15 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-06 12:59
15t
Autor: Getty images

To 15 tydzień ciąży – twój brzuszek jest coraz większy – wiele kobiet ma już ciążowe okrągłości. Zauważasz też inne zmiany zachodzące w swoim ciele. Sprawdź, jak wygląda teraz twój maluszek i jak możesz się czuć w 15 tygodniu ciąży.

W 15 tygodniu ciąży nadal masz dobre samopoczucie i z radością obserwujesz zmieniające się kształty twojego brzuszka. Cieszysz się, gdy coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na twój stan. A co dzieje się z twoim dzieckiem w 15 tygodniu ciąży? Zaczyna odczuwać twoje emocje i ciągle rośnie! Sprawdź, jak rozwija się płód w 15 tygodniu ciąży.

Spis treści:

  1. Wygląd brzuszka w 15 tygodniu ciąży
  2. Objawy i dolegliwości w ciąży w 15 miesiącu życia
  3. Wygląd i rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży
  4. Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

15 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 13 tydzień życia dziecka.

Wygląd brzuszka w 15 tygodniu ciąży

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większa jest macica przyszłej mamy. W 15. tygodniu ciąży możesz ją już wyczuć pod ręką, między spojeniem łonowym a pępkiem.

Macica rośnie nic wiec dziwnego, że większy jest też twój brzuch (wkrótce może być potrzebna wymiana garderoby). Około 15. tygodnia wiele kobiet ma już ciążowe okrągłości, choć zależy to od budowy przyszłej mamy, tuszy, a nawet anatomii ciężarnej.

Zmienia się nie tylko rozmiar brzucha ciążowego, ale i jego wygląd. Na twoim brzuchu pojawiła się ciemna linia (linea negra) biegnąca przez jego środek i łącząca pępek ze spojeniem łonowym, a pieprzyki i piegi stały się ciemniejsze. Naturalne przebarwienia w ciąży spowodowane są hormonami. Znikną w ciągu roku od porodu.

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch

Objawy i dolegliwości w ciąży w 15 miesiącu życia

W 15 tygodniu ciąży w twoich żyłach krąży więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Możesz natomiast nadal mieć zaparcia. Najlepiej walczyć z nimi, wprowadzając do jadłospisu ciężarnej więcej błonnika oraz jogurty, które zawierają bakterie usprawniające pracę układu pokarmowego.

Pamiętaj również o odpowiednim poziomie żelaza w diecie. Wzrost objętości krwi i fakt, że twój organizm zaczyna magazynować ten pierwiastek dla płodu sprawia, że w 15 tygodniu ciąży może pojawić się anemia ciążowa.

Jeśli zauważysz jej niepokojące objawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Niezbędna może okazać się suplementacja żelaza.

Uważaj też na żylaki, które mogą się pojawić w 15 tygodniu ciąży z powodu podwyższonego ciśnienia w żyłach. Aby im zapobiec, ruszaj się – spaceruj, pływaj, gimnastykuj się.

Unikaj wysokich temperatur (sauny, opalania), obcisłej odzieży i bielizny, butów o wąskich noskach i wysokich obcasach. Łydki smaruj chłodzącym żelem i odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami.

W 15 tygodniu ciąży może towarzyszyć ci jeszcze zmienność nastrojów, może pojawić się również poczucie rozbicia i lęki przed tym, co ma się wkrótce wydarzyć. Nie wiń się za nieracjonalne zachowania i nadmierną płaczliwość.

Zobacz:

Kalendarz badań USG w ciąży

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ

Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

materiał partnera
Wsparce dla mam od poczatku ciąży, aż do końca okresu karmienia piersią

Prenatal to linia specjalistycznych preparatów, których składniki zostały starannie dobrane pod kątem zapotrzebowania organizmu kobiety w danym okresie ciąży, a porcje są zgodne z rekomendacjami ekspertów oraz najnowszymi doniesieniami naukowymi.1,2

Suplement diety Prenatal® duo to unikalne połączenie ważnych składników odżywczych o wysokiej przyswajalności w rekomendowanych porcjach. Duża porcja 600 mg DHA zapewnia prawidłowy przebieg i czas trwania ciąży3 oraz wspiera rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka.4, 5

Obecność unikalnego składnika - laktoferyny – wzmacnia dostępność żelaza z pożywienia6, a wraz z DHA może mieć wpływ na utrzymanie prawidłowego czasu trwania ciąży.3, 7

1. Standardy Medyczne/Pediatria 2018 T. 15; 15-22
2. Ginekol Pol. 2011; 82:550-3 PTGiP
3. Ginekol Pol. 2014;85:318-20 PTGiP
4. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystny efekt jest osiągany w przypadku spożywania 200 mg DHA w stosunku do normalnego spożycia kwasów omega-3 dla dorosłych tj. przykładowo 250 mg DHA i EPA.
5. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystny efekt jest osiągany w przypadku spożywania 200 mg DHA w stosunku do normalnego spożycia kwasów omega-3 dla dorosłych tj. przykładowo 250 mg DHA i EPA
6. Rosa L et al. Int J Mol Sci. 2017;18(9):1985
7. Ochoa TJ, Sizonenko SV. Biochem Cell Biol. 2017;95(1):22-30 8. Kruzel ML et al. Front. Immunol. 2017; 8:1438
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Powoli zaczynasz przybierać na wadze. Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała (BMI 18,5 – 25), do końca ciąży powinna ona wzrosnąć o około 20%. Jeśli miałaś niedowagę, powinnaś przybrać więcej kilogramów. Jeśli zaś twoje BMI było większe niż 25, przyrosty masy ciała w ciąży powinny być nieco mniejsze.

Możesz odczuwać zwiększony apetyt. To skutek zwiększającego się coraz bardziej zapotrzebowanie na energię w twoim organizmie. Słuchaj swojego ciała, jednocześnie pamiętając, że w ciąży jesz DLA DWOJGA, a nie za dwoje.

Twoja dieta w ciąży powinna być bardziej kaloryczna o ok. 80 kcal w II trymestrze i ok. 220 kcal w III trymestrze. Ważne, aby posiłki były urozmaicone i dobrze zbilansowane.

Podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe, warzywa i owoce - źródło węglowodanów, witamin, mikro i makroelementów. Około 25% twojej diety powinny stanowić białka – materiał budulcowy, a około 30% tłuszcze.

Szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i oczu maluszka. Produkty bogate w takie tłuszcze to ryby morskie i oleje. Można rozważyć przyjmowanie DHA (rodzaj kwasu omega 3) w postaci suplementu diety.

Warto jednak pamiętać, by dostarczać jednocześnie produkty bogate w kwasy omega 6 (orzechy, słonecznik, sezam, olej z wiesiołka), gdyż brak równowagi pomiędzy omega 3 i omega 6 na korzyść tych pierwszych, powodu wydłużenie czasu trwania ciąży i wzrost masy płodu.

Zalecana jest suplementacja jodem (150 – 200 mikrogram/dobę), a także witaminą D3 (800-1000IU/dobę od początku II trymestru).

materiał partnera
Laktoferyna i jej dobroczynne właściwości

Laktoferyna wiąże żelazo z diety i wpływa na jego efektywne wykorzystanie przez krwinki czerwone, dzięki temu ma szczególne znaczenie u kobiet od II trymestru ciąży. Warto więc, aby ta substancja była składnikiem ciążowego suplementu.

Białko to ma również właściwości zmniejszania stanu zapalnego w organizmie, co może wpływać korzystnie na długość trwania ciąży.

Dobrze wiedzieć

Zapisz się na ćwiczenia dla przyszłych mam, na jogę albo na basen. Aktywność fizyczna w ciąży (minimum godzinę dziennie) jest ważna, bo pozwala kontrolować wagę w ciąży. Poza tym dobra kondycja przyda ci się w momencie porodu - to olbrzymi wysiłek. Jeśli będziesz mieć mocne mięśnie, szybciej urodzisz.

Wygląd i rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko waży ponad 50 gramów i ma prawie 11 cm długości. Ma już wszystkie stawy i mięśnie. Jego nogi stają się dłuższe od rąk.

Około 15 tygodnia ciąży płód staje się bardzo aktywny. Macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Jest coraz sprawniejszy, a ponieważ ma dużo miejsca w macicy, dlatego robi salta, obraca się z boku na bok.

Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. A gorszy nastrój zawdzięcza tobie – jeśli tryskasz radością, i on jest pogodny, a gdy masz „doła”, dziecku także nie jest do śmiechu.

Skóra dziecka w 15 tygodniu ciąży jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Pokrywa się meszkiem płodowym, który z czasem zasłoni całe ciało, ale przed porodem się wytrze i zostanie przede wszystkim tam, gdzie trzeba – na brwiach i głowie.

Sprawdź:

Kalendarz ciąży, jak rozwija się dziecko tydzień po tygodniu

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

15 tydzień usg
Autor: _materialy_prasowe

Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży

Jeśli jesteś szczupła, w 15 tygodniu ciąży możesz już czuć bardzo delikatne ruchy płodu – podobne do łaskotania albo mrowienia. Jednak na bardziej wyraźne kopnięcia dziecka musisz poczekać jeszcze 4-6 tygodni.

Zobacz:

16 tydzień ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? WIDEO

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam 13 tygodni, ok. 8 cm wzrostu (od ciemienia do końca tułowia). Przez miesiąc podwoiłam swoją wagę, ale wciąż nie jest ona imponująca. Ważę zaledwie tyle, co pół tabliczki czekolady albo – pozostając przy takich przyjemnych skojarzeniach – mały pluszaczek.

Porównanie jest zresztą nieprzypadkowe, bo, wyobraźcie sobie, całe moje ciało zaczyna się pokrywać przyjemnym, mięciutkim meszkiem, który nazywa się lanugo. Włoski te, regulujące temperaturę ciała, tworzą na powierzchni delikatny wzorek, nieco podobny do odcisków palców. No, czyż nie jestem śliczna?

Polecamy wideo 15 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Xxx
|

Trzeba zrobić przeciwciała antykardiolipidowe koniecznie badania w kierunku trombofilii, poziom prolaktyny po obciążeniu i w przypadku prolaktynemii brać progesteron i regularnie badać jego poziom w ciąży.