Sól emska - zastosowanie. Czy sól emską można stosować w ciąży?

2017-10-23 13:30

Sól emska to naturalny środek, który przyniesie ulgę podczas kaszlu w ciąży. Jak stosować tabletki emskie i czy ciężarna może bez zastrzeżeń przyjmować ten preparat?

sól emska
Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Sól emska – właściwości
  2. Sól emska a ciąża
  3. Sól emska w ciąży – jak stosować?
  4.  Inhalacje z soli emskiej sposobem na kaszel w ciąży

Sól emska – właściwości

Sól emska to naturalny środek leczniczy, który ma postać białego proszku złożonego z węglanu sodowego, magnezu, siarczanu i chlorków sodu. Sprzedawany jest w formie pastylek lub ampułek, z których przygotowuje się roztwór do inhalacji. Sól emska ma działanie wykrztuśne i alkalizujące, dlatego stosuje się ją głównie przy kaszlu mokrym i infekcjach górnych dróg oddechowych, które leczy się poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny w oskrzelach. Sól emska to zapomniany preparat, który znów wraca do łask za sprawą wzrostu popularności naturalnych metod leczenia. Pobudza wydzielanie śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Może być stosowany przy astmie oskrzelowej.

Sól emska a ciąża

Sól emska jest środkiem naturalnym i bezpiecznym, jednak – jak w przypadku każdego preparatu leczniczego – istnieją przeciwskazania do jego stosowania. Ostrożność przy leczeniu solą emską powinny zachować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, cukrzycę a także stosujące dietę niskosodową. Wysoka zawartość sodu stanowi argument, dla którego kobiety w ciąży powinny skonsultować kurację solą emską z lekarzem. Przyjmowanie preparatu mogłoby się wówczas przyczynić do pogłębienia obrzęku nóg w przebiegu ciąży.

Dobrze wiedzieć

Konsultacja z lekarzem jest niezbędna zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. To on zdecyduje, czy korzyść z podania leku jest większa niż ewentualne ryzyko dla matki lub dziecka.

Stosowanie soli emskiej rzadko wiąże się z działaniami niepożądanymi – mniej niż w 1 na 1000 przypadków występują podrażnienie błony śluzowej żołądka, zgaga i wzdęcia. Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza jest całkowicie bezpieczna.

Dobrze wiedzieć

Sól emska w ciąży – jak stosować?

Dawkowanie soli emskiej w ciąży powinien ustalić lekarz. Zwykle rozpuszcza się jedną lub dwie tabletki emskie w szklance przegotowanej ciepłej (nie wrzącej) wody. Zamiast wody można też użyć mleka. Roztwór zażywamy małymi porcjami 3 razy w ciągu dnia, po jedzeniu. Soli emskiej nie powinno się zażywać przed snem, ponieważ pobudza organizm do kaszlu.

 Inhalacje z soli emskiej sposobem na kaszel w ciąży

Jeśli kobieta uskarżająca się na kaszel w ciąży obawia się zażywać sól emską lub istnieją przeciwwskazania (np. obrzęk nóg), może zdecydować się na lżejszą formę kuracji – płukanki oraz inhalacje. Przygotowanym roztworem z soli emskiej można kilka razy w ciągu dnia płukać gardło. Mniej inwazyjne będą również inhalacje z soli emskiej. W tym celu kupuje się ampułki do przyrządzenia odpowiedniego roztworu. Inhalacje w ciąży to doskonały sposób na złagodzenie objawów przeziębienia, a jeśli chcemy pozbyć się mokrego kaszlu, warto skorzystać z dobrodziejstw soli emskiej. 40 musujących tabletek emskich kosztuje niecałe 8 zł, natomiast ampułki do inhalacji ok. 40 zł za 20 sztuk. Preparaty dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza