Triki ułatwiające sprzątanie przy dziecku. Tak poradzisz sobie z kredkami na ścianie

2023-11-04 9:26

Sprzątanie przy dzieciach powinno być szybkie i efektywne, bo niekiedy po prostu brakuje na nie czasu. Te triki ułatwią sprzątanie przy dzieciach. Oferują patenty, które świetni sprawdzą się na rysunki kredkami na ścianach.

Sprzątanie domu
Autor: Getti Images Triki ułatwiające sprzątanie przy dziecku. Tak poradzisz sobie z kredkami na ścianie

Sprzątanie przy dzieciach może się wydawać prawdziwą Syzyfową pracą. Kiedy ogarniemy zabawki w jednym miejscu, za chwilę pojawiają się rozrzucone rzeczy w innym. Ślady po kredkach na ścianach, odciski palców na szafkach kuchennych to codzienność, z którą nie wiemy, jak walczyć.

Tymczasem warto głęboko odetchnąć, pomyśleć, że dom nie musi być nieskazitelną świątynią i sięgnąć po triki, które ułatwią nam sprzątanie. Mając dzieci, warto zadbać o porządek i czystość, ale nie sterylność.

Zobacz także: Ekspertka od „Magii sprzątania” przy dzieciach zmienia priorytety. „W domu panuje bałagan”

Spis treści

  1. Jak zachować porządek przy dziecku?
  2. Triki na uciążliwe plamy na dywanie
  3. Trik na przypalony garnek
  4. Triki na odciski palców na szafkach
  5. Triki na rysunki kredkami na ścianie
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Jak zachować porządek przy dziecku?

Sprzątanie przy dzieciach to nie magiczne zaklęcie, którego nie da się zrealizować. Może się to wydawać niemożliwe, ale w rzeczywistości wszystko jest do ogarnięcia. Istotne są jednak priorytety, a nie próba osiągnięcia czegoś nieskazitelnego.

Liczy się przede wszystkim regularne mycie podłóg, odkurzanie, przecieranie kurzy, a także pranie pościeli. Do sprzątania rozrzuconych zabawek powinniśmy zaangażować dziecko. Dla malucha powinna to być forma zabawy. Ponadto małe dzieci chętniej biorą z nas przykład. Jeżeli widzą, że rodzic sprząta, same także zaczynają wszystko układać.

Dla starszaka sprzątanie powinno już być formą pomocy rodzicom. Jeżeli to nie działa, zawsze warto posegregować zabawki i zostawić tylko kilka z nich. Wychodząc z założenia, że mniej rzeczy, mniej sprzątania.

Poza głównymi priorytetami, aby w domu panował porządek i było czysto, rodzice zmagają się z uciążliwymi problemami, które zwyczajnie w świecie mogą ich denerwować.

Oto triki na niektóre z nich.

Triki na uciążliwe plamy na dywanie

Plama na dywanie to prawdziwa zmora. Chcemy, aby miękki i przytulny dywan był miejscem do zabawy z dzieckiem. Dbamy o jego czystość, a jednak zdarzają się sytuacje, że coś się na niego wleje.

Plamami na dywanie najlepiej zająć się od razu. Warto jednak pamiętać, że plam nie należy szorować. Ciecz, która wyleje się na dywan, odciskamy, a nie wycieramy.

Na małe zabrudzenia warto sięgnąć po prostu po wodę. Ciekawym patentem jest woda gazowana, która dzięki zawartości soli mineralnych rozpuszcza zabrudzenia.

Jeżeli sama woda to za mało sięgnijmy po szklankę ciepłej wody i łyżeczkę płynu do naczyń. Polewamy plamę, odsączamy i płuczemy miejsce czystą wodą.

Starsze plamy na dywanie lub plamy po czekoladzie można potraktować wodą z amoniakiem. Do ½ szklanki wody wlewamy łyżeczkę amoniaku i postępujemy jak powyżej – rozpuszczamy plamę, odciskamy i na koniec przemywamy czystą wodą.

Na plamy z pomidorów, soku owocowego i kawy dobrze sprawdzi się woda utleniona.

Chcąc odświeżyć dywan i pozbyć się mniejszych plam warto również sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy rozsypać ją po całej powierzchni lub jedynie w miejscu zabrudzenia, zostawić na kilka godzin, a później tylko odkurzyć.

Trik na przypalony garnek

Zajęci zabawą z dzieckiem, niekiedy rodzice zapominają o wstawionym na gaz garnku. Przypaleń możemy się jednak pozbyć dość łatwo. Wystarczy dno naczynia zalać kilkoma łyżkami płynu do płukania. Pozostawić na kilka godzin, a następnie bez szorowania wyczyścić garnek płynem do naczyń.

Triki na odciski palców na szafkach

Odciski palców na frontach szafek kuchennych mogą denerwować, bo wyglądają nieestetycznie. Przecieranie szafek i usuwanie odcisków palców możemy połączyć z doskonałą zabawą.

Odciski palców znikną nie tylko po zastosowaniu 2 łyżek sody oczyszczonej w 0,5 litra wody lub wody z octem. Okazuje się, że alternatywą jest zwykły polski ziemniak, a to już ciekawa opcja dla maluchów.

Kiedy więc my przecieramy górne szafki, już nawet kilkulatek może przecierać dolne połową ziemniaka. Później wystarczy całość przetrzeć szmatką i tłuste plamy po palcach znikną z frontów szafek.

Triki na rysunki kredkami na ścianie

Mając w domu małego artystę, warto znak kilka trików na malunki kredkami na ścianach. Nawet jeżeli uważamy, że mamy dziecko zawsze na oku i ono nigdy, przenigdy nie będzie rysowało po ścianach, warto się na to jednak przygotować.

Często jest to dosłownie chwila, gdy maluch znajdzie kredkę w swoich skarbach lub rysuje przy stoliku i skończy mu się miejsce na kartce. Niekiedy też po prostu ściana jest ciekawszym i większym miejscem na cudowne arcydzieło.

Triki na rysunki kredkami na ścianie to:

  • Soda oczyszczona połączona z ciepłą wodą, miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry.
  • Dziecięce delikatne chusteczki nawilżające.
  • Szare mydło naniesione na miękką, wilgotną gąbkę.
  • Pasta do zębów – ponoć ta sprawdza się rewelacyjnie na białych ścianach.

Czytaj także: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza