Wlej to do wody, a okna będą lśnić. Wystarczą 4 łyżki

2023-09-12 14:22

Póki za oknem ciepło, warto umyć okna przed zimą. Chociaż to nielubiana czynność większości z nas, to jednak jest sposób, który sprawi, że mycie będzie nie tylko szybkie, ale i skuteczne. Co zrobić, aby szyby błyszczały i nie miały smug? Wystarczy wlać do wody popularny produkt.

Kobieta myjąca szyby w oknach
Autor: Getty images Wlej to do wody, a okna będą lśnić. Wystarczą 4 łyżki

Dlaczego nie lubimy myć okien? Bo choćbyśmy się nie wiem jak starały, zawsze na umytych szybach pojawią się jakieś niedoskonałości. Na początku ich nie widać, ale wystarczy, aby światło inaczej padło, a na lśniących oknach widać smugi i zacieki.

Nie musi tak być, jeśli wykorzystamy jeden z tricków wymyślony przez zmęczone, ale sprytne gospodynie domowe. Ich sekretem ułatwiającym im utrzymanie w domu lśniących okien bez smug jest...  nabłyszczasz do zmywarek.

Spis treści

  1. Wystarczy kilka łyżek nabłyszczacza
  2. Jak przygotować roztwór z nabłyszczaczem do mycia okien?
  3. Jak najszybciej umyć okna?
Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Wystarczy kilka łyżek nabłyszczacza

W internecie można znaleźć wiele tricków na mycie okien. ich zwolennicy przekonują, że dzięki nim szyby będą lśnić, nie będą mieć smug ani zacieków. Najpopularniejsze z nich to mieszanki octu z wodą lub octu z płynem do mycia naczyń. Istotne jest też narzędzie, którym myjemy okna - są zwolennicy mikrofibry i zwykłych gazet, które ponoć nie zostawiają żadnych śladów. 

Od kilkunastu lat wraz z popularnością zmywarek, pojawił się nowy pomysł na mycie okien bez smug. Zdaniem wielu pań, wystarczy wlać do miski z wodą kilka łyżek nabłyszczacza do zmywarek. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania! 

Jak przygotować roztwór z nabłyszczaczem do mycia okien?

Nabłyszczacz to detergent, który rozbija napięcia powierzchniowe wody znajdującej się na szkle i rozprasza ją. Przez to eliminuje powstawanie plam z wody. Te właściwości, wykorzystywane w zmywarkach, które sprawiają, że kieliszki myte w maszynie nie mają zacieków, sprawdzają się w czyszczeniu szyb okiennych. Dzięki niemu okna są nie tylko czyste, ale i lśniące czyste, wolne od smug i plam.

Aby przygotować własny roztwór do czyszczenia okien z dodatkiem nabłyszczacza, wymieszaj następujące składniki: 3-4 łyżki nabłyszczacza dodaj do miski wody. Przetrzyj okna wilgotną gąbką z detergentem do okiem lub bez, a następnie, przetrzyj je ponownie roztworem. Jeśli okna nie są brudne, tylko zakurzone, możesz pominąć pierwszy etap i od razu przetrzeć je mixem wody i nabłyszczacza.

Czytaj również: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Jak najszybciej umyć okna?

Pamiętaj, że czasem chcesz umyć okna szybko i sprawnie, a ostatecznie zajmuje ci to dużo czasu. To dlatego, że do porządków trzeba się przygotować. Np. zdjąć firanki i zasłony - choć wydaje ci się, że to strata czasu, to jednak bez nich umyjesz szyby sprawniej i szybciej. 

Mycie zacznij od ram, żeby brudna woda nie kapała na czyste szyby. Specjaliści od sprzątania radzą, aby myjąc szyby wykonywać ruchy przypominające literę S - wtedy dotrzesz do każdego fragmentu płaszczyzny i zapobiegniesz zaciekom. Do wycierania okien do sucha możesz użyć ręcznika papierowego lub gazet - papier doskonale wchłania wilgoć. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza