Zamiast drogich płynów, używam tego napoju. Okap lśni jak nowy!

2024-02-21 11:42

Okap kuchenny może być siedliskiem zarazków, dlatego należy regularnie go czyścić. Jeśli nie chcemy, by pokrył się klejącą warstwą tłuszczu, wystarczy regularnie go myć jednym z popularnych napojów. To rewelacyjny środek do czyszczenia okapu.

Okap kuchenny
Autor: Getty Images Aby wyczyścić okap kuchenny, warto sięgnąć po sodę lub... coca-colę.

Okap kuchenny ma pochłaniać zapachy, parę wodną oraz tłuszcz w czasie gotowania potraw. Szybko jednak się brudzi, a zanieczyszczenia i tłuszcz odkładają się nie tylko w filtrze, ale i na powierzchni urządzenia. Mogą stać się siedliskiem zarazków, dlatego okap należy regularnie czyścić. Zwykle robimy to tylko od święta, bo czyszczenie okapu kojarzy nam się z arcytrudnym zadaniem. Są jednak metody, które mogą ułatwić nam czyszczenie tego sprzętu kuchennego.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Okap kuchenny możemy wyczyścić na wiele sposobów. Jeśli mamy okap starego typu, najlepiej jest zdemontować filtr i umyć go w wannie. Można to zrobić ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń), można także sięgnąć po sodę oczyszczoną.

W tym drugim przypadku należy najpierw zagotować wodę, później dodać do niej sody (np. 1/4 szklanki), a następnie włożyć do roztworu filtr z okapu kuchennego. Po kilkunastu minutach można wyczyścić filtr gąbką lub szczotką z zabrudzeń oraz dokładnie spłukać.

Czyszczenie okapu coca-colą

Do innych sposobów czyszczenia okapu kuchennego należy... wymycie go roztworem z coca-coli. Napój ten zawiera kwas fosforowy, który usuwa tłuszcz i brud. Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, wystarczy przelać coca-colę do atomizera i dokładnie spryskać cały filtr. Można również zanurzyć go w roztworze wody i coca-coli. Po kilkunastu minutach wyjmujemy filtr, czyścimy zabrudzenia, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. 

Coca-cola to słodki napój, dlatego po takim czyszczeniu filtr może się kleić. Aby temu zapobiec, warto dokładnie go wypłukać w kilku wodach, a do ostatniego płukania dodać trochę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Dzięki temu filtr z okapu kuchennego będzie nie tylko czysty, ale i pachnący.

Czytaj: Mieszam 2 składniki i brud schodzi bez szorowania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza