Ból gardła w ciąży: jak sobie z nim radzić i kiedy może być niepokojący? [WYWIAD]

2021-07-13 15:51

Ból gardła w ciąży może być mocno dokuczliwy. Często wówczas sięgamy po leki dostępne w aptekach, ale co w sytuacji, gdy spodziewamy się dziecka i nie wiemy, czy kupiony bez recepty lek będzie dla niego bezpieczny? Kilka podpowiedzi w tym temacie przekazuje Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna.

Ból gardła w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Na ból gardła w ciąży najlepiej jest pić dużo ciepłych płynów.

Latem ból gardła w ciąży bywa diagnozowany dość często. I przyszłą mamę może dopaść ta dolegliwość. Jak może sobie z nią poradzić?Katarzyna Płaza-Piekarzewska*: Gdy pojawi się ból gardła należy reagować natychmiast. Najlepszym środkiem łagodzenia bólu będzie odpowiednie nawilżanie śluzówki gardła. W tym celu zaleca się picie 3-4 litrów napoi, mogą to być: woda, herbata z miodem oraz cytryną. Warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się przyszła mama. W aptece natomiast dostępne są produkty, które dedykuje się przyszłym mamom. Ich skład jest bezpieczny dla rozwijającego się dziecka.

Czytaj także: >> Przeziębienie w ciąży: naturalne metody walki z katarem, kaszlem, gorączką >>Można próbować leczyć się domowymi sposobami?Tak, bo są one zazwyczaj bezpieczne. Przyszła mama może przygotować domowy syrop z cebuli bądź  mleko z miodem. Do płukania gardła poleca się napar z liści szałwii. I należy pamiętać, że w trakcie infekcji dobrze jest dostarczyć organizmowi zwiększoną ilość warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witamin. Polecam zapoznać się z przepisami na pyszne smoothie. Istotne są również spacery na świeżym powietrzu oraz odpoczynek. Gdy organizm przyszłej mamy w ciągu dnia domaga się snu, warto sobie na niego pozwolić. A co w sytuacji, gdy ciężarna nie jest już w stanie sama poradzić sobie z bólem gardła?Jeśli pomimo stosowania domowych sposobów i dbania o siebie objawy nasilają się bądź nie ustępują, należy bewzględnie zgłosić się do lekarza. Być może trzeba rozpocząć antybiotykoterapię lub włączyć silniejsze leki. Specjalista dobierze bezpieczny lek odpowiedni do etapu ciąży, który z dużym prawdopodobieństwem wyleczy przyszłą mamę.

Czytaj: Jak się ustrzec przed grypą w ciąży?

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Czy są jednak substancje, które mogą być zawarte w tabletkach na gardło, ale ich działanie na rozwijające się dziecko może być szkodliwe?W okresie ciąży nie zaleca się przyjmować tabletek zawierających tymianek, bo mogą one wywołać skurcze macicy. Dobre będą natomiast cukierki szałwiowe do ssania. Jeśli pojawi się gorączka na liście zakazanych preparatów znajduje się kwas acetylosalicylowy, ibuprofen (należy go unikać szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze) oraz metamizol i inne niesterydowe leki przeciwzapalne. Bezpieczniejszy do stosowania w trakcie ciąży jest paracetamol.

Czytaj także: Jak wzmocnić odporność i uniknąć przeziębienia w ciąży? >>Kto ustala, jakie leki w ciaży można stosować, a jakie mogą być toksyczne dla dziecka?

Instytucją na świecie zjamującą się badaniem leków w ciąży jest Amerykańska Agencja ds.  Żywności i Leków. Ona klasyfikuje leki. Medykamenty z grupy A są bezpieczne dla kobiet w ciąży, w grupie B znajdują się leki prawdopodobnie bezpieczne, dlatego warto zachować ostrożność w ich stosowaniu. W klasie C są substancje, które przynoszą więcej korzyści dla matki niż ryzyko działań niepożądanych dla płodu. Leki D są podawane w sytuacji, w której inne leki nie przyniosły efektu i tylko w momencie zagrożenia życia matki. Istnieje też grupa X, w której znajdują się leki bezwzględnie przeciwskazane dla kobiet w ciąży. Dlatego tak istotne jest uważne czytanie ulotek specyfików, które się przyjmuje. Dobrze konsulotwać je z ginekologiem lub internistą, nawet jeśli kupiliśmy leki bez recepty. Ciąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu kobiety i warto o siebie dbać w każdym aspekcie życia, korzystając przy tym z wiedzy i doświadczenia specjalistów. *Katarzyna Płaza-Piekarzewska – położna, autorka bloga zapytajpolozna.pl

Co wiesz o badaniach w ciąży?
Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: