Zapalenie pęcherza w ciąży. Sposoby na zakażenie dróg moczowych w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciazy
Autor: Getty Images

Zapalenie pęcherza w ciąży jest nie tylko bardzo nieprzyjemne – może być również niebezpieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Co gorsza, ciąża to czas, gdy jesteś szczególnie podatna na zapalenie dróg moczowych. Dlatego przestrzegaj kilku prostych zasad dotyczących ubioru, higieny i odżywiania się, żeby zminimalizować ryzyko zapalenia pęcherza.

Zapalenie pęcherza w ciąży to dolegliwość, którą można złapać o każdej porze roku. Ciąża dodatkowo sprzyja infekcjom, bo pod wpływem hormonów cewka moczowa i moczowody rozszerzają się, ułatwiając bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym.

Bakterie z cewki moczowej łatwo wędrują do pęcherza, wywołując stan zapalny, i – jeśli zapalenie pęcherza nie będzie leczone – mogą przedostać się moczowodami do nerek. A infekcja nerek w III trymestrze ciąży może skończyć się nawet przedwczesnym porodem. Warto więc zadbać o to, aby do niej nie doszło. Profilaktyka to najlepsze rozwiązanie – zawsze lepiej zapobiegać chorobie, niż się z nią męczyć. A zrobić możesz sporo, wystarczy pamiętać o paru sprawach.

Czytaj: Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Należą do nich: częste, silne parcie na mocz, niemożność opróżnienia pęcherza mimo odczuwania takiej potrzeby (z trudem wyciskasz kilka kropli), pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu i mętny, podbarwiony krwią kolor moczu w ciąży. Gdy wystąpią takie dolegliwości – nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo może być konieczne zastosowanie antybiotyku.

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

  • Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie. Ułatwia to płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się tam bakterii. Pij niegazowaną wodę mineralną lub soki rozcieńczone wodą – najlepiej z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, bo dzięki dużej zawartości witaminy C hamują rozmnażanie się bakterii. Unikaj kawy i czarnej herbaty, bo podrażniają pęcherz.
  • Nie dopuszczaj do wychłodzenia newralgicznych okolic. Zimno sprzyja zakażeniom, dlatego w chłodniejsze letnie dni nie ubieraj się zbyt lekko (okolice nerek nie mogą być odsłonięte), nie siadaj na zimnych czy mokrych kamieniach, a na plaży koniecznie zdejmuj mokry kostium kąpielowy zaraz po wyjściu z wody (musisz mieć drugi na zmianę lub włożyć lekkie ubranie, które dodatkowo ochroni cię przed słońcem).

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

materiał partnera
Warto wiedzieć

W ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym.

FEMANNOSE® N. to wyrób medyczny, który zawiera naturalny składnik (D-mannoza) zapobiegający przywieraniu bakterii Escherichia Coli do błon śluzowych dróg moczowych. Bakterie zostają wypłukane podczas oddawania moczu, a nieprzyjemne objawy ustępują. W okresie ciąży i karmienia piersią zaleca się stosowanie produktu wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj! W przypadku wystąpienia objawów zakażenia układu moczowego lub jego podejrzenia niezwłocznie zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę, lekarza rodzinnego  lub lekarza pomocy doraźnej.

Dobrze wiedzieć

Cukrzyca też sprzyja zapaleniu pęcherza

Jeśli masz cukrzycę, także ciążową, musisz szczególnie uważać, bo prawdopodobieństwo zakażenia dróg moczowych jest wtedy większe. Co więcej, infekcje są bardziej niebezpieczne, bo szybciej prowadzą do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i przyspieszają rozwój niewydolności nerek.

Czytaj:

Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?

Leukocyty w moczu w ciąży: norma, przyczyny, objawy i leczenie

  • Dbaj o higienę miejsc intymnych. Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej. Pamiętaj jednak, że przesadna higiena też nie jest dobra – można w ten sposób zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. Nie używaj do podmywania się zwykłych mydeł toaletowych, nie stosuj dezodorantów intymnych ani perfumowanych wkładek.
  • Nie noś obcisłej bielizny, unikaj spodni i legginsów z włókien sztucznych. Powodują one pocenie się miejsc intymnych, a to też zwiększa ryzyko infekcji układu moczowego. -Nie powstrzymuj oddawania moczu. Gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
  • Zachowaj właściwą higienę w toalecie – miejsca intymne wycieraj w kierunku od pochwy do odbytu, nigdy odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj tam jednorazowych podkładek higienicznych.
  • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne lub przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które mogły się dostać do pobliskiej cewki moczowej.
  • Pokochaj żurawinę. Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Escherichia coli (E. coli). Osadzają się one w drogach moczowych, gdzie powodują stany zapalne. Dowiedziono naukowo, że żurawina zmniejsza przyczepność bakterii E. coli do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Dzięki tym właściwościom żurawina zmniejsza podatność na zapalenie dróg moczowych. Dlatego regularne stosowanie żurawiny jest dobrym sposobem zapobiegania zakażeniom lub nawrotom choroby. Możesz jeść w tym celu suszone owoce tej rośliny, pić sok albo przyjmować suplement zawierający naturalne wyciągi z żurawiny.
  • Dodawaj do potraw natkę pietruszki, jedz seler naciowy i korzeniowy – rośliny te wpływają korzystnie na funkcjonowanie dróg moczowych i nerek.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
sabinkaduchess
|

Niedawno czytałam, że żurawina ma takie związki, które nie pozwalają rozmnażać się bakteriom powodującym zapalenie pęcherza. Nawet używali tego szamani w Ameryce Południowej. W każdym razie, dobrze jest pić lub jeść coś z żurawiną przy zapaleniu pęcherza, a do tego tabletki z furaginą.