Spis treści
Żelazo to pierwiastek, który w ciąży jest ci potrzebny dosłownie jak powietrze. Jest on składnikiem hemoglobiny zawartej w erytrocytach (czerwonych ciałkach krwi), które transportują tlen do wszystkich tkanek organizmu. Jeśli w diecie w ciąży żelaza jest za mało, we krwi brakuje erytrocytów i mechanizm dotleniania staje się niewydolny. Skutek? Osłabienie, bladość skóry, łamliwość włosów i paznokci, zajady w kącikach ust, uczucie zimna, bóle głowy, bezsenność, podatność na infekcje – to mogą być objawy niedoboru żelaza i wynikającej z niego niedokrwistości. Cierpi na nią około 45 proc. kobiet oczekujących dziecka. Kobiety w ogóle są bardziej niż mężczyźni narażone na niedobór żelaza, ponieważ tracą go sporo podczas miesiączki; w ciąży zaś zapotrzebowanie na ten pierwiastek jeszcze wzrasta. Gdyż zwiększa się objętość krwi w ciele kobiety, a jej krwiobieg musi teraz obsłużyć dwa organizmy: własny i dziecka. Konsekwencje anemii podczas ciąży są groźne: mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka, a nawet poronienie lub przedwczesny poród.
Dieta w ciąży – dzienne zapotrzebowanie na żelazo
Aby nie doszło do niedokrwistości, organizm musi codziennie przyswoić ok. 2 mg żelaza. Nie jest to dużo – sęk w tym, że choć żelazo zawierają prawie wszystkie produkty, to jest ono słabo przyswajalne – z żelaza, które jemy codziennie wraz z pożywieniem, wchłania się tylko 10 proc. A więc codziennie trzeba go dostarczyć z dietą dziesięć razy więcej, by zaspokoić potrzeby organizmu. Norma zalecana dla kobiet w ciąży to aż 26 mg na dobę.
Dieta mamy - odżywianie w ciąży
Właściwa dieta w ciąży służy tobie i twojemu dziecku. Jeśli do tej pory odżywiałaś się niezdrowo - koniecznie powinnaś wprowadzić zmiany do swojego jadłospisu. Zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty. Powinnaś omijać również sery pleśniowej, fast foody, słodyczne i napoje gazowane. Zapomnij o jedzeniu za dwoje. Zapytaliśmy eksperta o to ile kalorii powinnaś spożywać w ciąży.
Ciąża a dieta
Jesteś tym co jesz. A będąc w ciąży dbasz o zdrowie nie tylko swoje. Już na etapie planowania dziecka - oboje rodzice powinni zwrócić uwagę na dietę. Oprócz tego, że ta dieta powinna być racjonalna - trzeba zwrócić szczególną uwagę na witaminy i składniki mineralne. Zapytaliśmy dietetyka co powinni jeść przyszli rodzice.
miesięcznik "M jak mama"