15. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-16 15:18

To 15. tydzień ciąży – twój brzuszek jest coraz większy – wiele kobiet ma już ciążowe okrągłości. Zauważasz też inne zmiany zachodzące w swoim ciele. Sprawdź, jak wygląda teraz twój maluszek i jak możesz się czuć w 15. tygodniu ciąży.

15 tydzień ciąży

i

Autor: Getty images W 15 tygodniu ciąży możesz już wyczuwać macicę między spojeniem łonowym a pępkiem

W 15. tygodniu ciąży nadal masz dobre samopoczucie i z radością obserwujesz zmieniające się kształty twojego brzuszka. Cieszysz się, gdy coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na twój stan. A co dzieje się z twoim dzieckiem w 15. tygodniu ciąży? Zaczyna odczuwać twoje emocje i ciągle rośnie! Sprawdź, jak rozwija się płód w 15. tygodniu ciąży.

Który to miesiąc ciąży?

15 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 13 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój i wygląd dziecka w 15. tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 15. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 15. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 15 tygodniu ciąży

Rozwój i wygląd dziecka w 15. tygodniu ciąży

W 15. tygodniu ciąży dziecko waży 50-70 gramów i ma prawie 11 cm długości. Ma już wszystkie stawy i mięśnie. Jego nogi stają się dłuższe od rąk.

Około 15. tygodnia ciąży płód staje się bardzo aktywny. Macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Jest coraz sprawniejszy, a ponieważ ma dużo miejsca w macicy, dlatego robi salta, obraca się z boku na bok.

Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. A gorszy nastrój zawdzięcza tobie – jeśli tryskasz radością, i on jest pogodny, a gdy masz „doła”, dziecku także nie jest do śmiechu.

Skóra dziecka w 15. tygodniu ciąży jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Pokrywa się meszkiem płodowym, który z czasem zasłoni całe ciało, ale przed porodem się wytrze i zostanie przede wszystkim tam, gdzie trzeba – na brwiach i głowie.

Sprawdź: Kalendarz ciąży, jak rozwija się dziecko tydzień po tygodniu

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

Ruchy dziecka w 15. tygodniu ciąży

Jeśli jesteś szczupła, w 15. tygodniu ciąży możesz już czuć bardzo delikatne ruchy płodu – podobne do łaskotania albo mrowienia. Jednak na bardziej wyraźne kopnięcia dziecka musisz poczekać jeszcze 4-6 tygodni.

Zobacz: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ

Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
15 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 15. tygodniu ciąży twój maluszek może ważyć już nawet 70 g. Zaś jego długość może oscylować między 10 a 11 cm. Porównując zatem jego parametry do owoców, możemy śmiało porównać go do gruszki.

Objawy ciąży w 15. tygodniu ciąży

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większa jest macica przyszłej mamy. W 15. tygodniu ciąży możesz ją już wyczuć pod ręką, między spojeniem łonowym a pępkiem.

Macica rośnie nic wiec dziwnego, że większy jest też twój brzuch (wkrótce może być potrzebna wymiana garderoby). Około 15. tygodnia wiele kobiet ma już ciążowe okrągłości, choć zależy to od budowy przyszłej mamy, tuszy, a nawet anatomii ciężarnej.

Zmienia się nie tylko rozmiar brzucha ciążowego, ale i jego wygląd. Na twoim brzuchu pojawiła się ciemna linia (linea negra) biegnąca przez jego środek i łącząca pępek ze spojeniem łonowym, a pieprzyki i piegi stały się ciemniejsze. Naturalne przebarwienia w ciąży spowodowane są hormonami. Znikną w ciągu roku od porodu.

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch

Dolegliwości ciążowe w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży w twoich żyłach krąży więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Możesz natomiast nadal mieć zaparcia. Najlepiej walczyć z nimi, wprowadzając do jadłospisu ciężarnej więcej błonnika oraz jogurty, które zawierają bakterie usprawniające pracę układu pokarmowego.

Pamiętaj również o odpowiednim poziomie żelaza w diecie. Wzrost objętości krwi i fakt, że twój organizm zaczyna magazynować ten pierwiastek dla płodu sprawia, że w 15. tygodniu ciąży może pojawić się anemia ciążowa.

Jeśli zauważysz jej niepokojące objawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Niezbędna może okazać się suplementacja żelaza.

Uważaj też na żylaki, które mogą się pojawić w 15 tygodniu ciąży z powodu podwyższonego ciśnienia w żyłach. Aby im zapobiec, ruszaj się. Zapisz się na ćwiczenia dla przyszłych mam, na jogę albo na basen. Aktywność fizyczna w ciąży (minimum godzinę dziennie) jest ważna, bo pozwala kontrolować wagę w ciąży. Poza tym dobra kondycja przyda ci się w momencie porodu - to olbrzymi wysiłek. Jeśli będziesz mieć mocne mięśnie, szybciej urodzisz.

Unikaj wysokich temperatur (sauny, opalania), obcisłej odzieży i bielizny, butów o wąskich noskach i wysokich obcasach. Łydki smaruj chłodzącym żelem i odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami.

W 15. tygodniu ciąży może towarzyszyć ci jeszcze zmienność nastrojów, może pojawić się również poczucie rozbicia i lęki przed tym, co ma się wkrótce wydarzyć. Nie wiń się za nieracjonalne zachowania i nadmierną płaczliwość.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Badania w 4. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Powoli zaczynasz przybierać na wadze. Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała (BMI 18,5 – 25), do końca ciąży powinna ona wzrosnąć o około 20%. Jeśli miałaś niedowagę, powinnaś przybrać więcej kilogramów. Jeśli zaś twoje BMI było większe niż 25, przyrosty masy ciała w ciąży powinny być nieco mniejsze.

Możesz odczuwać zwiększony apetyt. To skutek zwiększającego się coraz bardziej zapotrzebowanie na energię w twoim organizmie. Słuchaj swojego ciała, jednocześnie pamiętając, że w ciąży jesz DLA DWOJGA, a nie za dwoje.

Twoja dieta w ciąży powinna być bardziej kaloryczna o ok. 80 kcal w II trymestrze i ok. 220 kcal w III trymestrze. Ważne, aby posiłki były urozmaicone i dobrze zbilansowane.

Podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe, warzywa i owoce - źródło węglowodanów, witamin, mikro i makroelementów. Około 25% twojej diety powinny stanowić białka – materiał budulcowy, a około 30% tłuszcze.

Szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i oczu maluszka. Produkty bogate w takie tłuszcze to ryby morskie i oleje. Można rozważyć przyjmowanie DHA (rodzaj kwasu omega 3) w postaci suplementu diety.

Warto jednak pamiętać, by dostarczać jednocześnie produkty bogate w kwasy omega 6 (orzechy, słonecznik, sezam, olej z wiesiołka), gdyż brak równowagi pomiędzy omega 3 i omega 6 na korzyść tych pierwszych, powodu wydłużenie czasu trwania ciąży i wzrost masy płodu.

Zalecana jest suplementacja jodem (150 – 200 mikrogram/dobę), a także witaminą D3 (800-1000IU/dobę od początku II trymestru).

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?
Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?