27 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-19 11:48

Za chwilę zaczniesz 7 miesiąc ciąży na razie jednak kończysz drugi trymestr ciąży. Brzuszek jest już całkiem spory, a ty częściej niż wcześniej możesz odczuwać różne ciążowe dolegliwości, takie jak choćby nietrzymanie moczu. A co z rozwojem dziecka w 27 tygodniu ciąży? Sprawdź, ile waży teraz dziecko.

W 27 tygodniu ciąży prawdopodobnie czujesz się dobrze pod względem emocjonalnym - wahania nastrojów zdarzają ci się rzadko, ponieważ twoja gospodarka hormonalna trochę się ustabilizowała.

Możesz obserwować teraz, jak twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka: twoje piersi mogą wytwarzać już pierwsze mleko (dlatego niech nie zdziwią cię jego ślady na bieliźnie), a macica – trenuje skurcze porodowe.

Spis treści:

 1. Samopoczucie w 27 tygodniu ciąży
 2. Jak wygląda twój brzuszek?
 3. USG i badania w 27 tygodniu ciąży
 4. Dolegliwości w 27 tygodniu ciąży
 5. Czas na wybór szkoły rodzenia
 6. Waga i wygląd płodu
 7. Zachowanie i rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

27 tydzień ciąży to już koniec 6 miesiąca, czyli koniec 2 trymestru ciąży. To 25 tydzień życia dziecka.

Samopoczucie w 27 tygodniu ciąży

Jesteś zadowolona ze swojego stanu i wyglądu, który nikogo nie może już zmylić: wiadomo, że oczekujesz dziecka. Dostrzegasz zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, ale nie przeszkadza ci to.

W tym czasie ciężarne często zapominają o całym świecie, skupiając się jedynie na swoim stanie. Wiele kobiet w 27 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię - nie mogą już doczekać się narodzin maluszka!

Jak wygląda twój brzuszek?

Na razie brzuszek nie utrudnia ci jeszcze poruszania się ani wykonywania codziennych obowiązków, choć czujesz, że z każdym dniem jest coraz trudniej.

Są jednak kobiety, które w 27 tygodniu ciąży mogą czuć się naprawdę ciężkie - wszystko zależy od tego, czy czekają na pierwsze, czy kolejne dziecko (w drugiej ciąży zazwyczaj brzuszek pojawia się szybciej), czy przed ciążą były "puszyste", czy szczupłe.

Wielkość brzucha zależy również od ilości wód płodowych. W 27 tygodniu większość przyszłych mam ma już macicę wielkości sporej dyni. W jamie brzusznej robi się ciasno, trudno oddychać przeponą, dlatego często możesz mieć zadyszkę.

Przybyło ci kilka kilogramów, pamiętaj jednak, że przed tobą kolejne miesiące, kiedy twoja waga będzie systematycznie rosła.

Dziecko ma już rozwinięte wszystkie organy, więc teraz jego organizm głównie skupia się na wzroście. Na początku 3 trymestru możesz mieć nawet od 6 do 10 kilogramów więcej niż w dniu, kiedy wykonałaś test ciążowy. 

Czytaj:

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź, ile powinnaś ważyć?

USG i badania w 27 tygodniu ciąży

W 27 tygodniu ciąży na kolejnej wizycie u ginekologa dostaniesz zestaw badań, które musisz wykonać do 32 tygodnia ciąży.

Lekarz zalecić ci zrobienie morfologii krwi, badania ogólne moczu, USG oraz badania cytologicznego, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży. To ważne badanie, które pozwala wykryć infekcje pochwowe, które - nieleczone - mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka.

W 27. tygodniu ciąży wciąż można zrobić USG 3D. Co to za badanie? Zobacz film

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Mogą pojawić się żylaki. Zwykle występują na nogach, sromie lub w okolicy odbytu (hemoroidy).

Przyczyną ich powstawania jest wysoki poziom progesteronu (który rozszerza naczynia krwionośne, powodując wolniejszy przepływ krwi w żyłach) oraz ucisk rosnącej macicy na duże naczynia żylne w jamie brzusznej (który skutkuje utrudnieniem powrotu krwi z dolnych partii ciała, co powoduje wzrost ciśnienia w żyłach w tej okolicy prowadząc do powstania żylaków). Do powstawania hemoroidów przyczyniają się dodatkowo zaparcia.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży? Jak radzić sobie, gdy już je masz?

 • Unikaj długotrwałego stania i siedzenia. Jeśli nie masz medycznych przeciwwskazań, ćwicz regularnie.
 • Dbaj o dietę (bogata w błonnik), nawodnienie i pilnuj by przyrost masy ciała nie był nadmierny.
 • Śpij często na lewym boku – w tej pozycji macica najmniej uciska na żyłę główną dolną i przepływ krwi jest najlepszy.
 • Odpoczywaj z nogami i pośladkami w górze w górze (np. pozycja nogi na ścianie, duża poduszka pod pośladami). Jeśli masz żylaki sromu lub odbytu, pomocny też będzie odpoczynek w klęku, z pośladkami wypiętymi go góry.
 • Funduj nogom chłodny prysznic. Na okolicę sromu i odbytu możesz stosować chłodne okłady (np. żelowe).
 • Przy żylakach odbytu, pomocne będą chłodne ziołowe nasiadówki (np. z kory dębu).
 • Możesz wypróbować preparaty farmaceutyczne – zarówno w formie doustnej jak i stosowanych miejscowo maści, kremów lub czopków. Zrób to po konsultacji z położną lub lekarzem, bo niektóre środki są przeciwwskazane w ciąży!
 • Odwiedź fizjoterapeutę uroginekologicznego! Fizjoterapią można w wielu przypadkach bardzo skutecznie poprawić krążenie żylne i zmniejszyć dolegliwości, a nawet pozbyć się żylaków.

Ważne! Żylaki sromu i odbytu NIE są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Dolegliwości w 27 tygodniu ciąży

Gdy w 27 tygodniu ciąży z piersi zaczyna wypływać siara, czyli pierwsze mleko. Nie wyciskaj jej ani nie odciągaj - w ten sposób pobudzisz tylko gruczoły do wytwarzania większej ilości pokarmu.

Jeśli mleka jest dużo, zaopatrz się we wkładki laktacyjne, a unikniesz mokrych niespodzianek. Jeśli jednak z twoich piersi nie wypływa jeszcze siara, nie martw się - organizm na pewno już zadbał o laktację, więc dziecko będzie miało co jeść. 

Nadal możesz odczuwać skurcze przepowiadające. Jeśli ci dokuczają, połóż się na chwilę i oddychaj – ból powinien sam minąć po paru minutach.

Niektórym kobietom zdarza się w 27 tygodniu ciąży inna, bardziej nieprzyjemna dolegliwość. Rozciągnięcie mięśni dna macicy czasem powoduje nietrzymanie moczu, np. podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. Na co dzień wykorzystuj więc podpaski, które skutecznie zmniejszają dyskomfort związany z tą przypadłością.

Nietrzymanie moczu to konsekwencja działania hormonu relaksyny, który rozluźnia więzadła i mięśnie przygotowując twoje ciało do porodu. Dlatego też możesz odczuwać lekkie kłucie w okolicach pachwin, a nawet ból spowodowany rozciąganiem się mięśni dna miednicy. To normalny objaw, więc nie powinien cię niepokoić. Aby złagodzić ból, połóż się na chwilę i odpocznij.

Zobacz też:

Skurcze macicy w ciąży - jak rozpoznać skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa

Skracanie szyjki macicy w ciąży - czy jest groźne?

Warto mieć
1,00 zł

Warto mieć

Plamienia, krwawienia, mniej lub bardziej silne bóle brzucha, skurcze i inne dolegliwości występujące w ciąży mogą oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Opisujemy sygnały, których nie wolno przegapić: gdy się pojawią, trzeba udać się do lekarza.

Z poradnika dowiesz się:

 • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
 • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
 • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
 • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
 • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra
Ćwicz mięśnie Kegla

W 27 tygodniu ciąży zacznij też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Zapobiegną nietrzymaniu moczu, nacięciu krocza, ułatwią poród, a także dojście do formy po urodzeniu dziecka.

Ćwicz 3 razy dziennie po 5-10 minut. Napinaj mięśnie, które zaciskasz, przerywając strumień moczu podczas siusiania (ale nie rób tego podczas oddawania moczu). Gimnastykując się, nie napinaj mięśni brzucha i nie wstrzymuj oddechu.

Polecamy WIDEO: Ćwiczenia w ciąży

Czas na wybór szkoły rodzenia

To już 27 tydzień ciąży – termin przyjścia na świat dziecka coraz bliżej. Boisz się tego, co cię czeka? Co powiesz na szkołę rodzenia? Zajęcia w szkole prowadzone są przez położne i lekarzy.

Pomagają przygotować mamę i tatę do porodu oraz uczą opieki nad noworodkiem, co jest bardzo istotne zwłaszcza w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala do domu. Dają wyjątkową okazję do rozmowy ze specjalistami, do zadawania im nurtujących cię pytań.

Zapisując się do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym chcesz rodzić, możesz poznać placówkę i personel, który tam pracuje. Zastanów się, może warto, początek trzeciego trymestru to już właściwie ostatni dzwonek na zapisanie się do szkoły rodzenia.

Czytaj: Internetowa szkoła rodzenia: na czym polega jej funkcjonowanie?

Waga i wygląd płodu

27 tydzień ciąży to 25 tydzień życia dziecka. W tym czasie płód waży zazwyczaj około kilograma. Skulony maluch mierzy 24 cm, a od czubka głowy do dużego palucha stopy - około 34 cm.

Dziecko jest jeszcze bardzo szczupłe, ale już powoli zaczyna obrastać warstwą tłuszczową. Podściółka tłuszczowa sprawi, że malec stanie się bardziej pulchny.

Na wciąż szczuplutkiej buzi dziecka widać w 27 tygodniu ciąży już wyraźnie brwi i rzęsy, a na główce włoski. Maluszek otwiera oczy - ich tęczówka ma kolor niebieski.

Czytaj: Jak rozwija się dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Zachowanie i rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

Maluszek jest już na tyle duży, że trudno mu się swobodnie przekręcać w brzuszku - rozpycha się jednak nóżkami i rączkami, co czujesz wyraźnie jako "kopniaki".

Dziecko łapie się za różne części ciała i ssie palce, zwłaszcza swój kciuk, co go uspokaja i pozwala trenować odruch ssania, potrzebny po narodzinach do wyciągnięcia mleka z piersi mamy.

Ponieważ ma w tym momencie znacznie więcej kubków smakowych, niż będzie miał po narodzinach, może dynamicznie reagować, na to co zjadłaś. Na przykład jeśli zjesz coś pikantnego, może dostać czkawki lub mocniej cię kopać.

Ostatecznie też wykształca się siatkówka, czyli część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. Oko dziecka potrafi już reagować na światło.

Czytaj:

Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Czasami bawimy się razem – ja i mama. Gdy dam jej kuksańca, ona przykłada do brzucha dłoń i przyjemnie go głaszcze albo leciutko w niego puka. A wtedy ja kopię ze zdwojoną siłą! Żeby wiedziała, że tu jestem i czuję jej dotyk.

Wiem, że w tym momencie o mnie myśli, i jest to absolutnie cudowne. Nie martw się, mamo, że są dni, gdy ruszam się trochę mniej – jestem przecież człowiekiem i czasami potrzebuję odpocząć.  

Co poza tym? W moich płucach odbywa się prawdziwa rewolucja! Zaczynają one wytwarzać tzw. surfaktant (kto wymyśla te nazwy? – przecież tym można sobie język skaleczyć; dobrze, że ja go jeszcze nie używam).

Wyjaśnię po ludzku, o co chodzi: to substancja, która wypełnia pęcherzyki płucne od wewnątrz. Bo na razie nie ma w nich powietrza, mogłyby więc zapadać się jak przebita piłka.

Ale właśnie dzięki temu surfaktantowi (uff!) pęcherzyki nie zapadają się ani nie zlepiają i – w razie gdybym urodziła się już teraz – płuca będą przygotowane do oddychania. A to często duży problem przy przedwczesnym porodzie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE