Suche powietrze szkodzi zdrowiu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

2020-09-08 14:52

Zbyt suche powietrze w pokoju dziecięcym to nie tylko dyskomfort, zatkany nos i katar. Suche powietrze po prostu szkodzi zdrowiu: może powodować bóle głowy, zwiększa ryzyko przeziębienia i nasila alergię. Dlatego w sezonie grzewczym warto nawilżać powietrze w pokoju dziecka.

sezon grzewczy
Autor: _photos.com

Zimą włączamy kaloryfery, żeby dziecko nie zmarzło i nie zachorowało. Ale centralne ogrzewanie, wysusza atmosferę, a suche powietrze szkodzi zdrowiu malca. Gdy przesadzimy z rozkręcaniem grzejników, możemy przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzieci przegrzewane zwykle częściej chorują.

Spis treści

  1. Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?
  2. Suche powietrze nasila objawy alergii
  3. Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?

Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?

Nos dziecka to jego naturalny obrońca. Działa niczym filtr, broniąc dostępu bakterii do układu oddechowego i całego organizmu. Na powierzchni śluzówki nosa znajdują się miliony rzęsek. Poruszając się działają jak szczotka i oczyszczają wdychane przez dziecko powietrze.

Jeśli powietrze jest za bardzo suche, wysuszają się śluzówki, a razem z nimi rzęski i nie spełniają już swojej funkcji. Wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy mają drogę otwartą. Dochodzi do przeziębienia, infekcji dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach nieleczone suche zatoki mogą ulec zakażeniu i wymagać antybiotyków.

To nie wszystko: gdy błony śluzowe zatok i nosa nie są odpowiednio nawilżone, może to prowadzić do dyskomfortu, a także podrażnienia: sucha śluzówka sprzyja stanom zapalnym. Typowe objawy przesuszonych śluzówek obejmują:

Suche powietrze nasila objawy alergii

Oddychanie suchym powietrzem to jedna z przyczyn nasilenia reakcji alergicznych. Katar alergiczny, wywołany pyłkami roślin, sierścią zwierząt czy alergią na roztocza kurzu domowego powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnienie i zapalenie delikatnych, wilgotnych tkanek błony śluzowej nosa.

Suche powietrze potęguje te dolegliwości, zatrzymując na błonach śluzowych alergeny i nie pozwalając im, wraz ze śluzem, wydostać się z organizmu na zewnątrz.

Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?

Na rynku dostępnych jest szereg nawilżaczy – zarówno tych elektronicznych jak i tradycyjnych kamionkowych (do zawieszenia na kaloryfer). Jednak nawet najbardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze, nie zastąpią zdrowego rozsądku.

Pamiętaj, by w miarę możliwości, jak najczęściej wietrzyć sypialnię dziecka. Jeśli podejrzewasz u niego alergię na roztocza (jej objawy nasilają się właśnie w sezonie grzewczym), rób to jeszcze częściej. Jeśli robisz pranie, powieś rzeczy do wyschnięcia na grzejniku. To „naturalny” nawilżacz. Dzięki temu zyskasz także szybciej suche pranie.

Czytaj: Jak oczyszczać nos dziecku?

Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?