Czy nienarodzonemu dziecku burczy w brzuchu? Oto co oznaczają napady głodu w ciąży

2023-02-21 16:59

Napady głodu w ciąży to częsty objaw. Nagle czujesz, że musisz coś zjeść, bo inaczej albo żołądek ściśnie się do rozmiarów orzecha albo… zwymiotujesz. Czy ciążowe napady głodu oznaczają, że to ty potrzebujesz jedzenia, czy że domaga się go twoje nienarodzone dziecko?

Kobieta w ciazy przed lodówką, zjadaąca ogórki ze słoika

i

Autor: Getty images Czy nienarodzonemu dziecku burczy w brzuchu? Wyjaśniamy, czy napady głodu w ciąży oznaczają, że malec chce jeść

Oczekiwanie na dziecko u większość kobiet przebiega pod znakiem nieustannego podjadana. Na nic przestrogi lekarzy, aby jeść nie za dwoje, tylko dla dwojga – napady głodu są i będą codziennością każdej przyszłej mamy. Czy potrzeba zjadania dodatkowych porcji oznacza, że to twoje dziecko jest głodne?

Spis treści

  1. Dlaczego w ciąży odczuwasz większy głód?
  2. Czy płód może być głodny?
  3. Czy dziecko wyczuwa głód mamy?
  4. Ile jeść podczas ciąży?
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Dlaczego w ciąży odczuwasz większy głód?

Zwiększony apetyt podczas ciąży to nic niezwykłego. Nie trzeba być lekarzem, żeby wiedzieć, że nowy organizm wymaga składników odżywczych i kalorii. W twoim ciele nie tylko rośnie dziecko, ale i zachodzą inne zmiany wymagające energii: zwiększa się objętość krwi (zazwyczaj o 45 procent), rośnie macica.

Na poziom głodu mogą również wpływać zmieniające się poziomy hormonów. Wahania estrogenu i progesteronu powodują zachcianki ciążowe i zwiększają apetyt, zmuszając kobietę do sięgania po kolejne przekąski ciążowe.

Czy jednak te napady głodu w czasie ciąży oznaczają, że nienarodzone dziecko też jest głodne? Krótka odpowiedź brzmi: nie.

Czytaj również: Odczuwasz wilczy głód w czasie karmienia piersią? Wyjaśniamy, co to oznacza

Co jeść, by nie przytyć nadmiernie w ciąży? Oto dania, których lepiej unikać

Czy płód może być głodny?

Dorosły człowiek je w określonych godzinach, określoną liczbę razy. Inaczej jest z nienarodzonym dzieckiem. Płód jest połączony z organizmem mamy za pomocą łożyska i pępowiny, dzięki czemu na stały dopływ tlenu i składników odżywczych. Pokarm i składniki odżywcze, które dziecko otrzymuje przez pępowinę, są trawione rozkładane i wchłaniane do krwioobiegu przez ściany jelita cienkiego matki. Z krwiobiegi czerpie je łożysko, które przekazuje je dalej przez pępowinę do organizmu maluszka.

Dostawy są nie tylko stałe, ale i nieograniczone - jeśli dziecko potrzebuje np. wapnia, to organizm mamy da mu go, nawet kosztem własnych zapasów czy... kości. Nie ma więc możliwości, aby płód czuł zapotrzebowania na pożywienie. Dzięki temu systemowi dziecko jest karmione i odżywiane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu nigdy nie jest głodne, nawet gdy ty jesteś.

Czy dziecko wyczuwa głód mamy?

Chociaż dzieci w łonie matki nie odczuwają głodu, istnieją dowody na to, że potrafią one wyczuć, kiedy ich matka jest głodna, reagują również na to, gdy się naje. Bardzo często lekarze, zlecając kobietom liczenie ruchów płodu, radzą im, aby robiły to po zjedzeniu posiłku. Dawka cukru i innych składników daje bowiem dziecku zastrzyk energii i prowokuje jego aktywność.

Badania wykazały, że ruchy płodu zwiększają się przed i podczas posiłków, w odpowiedzi na spadek poziomu cukru we krwi zarówno matki, jak i dziecka.

Ile jeść podczas ciąży?

Badania pokazują, że przez pierwsze miesiące ciąży kobieta nie potrzebuje dodatkowych posiłków. Powinna jeść tyle, co zwykle, czyli ok. 1800 kalorii dziennie. W 1. trymestrze ciąży może dodać 200-300 kalorii, a w 3. - 400-475 kcal na dzień. Głód który odczuwasz w ciąży nie musi oznaczać braku jedzenia, ale wspomniane zamiany w gospodarce hormonalnej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma potrzeby „jedzenia za dwoje” w ciąży.