Wiosenne porządki w szafie dziecka. Zorganizujesz jego garderobę raz-dwa!

2024-03-20 16:50

Nadchodzi wiosna, warto więc uporządkować szafę dziecka. Zimowe rzeczy do oddania lub na strych - letnie ubrania - nowe lub z zeszłego roku - na półki i do szuflad. Podpowiadamy, jak szybko uporządkować szafy naszych pociech.

Wiosenne porządki w szafie dziecka. Zorganizujesz jego garderobę raz-dwa!
Autor: Getty Images

Początek wiosny to tradycyjnie czas porządków - zarówno tych świątecznych, przed Wielkanocą, jak i tradycyjnego sortowania rzeczy niepotrzebnych w cieplejszych miesiącach roku. Porządki w dziecięcej szafie są konieczne nie tylko dlatego, że nasze pociechy mają zwykle więcej ubrań od nas, ale także dlatego, że z nich wyrastają. Jak się zabrać za układania ubrań dziecka po zimie?

Spis treści

  1. Pożegnanie z zimowymi ubraniami
  2. Zostaw ubrania przejściowe na wierzchu
  3. Selekcja ubranek - zastosuj system 3 pudełek
  4. Zorganizuj szafę pod kątem dziecka
Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży

Pożegnanie z zimowymi ubraniami

Wiosenne porządki w szafie dziecka rozpocznij od posegregowania odzieży, którą aktualnie się tam znajduje. Kombinezon, ciepłe zimowe buty, gruba czapka – te rzeczy już nam się nie przydadzą podobnie jak wełniane szaliki, rękawiczki i swetry.

Wymień te grube, zimowe akcesoria na cieńsze. Warto pozostawić jeszcze koszulki z długim rękawkiem, kilka bluz, długie spodnie oraz kilka par ciepłych skarpetek. Rzeczy, których już nie potrzebujemy najlepiej wynieść na strych czy w inne podobne miejsce, aby w garderobie zrobić przestrzeń na nowe ubranka, które będziemy bieżąco zakładać maluszkowi. Ale jak wybrać te, które wylądują w pudłach?

Czytaj również: Skrzynie na zabawki: 5 pomysłów na przechowywanie zabawek

Jak prać ubranka niemowlęce? Oto nieszkodliwe dla maluszka sposoby na trudne plamy

Zostaw ubrania przejściowe na wierzchu

Układając stroje dziecka pamiętać o zmiennej pogodzie: oddziel cieńsze ubranka od tych grubszych, aby być w stanie szybko znaleźć te odpowiednie. Te, które są bardziej odpowiednie na aktualną porę roku połóż na wierzchu, głębiej schowaj te, które trzymasz na wszelki wypadek - nagły chłód czy deszcz.   

Selekcja ubranek - zastosuj system 3 pudełek

Większość ubranek w następnym sezonie prawdopodobnie nie będzie już pasowała na dziecko. Warto je przebrać. Porządek w szafie najlepiej zrobić stosując regułę3 pudełek. Zacznij od całkowitego opróżnienia szafek dziecka. Następnie podziel ubrania na trzy grupy:

  • jeden stos ubrań, to te, które chcesz zachować (bo będą pasować na malucha za rok lub chcesz je przechować dla młodszego dziecka),
  • drugi stos, który chcesz oddać (rodzinie, znajomym, instytucjom charytatywnym) lub sprzedać w intrernecie,
  • trzeci stos ubrań, to te, których nikt już nie będzie nosił, bo są zniszczone lub porwane. 

Zorganizuj szafę pod kątem dziecka

Gdy masz już pustą szafę, wynieś ze strychu letnie ubrania, które schowałaś tam w zeszłym roku lub kupiłaś niedawno z myślą o nadchodzącym sezonie. Ubranka te ułóż w taki sposób, żeby dziecku łatwo było korzystać z szafy.

Dzieci nie potrafią składać ubrań, nie potrafią też długo zachować porządku w szafie. Aby ułatwić znajdowanie i chowanie ubrań, kup pudełka i wieszaki, które pomogą w utrzymaniu porządku.

Wybierz kosze lub pudełka, osobne na bielizną, inne na skarpetki czy podkoszulki - dziecko łatwo znajdzie potrzebne ubrania, zwłaszcza jeśli podpiszesz kosze lub rozróżnisz je kolorami (bieliznę wkładamy do czerwonego kosza, bluzki z krótkim rękawem do zielonego itd.). Zainwestuj też w wieszaki - wieszanie sukieneczek czy sweterków na wieszaku jest prostsze niż ich składanie.

Jeśli masz w pokoju dużo szuflad, ułóż w nich ubrania tak, aby dziecko widziało je wszystkie, czyli nie jedno na drugim. Lepiej np. zwinąć koszulki w ruloniki i ułożyć je obok siebie.

Czytaj równieżUbranka dla niemowląt z second handu – kupować czy nie?

Czysty dom na święta - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne