Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

2019-07-02 10:33

Zmiany w ciąży to naturalny objaw tego czasu. Odkąd oczekujesz dziecka stałaś się bardziej uczuciowa, mniej się przejmujesz obowiązkami, za to częściej martwisz się problemami Trzeciego Świata? No cóż, w ciąży zmienia się nie tylko brzuch, wraz z ciałem zmieniła się również twoja psychika. Przeczytaj albo posłuchaj więcej na ten temat!

ciążowy brzuch

i

Autor: Getty images

Dużo mówi się o pojawiających się zmianach w ciąży: wahaniach nastroju u kobiet oczekujących dziecka i o ich niezrównoważeniu emocjonalnym. To nie mit, lecz szczera prawda. Ale warto wiedzieć, że w ciąży zmienia się nie tylko brzuch, że ciąża to nie tylko czas dziwnych humorów i fochów, lecz także wielu innych zmian zachodzących w psychice przyszłej mamy i w jej spojrzeniu na świat.

Spis treści:

  1. Wpływ hormonów
  2. Zmiana priorytetów
  3. Trudne początki
  4. Spokojny środek ciąży
  5. Niecierpliwa końcówka

Wpływ hormonów

Zapewne od początku ludzkości wszyscy zauważali, że kobiety oczekujące dziecka zachowują się inaczej. Potrzeba było jednak wielu lat i postępu medycyny, aby wyjaśnić, dlaczego tak jest. Badania pokazują, że wszystkiemu winne są hormony ciążowe wydzielane przez cały okres oczekiwania na dziecko – natura wymyśliła to tak, że na różnych etapach ciąży, w zależności od potrzeb, zwiększa się lub zmniejsza poziom różnych hormonów.

Substancje te zmieniają kobietę i jej organizm tak, aby stał się on idealnym miejscem do rozwoju nowego człowieka. Dzięki temu przeobrażone ciało przyszłej mamy żywi płód i przystosowuje się do tego, aby zapewnić mu bezpieczny wzrost. Jest też w stanie zrezygnować z własnych potrzeb, aby nienarodzone dziecko mogło prawidłowo się rozwijać (np. jeśli płód potrzebuje jakichś składników odżywczych, najpierw zaspokaja zapotrzebowanie dziecka, a potem organizmu kobiety).

Czytaj również:

Jak obliczyć dni płodne?

Wczesne objawy ciąży - jak je rozpoznać?

Zmiana priorytetów

Pod wpływem hormonów zachodzą również zmiany w kobiecej psychice, która przestawia się w taki sposób, aby ciąża znalazła się w centrum zainteresowań, a jej donoszenie – stało się głównym celem na najbliższe dziewięć miesięcy. To wpływa na zmianę priorytetów przyszłej mamy, np. na rezygnację z kariery, ukochanych podróży czy na zgodę na przymusowe kilkumiesięczne leżenie w łóżku w przypadku zagrożenia ciąży.

Oczywiście, każda kobieta jest inna, niektóre panie odczuwają te zmiany silniej i wcześniej, inne trochę później i słabiej, ale uogólniając, można powiedzieć, że ciąża to na swój sposób prawdziwa rewolucja w psychice każdej z nich. Obserwacje zachowań ciężarnych wykazały, że każda z przyszłych mam przechodzi przez podobne etapy zmiany zachowań i sposobu myślenia.

Czytaj: Czego się boi kobieta w ciąży?

Specjaliści zauważyli tę prawidłowość i przypisali ją poszczególnym trymestrom. I tak okazało się, że pierwszy trymestr, czyli pierwsze trzy miesiące ciąży są okresem radości, euforii, lecz także niedowierzania oraz niepokoju. Drugi trymestr to czas dumy i szczęścia ze swojego stanu, natomiast trzeci trymestr – okres absolutnej koncentracji na dziecku, czas wicia gniazda i przygotowań do porodu.

Trudne początki

Pierwsze tygodnie i miesiące ciąży są bardzo trudnym czasem dla kobiecej psychiki. Zazwyczaj na wieść o dziecku przyszła mama odczuwa radość, która jednak szybko zmienia się w lęk i obawy. Dotyczy to większości kobiet, ale zwłaszcza tych, dla których dwie kreski na teście były zaskoczeniem, lub tych, które mają trudną sytuację – nie mają pracy, są bardzo młode albo same (ojciec dziecka nie jest obecny w ich życiu).

Ale i te dziewczyny, które świadomie starały się o potomstwo, mogą po pierwszej euforii czuć się przestraszone i zagubione. Chciały mieć dziecko, ale dopiero teraz zaczyna do nich docierać, że będą musiały zrezygnować z dotychczasowego życia: uprawiania sportu, spontanicznych wyjazdów, z awansu czy nowego samochodu. Takie kobiety zaczynają traktować ciążę jako mniejszą lub większą stratę, na którą nie były do końca gotowe.

Czytaj:

Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Ciąża - dobry czas na naukę

Typowe w pierwszych tygodniach ciąży jest też zamartwianie się o wszystko – wiele kobiet boi się, że sobie nie poradzą jako matki, martwią się o spłatę kredytu, swoją karierę zawodową czy o to, gdzie wcisną łóżeczko w ciasnym pokoju. No i oczywiście martwią się tym, czy ich dziecko będzie zdrowe, a ciąża przebiegać będzie bez komplikacji. To dlatego, że pierwszy trymestr uważany jest za krytyczny dla rozwoju dziecka (wtedy powstają ewentualne wady genetyczne, mamy do czynienia z największą liczbą poronień).

Czytaj również:

Co oznacza poziom beta hCG w ciąży?

W takim przypadku ogromnie ważne jest wsparcie partnera i rodziny przyszłej mamy. Jeśli czuje ona, że ma z kim dzielić radość z ciąży, jest jej o wiele łatwiej przezwyciężyć obawy i wątpliwości. Pierwszy trymestr to również czas wspomnianych ciążowych wahań nastroju, spowodowanych oczywiście burzą hormonalną.

To właśnie teraz wzrost poziomu hormonów ciążowych sprawia, że ciężarna nie radzi sobie z nastrojami i emocjami – może się śmiać z byle czego albo płakać bez powodu. To znaczy: nie bez powodu. Przyczyną nagłego wzruszenia może być śliczny szczeniaczek na zdjęciu czy informacje o kryzysie na drugim końcu świata. Badania pokazują, że kobiety w ciąży łatwiej się wzruszają nieszczęściami innych matek i ich dzieci, ponieważ zaczynają się utożsamiać z nimi i ich sytuacją.

Warto przeczytać
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
  • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
  • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra

Spokojny środek ciąży

Drugi trymestr to czas, kiedy kobieta zaczyna akceptować sytuację, w jakiej się znalazła. Przestaje się zamartwiać przyszłością i zaczyna się cieszyć swoim stanem, szczególnie wtedy, gdy kolejne badania potwierdzają, że ciąża rozwija się prawidłowo. Wpływ na uspokojenie nerwów ma też to, że – zdaniem naukowców – w tym czasie uruchamia się atawistyczny mechanizm łagodzący reakcję organizmu przyszłej mamy na sytuacje stresowe i chroniący w ten sposób płód przed działaniem hormonów stresu.

Czytaj: Czy to w ciąży bezpieczne?

Ponieważ przyszła mama lepiej się czuje (zwykle w czwartym miesiącu ciąży mijają osłabienie, ciążowe mdłości i huśtawka nastrojów), skupia się na ciąży. Zwłaszcza że zaczyna ją „dostrzegać”: przestaje mieścić się w spodnie, ma powiększone piersi i coraz więcej osób gratuluje jej dużego brzuszka.

Psychologowie zauważają, że kobiety w drugim trymestrze czują dumę z ciąży i chętnie ją eksponują. Chętnie też podpatrują inne mamy, zaczynają odnawiać przyjaźnie z koleżankami, które są już matkami. Typowe dla ciężarnych w tym okresie jest zaglądanie do wózków innych kobiet i wyobrażanie sobie siebie w podobnej sytuacji za kilka miesięcy. Rozmowy o porodach, mdłościach, badaniach ciążowych i ginekologach nagle przestają być nudne i stają się niezwykle pouczające.

Niecierpliwa końcówka

Ostatnie miesiące oczekiwania na dziecko to okres przygotowań do porodu. Ciało kobiety trenuje (pojawiają się skurcze przepowiadające, dziecko ustawia się główką do wyjścia), a spojrzenie na świat przyszłej mamy się zmienia. Teraz wszystko koncentruje się na dziecku i na robieniu mu miejsca w swoim życiu i w domu. Stąd słynny syndrom wicia gniazda, który występuje właśnie w trzecim trymestrze. Ciężarna zaczyna odczuwać przypływ energii, który każe jej malować ściany, przesuwać meble, kompletować wyprawkę i snuć nieustannie plany na przyszłość – już z maluszkiem.

Czytaj:

Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala?

Cesarskie cięcie - czym różnią się dzieci urodzone naturalnie od tych urodzonych przez cięcie

Becikowe - komu przysługuje?

Ostatnie tygodnie to odliczanie i niecierpliwe czekanie na poród. Kobieta jest już ciężka i zmęczona ciążą, ale też podniecona myślą o tym, co się wydarzy. Wszystko przez wzrost poziomu hormonów, np. adrenaliny, która dodaje sił, i oksytocyny, która odpowiada za budowanie więzi z malcem.

Jak ciąża wpłynęła na twój charakter?
Pytanie 1 z 16
Oczekiwanie na dziecko to dla ciebie: