Sprzyja poronieniom i często jest efektem cukrzycy ciążowej. Tej chorobie można zapobiec

2022-11-09 15:02

Cukrzyca typu 2 jest coraz częstsza wśród młodych ludzi, dlatego zmaga się z nią również wiele ciężarnych. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo, może doprowadzić do poronienia. Na szczęście są sposoby, aby zapobiec tej chorobie, a także metody, które pozwalają doprowadzić ciążę mamy z cukrzycą do szczęśliwego finału. 

Kobieta w ciąży mierząca sobie poziom cukrur glukometrem
Autor: Getty images Sprzyja poronieniom i często jest efektem wcześniejszej cukrzycy ciążowej. Tej chorobie można zapobiec

Poronienia dotyczą około 10-15 proc. wszystkich ciąż. Powody takiej sytuacji są różne, jednym z nich może być niezdiagnozowana lub źle leczona cukrzyca typu 2.

Chociaż to choroba kojarzona ze starszym wiekiem, to jednak coraz częściej dotyka również młodych ludzi. Wszystko przez zły styl życia: cukrzyca typu 2 ma bowiem swoje źródło w nieprawidłowym odżywianiu i braku ruchu, prowadzących do otyłości. Nasilenie problemu nadwagi wśród młodych ludzi jest ściśle związane ze wzrostem zachorowań na cukrzycę w tej grupie wiekowej.

W przypadku kobiet w wieku reprodukcyjnym, cukrzyca tylu 2 może być wynikiem wcześniejszej cukrzycy ciążowej, zdiagnozowanej w czasie pierwszej ciąży. Choroba ta może utrudniać ponowne starania o dziecko, a także sprzyjać poronieniom. 

Spis treści

  1. Cukrzyca typu 2 wpływa negatywnie na płód  
  2. Cukrzyca typu 2 może być efektem cukrzycy ciążowej
  3. Jak zapobiegać ryzyku poronienia w wyniku cukrzycy? 
Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Cukrzyca typu 2 wpływa negatywnie na płód  

Cukrzyca typu 2 powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i poziomu insuliny, które zagrażają ciąży. Dlatego choroba ta może negatywnie wpływać na zdrowie kobiety i jej dziecka. Wysoki poziom cukru we krwi w okresie poczęcia zwiększa ryzyko wad wrodzonych, urodzenia martwego dziecka i porodu przedwczesnego. Zwiększa też ryzyko stanu przedrzucwakowego u mamy i cesarskiego cięcia ze względu na dużą wagę dziecka. 

Wywołuje również problemy zdrowotne urodzonego juz dziecka: trudności z oddychaniem, niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemię). Zwiększa ryzyko rozwoju otyłości lub cukrzycy typu 2 u dziecka w przyszłości. 

Cukrzyca typu 2 może być efektem cukrzycy ciążowej

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna. Pojawia się u osób otyłych, które prowadza zły tryb życia. W kontekście ciężarnych, narażone są na nią kobiety, które przed poczęciem miały BMI wyższe lub równe 35. Ale nie tylko: badania potwierdzają, że na tę poważną chorobę narażone są kobiety które przy wcześniejszych ciążach cierpiały na cukrzycę ciążową. Statystyki pokazują, że cukrzycę typu 2 rozwija się u 50% kobiet z cukrzycą ciążową.  

Czytaj również: Cukrzyca ciążowa - dieta. Jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Wczesne poronienie samoistne zdarza się częściej niż myślisz. Jak go uniknąć?

Jak zapobiegać ryzyku poronienia w wyniku cukrzycy? 

Zapobieganie cukrzycy oraz ryzyku powikłań (w tym poronienia) wywołanych tą chorobą jest możliwe. najważniejszy jest zdrowy tryb życia i dbanie o wagę. Warto unikać jedzenia żywności przetworzonej, cukrów prostych i produktów, które sprzyjają otyłości. Konieczny jest ruch, rzucenie palenia.

Kobiety, które wcześniej miały cukrzycę ciążową i przez to są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, muszą być pod stałą opieką lekarza - najpóźniej 12 tygodni po urodzeniu dziecka powinny wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Warto też, aby kontrolowały masę ciała po porodzie

Aby zmniejszyć ryzyko poronienia, niezbędna jest leczenie cukrzycy, czyli utrzymywanie normoglikemii (prawidłowego poziomu glukozy).  Można to uzyskać dzięki lekom lub podawaniu insuliny - to leki, które można bezpiecznie stosować w okresie ciąży i które są skuteczne w leczeniu tej choroby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza