Długość ciąży: ile trwa ciąża? Jak liczyć jej długość?

2011-12-12 10:20

Jaka będzie długość ciąży to pytanie nurtujące każdą przyszłą mamę. Ile trwa ciąża? To pytanie tylko z pozoru wydaje się bezsensowne. Powszechnie przyjęte 9 miesięcy kalendarzowych to około 280 dni. Z kolei zgodnie z podręcznikami ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (każdy po 28 dni) czyli 40 tygodni. A i tak tylko 5 procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie...

Torbiel jajników: rodzaje, objawy, sposoby leczenia

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Długość ciąży: podział ciąży na trzy trymestry
  2. Polecamy wideo: wczesne objawy ciąży

Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego z kim omawiasz długość ciąży. Ciąża, która trwa od 38 do 42 tygodni jest normą. W dodatku ciąża w rozumieniu medycznym zaczyna się kilkanaście dni przed poczęciem. Zanim bowiem powstanie nowe życie, organizm kobiety rozpoczyna przygotowania niezbędne do jego przyjęcia. Zaczynają się one podczas miesiączki. Gdy niezapłodniona komórka jajowa jest wydalana wraz z częścią błony śluzowej macicy, w jajniku dojrzewa już kolejne jajeczko, które może być zaczątkiem dziecka. Jeśli tym razem dojdzie do zapłodnienia, ciąża będzie liczona wstecz – od daty ostatniej miesiączki. Istnieje też szkoła, że ciążę należy liczyć od chwili zapłodnienia i wówczas twój dzidziuś jest o dwa tygodnie „młodszy”, będąc na tym samym etapie rozwoju. A więc ciąża liczona od chwili zapłodnienia trwa ok. 38 tygodni.

Długość ciąży: podział ciąży na trzy trymestry

Podział ciąży na III trymestry też nie jest wcale prosty. Uznanie, że trymestr oznacza trzy miesiące, jest uproszczeniem, nie tylko dlatego, że 40 tygodni nie dzieli się równo przez 3. Podział ten jest umowny i uwzględnia ważne etapy ciąży, a nie kalendarz. Przyjmuje się, że 1. trymestr trwa do ukończenia 12 tygodni ciąży (10 tygodni od poczęcia). Do około 8. tygodnia ciąży może dojść do tzw. poronienia całkowitego (zazwyczaj przebiega ono jak zwykła, trochę bardziej spóźniona miesiączka i nie wymaga dodatkowych zabiegów ginekologicznych). 2. trymestr trwa od 13. do 26. tygodnia ciąży. Brzuszek nie jest jeszcze duży, ale dziecko nie jest już tak bezbronne jak wcześniej. 3. trymestr trwa od 27. do 40. tygodnia ciąży, a właściwie do dnia porodu. Nie ma problemu, gdy dzidziuś się nieco pospieszy z przyjściem na świat, ważne jednak, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Gdyby jednak konieczny był wcześniejszy poród, współczesna medycyna pozwala przeżyć przedwcześnie urodzonym maluchom.

Polecamy wideo: wczesne objawy ciąży