Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu?

2022-04-06 14:46

Zazwyczaj liczenie ruchów dziecka w ciąży to prosta metoda oceny jego kondycji i zdrowia. Przeczytaj, jak liczyć ruchy dziecka i dowiedz się, kiedy i w jakim celu lekarz każe liczyć ruchy płodu? W jakiej sytuacji jest to konieczne?

Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu?
Autor: Getty images Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu?

Jak liczyć ruchy dziecka? Nie jest to trudne. Monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest, gdy przebieg ciąży jest nieprawidłowy, a także gdy przyszłą mamę niepokoi słaba aktywność dziecka. Jednak zanim zaczniesz się martwić o dziecko, zwróć uwagę na kalendarz ciąży - wiele zależy od tego, w którym jej miesiącu jesteś.

Czytaj również: Brak ruchów dziecka - kiedy jechać do szpitala, gdy nie czujesz ruchów płodu

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w brzuchu i jak przyszła mama odczuwa ruchy płodu?

Spis treści

  1. Jak liczyć ruchy dziecka? To proste!
  2. Jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka?
  3. Kiedy lekarz każe liczyć ruchy dziecka?
  4. Pulsowanie i muśnięcia - czy też je liczyć?
Jak liczyć ruchy płodu?

Jak liczyć ruchy dziecka? To proste!

Sposób na to, jak liczyć ruchy dziecka nie powinien nikomu sprawić trudności.

  • Połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę.
  • Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz.
  • Uwaga: Jeśli lekarz zalecił ci liczenie ruchów dziecka, powinnaś to robić dwa, trzy razy dziennie i ich liczbę zapisywać na kartce.

Jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka?

Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka. Zwykle dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale warto pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Poza tym dziecko ma też okresy snu i czuwania, kiedy nie rusza się wcale.

W 8.-9. miesiącu ciąży, kiedy dziecko ma w brzuszku niewiele miejsca, jego ruchy są łagodniejsze – raczej wierci się, przeciąga, wypina pupkę. Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim wypukłości. Ruchy dziecka nie powinny być dla ciebie bolesne, ale gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.

Uwaga: Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak. Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem również badanie USG.

Koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne.

Warto wiedzieć

Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Gdy rodziłaś już dziecko, może stać się to wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży. Gdy minął 22. tydzień ciąży, a twoje dziecko jeszcze się nie uaktywniło, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Kiedy lekarz każe liczyć ruchy dziecka?

Ruchów dziecka nie trzeba liczyć codziennie. Monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest przez lekarzy wtedy, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo (przyszła mama ma nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę) oraz gdy już minął termin porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych wskazań do liczenia ruchów płodu.

Ale oczywiście, jeśli masz wrażenie, że aktywność maluszka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są znacznie słabsze, trzeba policzyć jego ruchy.

Czytaj również: Bolesne kopnięcia dziecka w brzuchu - jak sobie pomóc?

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu: przyczyny i postępowanie

Pulsowanie i muśnięcia - czy też je liczyć?

Pierwsze ruchy płodu są bardzo delikatne – odczujesz je jak pulsowanie i puknięcia z wnętrza brzucha. Takie pulsowania i muśnięcia to również ruchy dziecka, które trzeba liczyć.

Bardziej wyczuwalne i regularne stają się w 6. miesiącu ciąży. Pod koniec II trymestru już wyraźnie poczujesz, jak twoje dziecko kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. 

Gdy masz nadwagę, będziesz odczuwać ruchy dziecka mniej wyraźnie, niż gdybyś była szczupła. Podobnie jest, jeśli łożysko umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy – tworzy wtedy jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza