Relaks w ciąży: sposoby na zdenerwowanie i stres w ciąży

2012-10-25 15:48

Stres w ciąży szkodzi podwójnie. Rozwijające się w twoim brzuchu dziecko odczuwa każde twoje zdenerwowanie. Im mniej stresu, tym lepiej dla niego. Dlatego tak ważne jest, abyś poznała proste sposoby na wyciszenie, relaks i regenerację w ciąży.

Relaks w ciazy sposoby na zdenerwowanie i stres w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com Relaks w ciąży: sposoby na zdenerwowanie i stres w ciąży

Spis treści

  1. Sposoby na stres w ciąży: energetyczny oddech
  2. Sposoby na stres w ciąży: siła wyobraźni
  3. Sposoby na stres w ciąży: uspokajająca moc śpiewu
  4. Sposoby na stres w ciąży: koncentracja wyciszy bieg myśli
  5. Sposoby na stres w ciąży: śmiej się na zdrowie

Sposoby na stres w ciąży: energetyczny oddech

Jesteś zmęczona, zdenerwowana, odczuwasz spadek nastroju, niepokój, lęk i stres w ciąży? Nie masz na nic siły? Poznaj moc własnego oddechu. Za pomocą odpowiednich ćwiczeń oddechowych możesz szybko się uspokoić i napełnić ciało energią.

  • Usiądź (najlepiej po turecku), wyprostuj kręgosłup, rozluźnij ramiona i twarz, zamknij oczy. Zrób głęboki wdech nosem i napełnij powietrzem klatkę piersiową, następnie wraz z wydechem poczuj, jak rozluźniają się jej mięśnie. Staraj się długo wydychać powietrze (możesz to robić ustami). Powtórz to jeszcze dwa razy. Teraz skieruj uwagę na swój brzuch. Wyobraź sobie, że wraz z wdechem powietrze go wypełnia, a wydech – masuje. Powtórz tę część ćwiczenia dwa razy.

Sposoby na stres w ciąży: siła wyobraźni

Badania wykazały, że nasz mózg nie odróżnia obrazów prawdziwych od wyobrażonych, a więc jeśli wyobrazisz sobie jakiś przyjemny obraz, poczujesz się zupełnie tak, jakbyś tam była!

  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy i przypomnij sobie miejsce, w którym czułaś się szczęśliwa i pełna energii (najlepiej, aby było ono związane z przyrodą – plaża, las, góry). To może być krajobraz z dzieciństwa lub z wakacji. Staraj się przywołać jak najwięcej szczegółów wizualnych, a także dźwięki, zapachy. Zobacz siebie w tym miejscu – spokojną, radosną, wypoczętą. Oddychaj głębiej, by nasycić się energią tego miejsca. Po kilkunastu minutach pozwól, aby obraz rozpłynął się. Możesz wracać do tej wizualizacji, kiedy tylko będziesz chciała – w domu, w pracy czy w miejskim autobusie.

Sposoby na stres w ciąży: uspokajająca moc śpiewu

Śpiewanie jest jednym z najprostszych sposobów na relaks i poprawę samopoczucia. Szczególnie kojąco działa śpiewanie spokojnych melodii lub po prostu mruczenie, które wprawi w błogi nastrój nie tylko ciebie, ale również rozwijającego się w twoim brzuchu maluszka. Dziecko w łonie matki zapamiętuje melodie i jeśli zaśpiewasz mu to samo po narodzinach, rozpozna je i będzie bardziej spokojne. Warto zatem spróbować.

  • Usiądź wygodnie i zrób kilka spokojnych oddechów. Po chwili zacznij wydawać przeciągły, delikatny dźwięk: „aaa”, aż w końcu zacznie powstawać jakaś melodia. Baw się swoim głosem, nie wstydź się, nie krytykuj swego śpiewania – wszystkie dźwięki są odpowiednie! Poczuj, jak wibracja dźwięków masuje twoją klatkę piersiową. Kiedy powstanie melodia, zacznij ją śpiewać swojemu maluszkowi w brzuchu. Po zaśpiewaniu piosenki połóż się wygodnie, ułóż dłonie na brzuchu, po czym oddaj się relaksowi albo krótkiej drzemce.

Sposoby na stres w ciąży: koncentracja wyciszy bieg myśli

Czujesz, że twoją głowę zalewają myśli, nad którymi nie panujesz? Masz dużo obowiązków, a nie wiesz, od czego zacząć? Wypróbuj ćwiczenie, które pomoże ci się bardzo szybko wyciszyć i zregenerować. To dobry sposób na stresujące chwile w pracy.

  • Przygotuj kartkę papieru i narysuj na jej środku małą, czarną kropkę. Kartkę przyklej małym kawałkiem taśmy (tak, aby łatwo ją było odlepić) na monitorze komputera na wysokości oczu. Jeśli nie pracujesz przy komputerze, możesz kartkę przykleić do ściany i zwrócić się do niej twarzą. Usiądź na krześle, wyprostuj plecy i zacznij wpatrywać się w kropkę przez minimum 2–3 minuty. Staraj się jak najmniej mrugać oczami i nie wstrzymuj oddechu (oddychaj spokojnie, przez nos). Jeśli możesz, powtórz ćwiczenie jeszcze raz.

Sposoby na stres w ciąży: śmiej się na zdrowie

Nic tak nie wprowadza nas w dobre samopoczucie i pozytywny stan emocjonalny jak śmiech. Kiedy się śmiejesz, twój mózg wytwarza więcej endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych, które poprawiają samopoczucie. Dlatego staraj się śmiać tak często, jak to tylko możliwe. Jak wprowadzić w swoje życie więcej śmiechu? Oglądaj komedie w kinie i telewizji, wybierz się na występ kabaretu, spotykaj się z ludźmi, którzy lubią dowcipkować i opowiadać kawały, przypominaj sobie śmieszne anegdoty z własnego życia.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza