Normy poziomu cukru we krwi - kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową

Normy poziomu cukru we krwi - kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową
Autor: Getty images

Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej i jej wyrównania wynikają z zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oto aktualne normy poziomu glukozy we krwi. Ich przekroczenie w czasie badania poziomu cukru we krwi oznacza rozpoznanie cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa dotyka zwykle kobiety, które są obciążone genetycznie występowaniem tej choroby, cierpią na zespół policystycznych jajników lub nadciśnienie tętnicze, zaszły w ciążę po ukończeniu 35. roku życia, są już matkami co najmniej dwójki dzieci albo chorują na otyłość.

Cukrzyca ciążowa niesie ryzyko poważnych powikłań: makrosomii płodu (urodzenia dziecka o zbyt dużej masie ciała), ryzyka wystąpienia niedocukrzeń u noworodka (to paradoks: jeśli matka cierpiała na cukrzycę, dziecko nie urodzi z cukrzycą, ale z niedocukrzeniem!), czy też nadwagi i otyłości w wieku szkolnym. Cukrzyca ciążowa ustępuje zwykle tuż po porodzie. Kobiety, które na nią cierpiały muszą jednak kontrolować poziom cukru, ponieważ są zagrożone zachorowaniem w przyszłości na cukrzycę typu 2.

Czytaj: Stan przedcukrzycowy - jak uniknąć rozwoju cukrzycy?

Cukrzyca ciążowa: normy poziomu cukru

Aby stwierdzić, czy pacjentka choruje na cukrzycę ciążową, wykonuje się kilka testów. Pierwszy z nich lekarz ginekolog przeprowadza już w I trymestrze ciąży. Jeśli poziom glikemii będzie poniżej 100 mg/dl, to znaczy, że wynik jest prawidłowy i dalsze testy zostaną wykonane między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Według rekomendacji polskich ekspertów każda przyszła mama powinna mieć wykonane takie badanie między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Polegają one na sprawdzeniu tolerancji 75 g glukozy na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach od przyjęcia glukozy.

Normy badania poziomu cukru we krwi, tzw. krzywa cukrowa:

  • stężenie glukozy w osoczu na czczo jest równe lub powyżej 92 mg/dl

  • stężenie glukozy po 60 minutach jest  ≥180 mg/dl

  • stężenie glukozy po 120 minutach jest ≥ 153 mg/dl

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, jeśli którykolwiek pomiar przekracza normę.

Co mogą jeść mamy z cukrzycą? Zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE