27. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-07 13:18

Za chwilę zaczniesz 7. miesiąc ciąży na razie jednak kończysz drugi trymestr ciąży. Brzuszek jest już całkiem spory, a ty częściej niż wcześniej możesz odczuwać różne ciążowe dolegliwości, takie jak choćby nietrzymanie moczu. A co z rozwojem dziecka w 27. tygodniu ciąży? Sprawdź, ile waży teraz dziecko.

27 tydzień ciąży
Autor: Getty images W 27 tygodniu większość przyszłych mam ma już macicę wielkości sporej dyni.

W 27. tygodniu ciąży prawdopodobnie czujesz się dobrze pod względem emocjonalnym - wahania nastrojów zdarzają ci się rzadko, ponieważ twoja gospodarka hormonalna trochę się ustabilizowała.

Możesz obserwować teraz, jak twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka: twoje piersi mogą wytwarzać już pierwsze mleko (dlatego niech nie zdziwią cię jego ślady na bieliźnie), a macica – trenuje skurcze porodowe.

Który to miesiąc ciąży?

27. tydzień ciąży to już koniec 6. miesiąca, czyli koniec 2. trymestru ciąży. To 25. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 27. tydzień ciąży - rozwój dziecka 
  2. 27. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 27. tydzień ciąży - wielkość i wygląd 
  4. 27. tydzień ciąży - objawy ciąży 
  5. 27. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 
  6. 27. tydzień ciąży - USG i badania

27. tydzień ciąży - rozwój dziecka 

Maluszek jest już na tyle duży, że trudno mu się swobodnie przekręcać w brzuszku - rozpycha się jednak nóżkami i rączkami, co czujesz wyraźnie jako "kopniaki".

Dziecko łapie się za różne części ciała i ssie palce, zwłaszcza swój kciuk, co go uspokaja i pozwala trenować odruch ssania, potrzebny po narodzinach do wyciągnięcia mleka z piersi mamy.

Ponieważ ma w tym momencie znacznie więcej kubków smakowych, niż będzie miał po narodzinach, może dynamicznie reagować, na to co zjadłaś. Na przykład jeśli zjesz coś pikantnego, może dostać czkawki lub mocniej cię kopać.

Ostatecznie też wykształca się siatkówka, czyli część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. Oko dziecka potrafi już reagować na światło.

Badania w 6. miesiącu ciąży

Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

27. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

27. tydzień ciąży - wielkość i wygląd 

27. tydzień ciąży to 25. tydzień życia dziecka. W tym czasie płód waży zazwyczaj około kilograma. Skulony maluch mierzy 24 cm, a od czubka głowy do dużego palucha stopy - około 35 cm.

Dziecko jest jeszcze bardzo szczupłe, ale już powoli zaczyna obrastać warstwą tłuszczową. Podściółka tłuszczowa sprawi, że malec stanie się bardziej pulchny.

Na wciąż szczuplutkiej buzi dziecka widać w 27. tygodniu ciąży już wyraźnie brwi i rzęsy, a na główce włoski. Maluszek otwiera oczy - ich tęczówka ma kolor niebieski.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
27 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Jeśli mielibyśmy porównać wielkość Twojego maleństwa do owocu - to w dalszym ciągu będzie to papaja. Dziecko w tym okresie waży około 1000 g i mierzy około 35 cm.

27. tydzień ciąży - objawy ciąży 

Jesteś zadowolona ze swojego stanu i wyglądu, który nikogo nie może już zmylić: wiadomo, że oczekujesz dziecka. Dostrzegasz zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, ale nie przeszkadza ci to.

W tym czasie ciężarne często zapominają o całym świecie, skupiając się jedynie na swoim stanie. Wiele kobiet w 27. tygodniu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię - nie mogą już doczekać się narodzin maluszka!

Na razie brzuszek nie utrudnia ci jeszcze poruszania się ani wykonywania codziennych obowiązków, choć czujesz, że z każdym dniem jest coraz trudniej.

Są jednak kobiety, które w 27. tygodniu ciąży mogą czuć się naprawdę ciężkie - wszystko zależy od tego, czy czekają na pierwsze, czy kolejne dziecko (w drugiej ciąży zazwyczaj brzuszek pojawia się szybciej), czy przed ciążą były "puszyste", czy szczupłe.

Wielkość brzucha zależy również od ilości wód płodowych. W 27. tygodniu większość przyszłych mam ma już macicę wielkości sporej dyni. W jamie brzusznej robi się ciasno, trudno oddychać przeponą, dlatego często możesz mieć zadyszkę.

Przybyło ci kilka kilogramów, pamiętaj jednak, że przed tobą kolejne miesiące, kiedy twoja waga będzie systematycznie rosła.

Dziecko ma już rozwinięte wszystkie organy, więc teraz jego organizm głównie skupia się na wzroście. Na początku 3 trymestru możesz mieć nawet od 6 do 10 kilogramów więcej niż w dniu, kiedy wykonałaś test ciążowy.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź, ile powinnaś ważyć?

27. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 

Gdy w 27 tygodniu ciąży z piersi zaczyna wypływać siara, czyli pierwsze mleko. Nie wyciskaj jej ani nie odciągaj - w ten sposób pobudzisz tylko gruczoły do wytwarzania większej ilości pokarmu.

Jeśli mleka jest dużo, zaopatrz się we wkładki laktacyjne, a unikniesz mokrych niespodzianek. Jeśli jednak z twoich piersi nie wypływa jeszcze siara, nie martw się - organizm na pewno już zadbał o laktację, więc dziecko będzie miało co jeść.

Nadal możesz odczuwać skurcze przepowiadające. Jeśli ci dokuczają, połóż się na chwilę i oddychaj – ból powinien sam minąć po paru minutach.

Niektórym kobietom zdarza się w 27. tygodniu ciąży inna, bardziej nieprzyjemna dolegliwość. Rozciągnięcie mięśni dna macicy czasem powoduje nietrzymanie moczu, np. podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. Na co dzień wykorzystuj więc podpaski, które skutecznie zmniejszają dyskomfort związany z tą przypadłością.

Nietrzymanie moczu to konsekwencja działania hormonu relaksyny, który rozluźnia więzadła i mięśnie przygotowując twoje ciało do porodu. Dlatego też możesz odczuwać lekkie kłucie w okolicach pachwin, a nawet ból spowodowany rozciąganiem się mięśni dna miednicy. To normalny objaw, więc nie powinien cię niepokoić. Aby złagodzić ból, połóż się na chwilę i odpocznij.

Zobacz też:

Skurcze macicy w ciąży - jak rozpoznać skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa

Skracanie szyjki macicy w ciąży - czy jest groźne?

27. tydzień ciąży - USG i badania

W 27. tygodniu ciąży na kolejnej wizycie u ginekologa dostaniesz zestaw badań, które musisz wykonać do 32. tygodnia ciąży.

Lekarz zalecić ci zrobienie morfologii krwi, badania ogólne moczu, USG oraz badania cytologicznego, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży. To ważne badanie, które pozwala wykryć infekcje pochwowe, które - nieleczone - mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! "!

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Mogą pojawić się żylaki. Zwykle występują na nogach, sromie lub w okolicy odbytu (hemoroidy).

Przyczyną ich powstawania jest wysoki poziom progesteronu (który rozszerza naczynia krwionośne, powodując wolniejszy przepływ krwi w żyłach) oraz ucisk rosnącej macicy na duże naczynia żylne w jamie brzusznej (który skutkuje utrudnieniem powrotu krwi z dolnych partii ciała, co powoduje wzrost ciśnienia w żyłach w tej okolicy prowadząc do powstania żylaków). Do powstawania hemoroidów przyczyniają się dodatkowo zaparcia.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży? Jak radzić sobie, gdy już je masz?

  • Unikaj długotrwałego stania i siedzenia. Jeśli nie masz medycznych przeciwwskazań, ćwicz regularnie.
  • Dbaj o dietę (bogata w błonnik), nawodnienie i pilnuj by przyrost masy ciała nie był nadmierny.
  • Śpij często na lewym boku – w tej pozycji macica najmniej uciska na żyłę główną dolną i przepływ krwi jest najlepszy.
  • Odpoczywaj z nogami i pośladkami w górze w górze (np. pozycja nogi na ścianie, duża poduszka pod pośladami). Jeśli masz żylaki sromu lub odbytu, pomocny też będzie odpoczynek w klęku, z pośladkami wypiętymi go góry.
  • Funduj nogom chłodny prysznic. Na okolicę sromu i odbytu możesz stosować chłodne okłady (np. żelowe).
  • Przy żylakach odbytu, pomocne będą chłodne ziołowe nasiadówki (np. z kory dębu).
  • Możesz wypróbować preparaty farmaceutyczne – zarówno w formie doustnej jak i stosowanych miejscowo maści, kremów lub czopków. Zrób to po konsultacji z położną lub lekarzem, bo niektóre środki są przeciwwskazane w ciąży!
  • Odwiedź fizjoterapeutę uroginekologicznego! Fizjoterapią można w wielu przypadkach bardzo skutecznie poprawić krążenie żylne i zmniejszyć dolegliwości, a nawet pozbyć się żylaków.

Ważne! Żylaki sromu i odbytu NIE są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Ćwicz mięśnie Kegla

W 27. tygodniu ciąży zacznij też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Zapobiegną nietrzymaniu moczu, nacięciu krocza, ułatwią poród, a także dojście do formy po urodzeniu dziecka.

Ćwicz 3 razy dziennie po 5-10 minut. Napinaj mięśnie, które zaciskasz, przerywając strumień moczu podczas siusiania (ale nie rób tego podczas oddawania moczu). Gimnastykując się, nie napinaj mięśni brzucha i nie wstrzymuj oddechu.

Czy znasz swoje ciążowe prawa i przywileje?

Pytanie 1 z 12
Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki położnej jeszcze przed porodem?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza