Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

2021-01-21 15:28

Właściwa wilgotność powietrza to mniej infekcji, zdrowe oczy i skóra. Jak zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu w czasie zimy? Sprawdź 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza, które pomogą utrzymać optymalną wilgotność powietrza w domu.

Sposoby na suche powietrze w domu. Jak nawilżyć powietrze w zimie?
Autor: Getty Images

O tym, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza dla zdrowia i samopoczucia, przekonujemy się dopiero zimą, gdy grzeją kaloryfery. Suche powietrze „wyciąga” wilgoć skąd się da, a cierpi na tym każdy członek rodziny.

Bezpośrednie skutki zbyt suchego powietrza odczuwalne są najczęściej po nocy tuż po przebudzeniu domownicy mają spierzchnięte usta, zatkany nos, czują suchość w gardle. Skutki długofalowe zaś to: przesuszona, łuszcząca się skóra, u dorosłych przetłuszczające się włosy (bo suche powietrze prowokuje gruczoły łojowe na głowie do zdwojonego wysiłku), łzawienie oczu, a u dzieci większa skłonność do infekcji i ciągle zatkany nosek.

Można i trzeba temu przeciwdziałać. Sprawdź 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza.

Spis treści

 1. Sposób na wilgotne powietrze w domu: mokre pranie na kaloryferze
 2. Naczynie z wodą przy grzejniku
 3. Nawilżacz dekoracyjny
 4. Profesjonalny nawilżacz
 5. Rozszczelnione okna

Czytaj także: Suche powietrze wywołuje kaszel. Poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać? [10 PROPOZYCJI]

Sposób na wilgotne powietrze w domu: mokre pranie na kaloryferze

Uprane wieczorem i rozwieszone na grzejniku ubrania na pewien czas są w stanie podnieść poziom wilgotności w pomieszczeniu.

 • Za jednym zamachem załatwiasz dwie ważne domowe czynności
 • To sposób dobry na krótką metę - po kilku godzinach pranie wyschnie, a w pokoju znów zrobi się sucho.

W dodatku do pralki lepiej nie wlewać płynu do płukania, bo pod wpływem ciepła jego zapach może stać się bardzo intensywny.

Naczynie z wodą przy grzejniku

Może to być kamionka lub metalowy pojemnik zawieszony bezpośrednio na kaloryferze, wodę można też wlać do dużej miski albo garnka i ustawić blisko źródła ciepła.

 • Nie wymaga nakładu pracy ani dużych pieniędzy
 • Jest to metoda mało wydajna, bo woda parująca pod wpływem ciepła nawilża tylko najbliższe okolice.

Nawilżacz dekoracyjny

Z zewnątrz wygląda jak lampka, w środku ma mechanizm emitujący ultradźwięki – po wlaniu wody rozpyla ją, tworząc delikatną mgiełkę.

 • Może służyć jako efektowna dekoracja, zastąpi delikatne nocne oświetlenie, a połączenie światła i mgiełki tworzy nastrój. Nadaje się też do aromaterapii.
 • Sporo kosztuje. Niektóre modele nie mają osłonki przeciwbryzgowej, przez co ochlapują wodą otoczenie.

Poza tym wiele nawilżaczy tego typu ustawionych jest na ozdobnych kolumnach lub stojakach, które – gdy dziecko zacznie raczkować albo chodzić – trzeba będzie zdemontować. W przeciwnym wypadku niemowlak może je przewrócić, uszkodzić sprzęt i zrobić sobie krzywdę.

Profesjonalny nawilżacz

W zależności od sposobu działania wytwarza gorącą parę wodną (która jednak może podnosić temperaturę otoczenia) lub delikatną, chłodną mgiełkę. Nawilżacze mają zbiorniki o różnej pojemności i dopasowuje się je do wielkości pomieszczenia, jakie mają nawilżać.

Będą pracowały głównie nocą, ważne więc, by nie były zbyt głośne. Najbardziej praktyczne są modele z wbudowanym miernikiem wilgotności i automatycznym wyłącznikiem. Niektóre mają funkcję oczyszczania powietrza i jego jonizacji.

 • Skutecznie wyrównuje poziom wilgoci w pomieszczeniu, może dodatkowo oczyszczać powietrze, co ma znaczenie m.in. wtedy, gdy któryś z domowników jest alergikiem. Funkcja jonizacji dostępna w nowoczesnych nawilżaczach sprawia, że organizm lepiej przyswaja tlen. W wielu modelach można automatycznie ustawić pożądaną wilgotność w pomieszczeniu – gdy zostanie osiągnięta, sprzęt sam się wyłączy, co jest bardzo wygodną opcją. Niektórymi nawilżaczami można sterować za pomocą pilota, co sprawdza się wówczas, gdy sprzęt stoi bardzo blisko dziecięcego łóżeczka.
 • Nawilżacze trzeba często czyścić, bo w przeciwnym razie mogą stać się źródłem bakterii i grzybów.

Rozszczelnione okna

W nowoczesnych oknach po ustawieniu dźwigni w odpowiednim położeniu pomiędzy oknem a framugą tworzy się miniaturowa szpara, przez którą przedostaje się świeże powietrze.

 • Do pomieszczenia ciągle dostaje się dobrze nawilżone powietrze.
 • Nie sprawdza się w czasie, gdy jest silny mróz, bo wtedy spada wilgotność powietrza na zewnątrz, a dodatkowo w pokoju może zrobić się zimno. Nie jest to również rozwiązanie dobre dla osób, które mieszkają w dużych miastach albo w pobliżu ruchliwych tras, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza