Rozpuść tabletkę w ciepłej wodzie. Minimum chemii i wysiłku, a efekt natychmiastowy

2023-09-28 14:05

Czysty dom nie tylko cieszy oko, ale też wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Niestety, niektóre zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe i niełatwo się z nimi zmierzyć. Do takich należą np. brudne fugi i płytki pokryte osadem z tłuszczu czy mydła. Okazuje się jednak, że w czyszczeniu kafelków pomoże nieoczekiwany produkt. Na pewno masz go w domu.

Rozpuść tabletkę w ciepłej wodzie. Minimum chemii i wysiłku, a efekt super
Autor: Getty Images Rozpuść tabletkę w ciepłej wodzie. Minimum chemii i wysiłku, a efekt super

Zachowanie czystości w domu jest szczególnie ważne przy małych dzieciach. Raczkujące i pełzające maluchy zbierają cały kurz i brud, który przykleja się do ich ubranek. Ale zdarza się też, że mały gagatek wkłada do buzi kawałek jedzenia, który upadł na podłogę. Wśród małych ciekawskich nie brakuje też takich, którzy potrafią specjalnie polizać ścianę albo podłogę.

Tymczasem tłuste kafelki w kuchni, czy osad z kamienia w łazience to przeciwnik, z którym niełatwo się rozprawić. Tym bardziej, że chcemy unikać stosowania mocnej chemii, gdy w domu jest małe dziecko. Niejedna pani domu zadaje sobie pytanie, jak je usunąć bez wysiłku? Od dawna numerem jeden w tej kwestii jest ocet, który czyści w domu właściwie wszystko: od czajnika po fugi czy ręczniki. Ale ostatnio płyn ten walczy o miano "do wszystkiego" z innym produktem. Sprawdza się w myciu paneli, piekarnika czy właśnie kafelków i w zasadzie znaleźć go można niemal w każdym domu.

Tabletka do zmywarki na mycie płytek

Produktem, który ma wiele zastosowań, o które nawet byś go nie podejrzewała, jest tabletka do zmywarek. Kostki do mycia naczyń w maszynie zostały stworzone z myślą o usuwaniu najtrudniejszych plamami z jedzenia i tłuszczu, ale okazuje się, że można ich używać do czyszczenia różnych rzeczy w domu.

Wszystko dlatego, że w niewielkiej objętości zwierają skoncentrowane substancje czyszczące skierowane szczególnie w kierunku tłuszczu, kamiennego osadu oraz środki wybielające na bazie tlenu i fosforanów, przy jednoczesnym zapobieganiu smugom czy zaciekom. 

Tabletki do zmywarki doskonale sprawdzają się w czyszczeniu fug i płytek. To miejsca trudne do czyszczenia, bo zabrudzenia, które na nich osiadają - tłuszcz, resztki mydła i kamień, są odporne na mycie. Dodatkowo jasne fugi zmieniają kolor, zwłaszcza te między terakotą na podłodze. Tabletki do zmywarki sprawdzają się w czyszczeniu zarówno fug, jak i samych kafelków, bo usuwają tłuszcz i pozostawiają błyszczącą podłogę, jednocześnie usuwając nieprzyjemne zapachy.

Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu

Czytaj również: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania

Jak myć kafelki kostką do zmywarki?

Mycie kafelków kostką do zmywarek jest proste. Zwilż płytki i fugę mokrą ściereczką, a następnie wetrzyj w nie tabletkę, aż się rozpuści. Pozostaw na 10-15 minut, następnie wyszoruj szczoteczką lub gąbką. Produkt należy koniecznie spłukać, aby usunąć lepkie resztki kostki. 

Inną wersją idealnie nadającą się do czyszczenia fug jest wykonanie z tabletki pasty i rozłożenie jej między płytki. W tym celu rozpuść kostkę w niewielkiej ilości ciepłej wody.

Uwaga na skórę!

Tabletki do zmywarek to produkty chemiczne, dlatego przed czyszczeniem kafelków warto założyć gumowe rękawiczki. Ich składniki mogą podrażniać skórę, należy też zachować ostrożność, aby nie dopuścić do dostania się roztworu tabletek do zmywarki do oczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza