tych linii.

>> Dołącz do dyskusji o skurczach łydek na forum Mjakmama24.pl >>