Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

2016-01-03 18:20 Katarzyna Hubicz
Sposoby na suche powietrze w domu. Jak nawilżyć powietrze w zimie?
Autor: Getty Images

Właściwa wilgotność powietrza to mniej infekcji, zdrowe oczy i skóra. Jak zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu w czasie zimy? Sprawdź 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza, które pomogą utrzymać optymalną wilgotność powietrza w domu.

O tym, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza dla zdrowia i samopoczucia, przekonujemy się dopiero zimą, gdy grzeją kaloryfery. Suche powietrze „wyciąga” wilgoć skąd się da, a cierpi na tym każdy członek rodziny. Bezpośrednie skutki zbyt suchego powietrza odczuwalne są najczęściej po nocy tuż po przebudzeniu domownicy mają spierzchnięte usta, zatkany nos, czują suchość w gardle. Skutki długofalowe zaś to: przesuszona, łuszcząca się skóra, u dorosłych przetłuszczające się włosy (bo suche powietrze prowokuje gruczoły łojowe na głowie do zdwojonego wysiłku), łzawienie oczu, a u dzieci większa skłonność do infekcji i ciągle zatkany nosek. Suche powietrze szkodzi również drewnu, tkaninom czy skórzanej galanterii – drewniane meble i podłogi rozsychają się, wyroby ze skóry pękają, a tkaniny stają się sztywne. Można i trzeba temu przeciwdziałać.

Czytaj także: Dziecko ciągle kaszle? Poznaj zasady nawilżania powietrza w domu >>

Sposób na wilgotne powietrze w domu: mokre pranie na kaloryferze

Uprane wieczorem i rozwieszone na grzejniku ubrania na pewien czas są w stanie podnieść poziom wilgoci w pomieszczeniu.

  • Za jednym zamachem załatwiasz dwie ważne domowe czynności
  • To sposób dobry na krótką metę - po kilku godzinach pranie wyschnie, a w pokoju znów zrobi się sucho.

W dodatku do pralki lepiej nie wlewać płynu do płukania, bo pod wpływem ciepła jego zapach może stać się bardzo intensywny.

Wilgotność powietrza w domu: naczynie z wodą przy grzejniku

Może to być kamionka lub metalowy pojemnik zawieszony bezpośrednio na kaloryferze, wodę można też wlać do dużej miski albo garnka i ustawić blisko źródła ciepła.

  • Nie wymaga nakładu pracy ani dużych pieniędzy
  • Jest to metoda mało wydajna, bo woda parująca pod wpływem ciepła nawilża tylko najbliższe okolice.
materiał partnera
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza z technologią Plasmacluster

Inteligentny oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EU-W z funkcją nawilżania wyposażony jest w technologię Plasmacluster, która skutecznie unieszkodliwia wirusy, alergeny, bakterie, zarodniki grzybów i pleśni - unoszące się w powietrzu, jak również te przylegające do ścian, zasłon czy dywanów.

Urządzenie wykorzystuje czujniki kurzu, zapachu, wilgotności oraz temperatury, automatycznie dobierając odpowiednie parametry pracy. To jeden z najcichszych oczyszczaczy na rynku - z pracą na poziomie zaledwie 16 dB. Niski poziom szumów oraz wyświetlacz, który można wyłączyć przed pójściem spać sprawiają, że oczyszczacz jest świetnym rozwiązaniem do sypialni.

Funkcja nawilżania jest niezwykle praktyczna w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest wyjątkowo suche.

Nawilżacz dekoracyjny

Z zewnątrz wygląda jak lampka, w środku ma mechanizm emitujący ultradźwięki – po wlaniu wody rozpyla ją, tworząc delikatną mgiełkę.

  • Może służyć jako efektowna dekoracja, zastąpi delikatne nocne oświetlenie, a połączenie światła i mgiełki tworzy nastrój. Nadaje się też do aromaterapii.
  • Sporo kosztuje. Niektóre modele nie mają osłonki przeciwbryzgowej, przez co ochlapują wodą otoczenie.

Poza tym wiele nawilżaczy tego typu ustawionych jest na ozdobnych kolumnach lub stojakach, które – gdy dziecko zacznie raczkować albo chodzić – trzeba będzie zdemontować. W przeciwnym wypadku niemowlak może je przewrócić, uszkodzić sprzęt i zrobić sobie krzywdę.

Czytaj także: Sprzątamy szafę dziecka. Jak się do tego zabrać? >>

Czy zdecydować się na zakup profesjonalnego nawilżacza?

W zależności od sposobu działania wytwarza gorącą parę wodną (która jednak może podnosić temperaturę otoczenia) lub delikatną, chłodną mgiełkę. Nawilżacze mają zbiorniki o różnej pojemności i dopasowuje się je do wielkości pomieszczenia, jakie mają nawilżać. Będą pracowały głównie nocą, ważne więc, by nie były zbyt głośne. Najbardziej praktyczne są modele z wbudowanym miernikiem wilgotności i automatycznym wyłącznikiem. Niektóre mają funkcję oczyszczania powietrza i jego jonizacji.

  • Skutecznie wyrównuje poziom wilgoci w pomieszczeniu, może dodatkowo oczyszczać powietrze, co ma znaczenie m.in. wtedy, gdy któryś z domowników jest alergikiem. Funkcja jonizacji dostępna w nowoczesnych nawilżaczach sprawia, że organizm lepiej przyswaja tlen. W wielu modelach można automatycznie ustawić pożądaną wilgotność w pomieszczeniu – gdy zostanie osiągnięta, sprzęt sam się wyłączy, co jest bardzo wygodną opcją. Niektórymi nawilżaczami można sterować za pomocą pilota, co sprawdza się wówczas, gdy sprzęt stoi bardzo blisko dziecięcego łóżeczka.
  • Nawilżacze trzeba często czyścić, bo w przeciwnym razie mogą stać się źródłem bakterii i grzybów.

Nawilżanie powietrza za pomocą rozszczelnionego okna

W nowoczesnych oknach po ustawieniu dźwigni w odpowiednim położeniu pomiędzy oknem a framugą tworzy się miniaturowa szpara, przez którą przedostaje się świeże powietrze.

  • Do pomieszczenia ciągle dostaje się dobrze nawilżone powietrze.
  • Nie sprawdza się w czasie, gdy jest silny mróz, bo wtedy spada wilgotność powietrza na zewnątrz, a dodatkowo w pokoju może zrobić się zimno. Nie jest to również rozwiązanie dobre dla osób, które mieszkają w dużych miastach albo w pobliżu ruchliwych tras, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Polecamy wideo: Jak wyciszyć wnętrze czyli akustyka w domu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE