Suche powietrze szkodzi zdrowiu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

2020-09-08 14:52

Zbyt suche powietrze w pokoju dziecięcym to nie tylko dyskomfort, zatkany nos i katar. Suche powietrze po prostu szkodzi zdrowiu: może powodować bóle głowy, zwiększa ryzyko przeziębienia i nasila alergię. Dlatego w sezonie grzewczym warto nawilżać powietrze w pokoju dziecka.

sezon grzewczy
Autor: _photos.com

Zimą włączamy kaloryfery, żeby dziecko nie zmarzło i nie zachorowało. Ale centralne ogrzewanie, wysusza atmosferę, a suche powietrze szkodzi zdrowiu malca. Gdy przesadzimy z rozkręcaniem grzejników, możemy przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzieci przegrzewane zwykle częściej chorują.

Spis treści

  1. Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?
  2. Suche powietrze nasila objawy alergii
  3. Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?

Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?

Nos dziecka to jego naturalny obrońca. Działa niczym filtr, broniąc dostępu bakterii do układu oddechowego i całego organizmu. Na powierzchni śluzówki nosa znajdują się miliony rzęsek. Poruszając się działają jak szczotka i oczyszczają wdychane przez dziecko powietrze.

Jeśli powietrze jest za bardzo suche, wysuszają się śluzówki, a razem z nimi rzęski i nie spełniają już swojej funkcji. Wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy mają drogę otwartą. Dochodzi do przeziębienia, infekcji dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach nieleczone suche zatoki mogą ulec zakażeniu i wymagać antybiotyków.

To nie wszystko: gdy błony śluzowe zatok i nosa nie są odpowiednio nawilżone, może to prowadzić do dyskomfortu, a także podrażnienia: sucha śluzówka sprzyja stanom zapalnym. Typowe objawy przesuszonych śluzówek obejmują:

Suche powietrze nasila objawy alergii

Oddychanie suchym powietrzem to jedna z przyczyn nasilenia reakcji alergicznych. Katar alergiczny, wywołany pyłkami roślin, sierścią zwierząt czy alergią na roztocza kurzu domowego powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnienie i zapalenie delikatnych, wilgotnych tkanek błony śluzowej nosa.

Suche powietrze potęguje te dolegliwości, zatrzymując na błonach śluzowych alergeny i nie pozwalając im, wraz ze śluzem, wydostać się z organizmu na zewnątrz.

Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?

Na rynku dostępnych jest szereg nawilżaczy – zarówno tych elektronicznych jak i tradycyjnych kamionkowych (do zawieszenia na kaloryfer). Jednak nawet najbardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze, nie zastąpią zdrowego rozsądku.

Pamiętaj, by w miarę możliwości, jak najczęściej wietrzyć sypialnię dziecka. Jeśli podejrzewasz u niego alergię na roztocza (jej objawy nasilają się właśnie w sezonie grzewczym), rób to jeszcze częściej. Jeśli robisz pranie, powieś rzeczy do wyschnięcia na grzejniku. To „naturalny” nawilżacz. Dzięki temu zyskasz także szybciej suche pranie.

Czytaj: Jak oczyszczać nos dziecku?

Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza