Gra w piłkę doskonale wpływa na rozwój. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę

2020-07-17 13:40

Twoje dziecko uwielbia bawić się piłką? To świetnie, ponieważ ta z pozoru prosta i nieskomplikowana zabawka ma doskonały wpływ na rozwój malucha. Zobacz, dlaczego warto grać z dzieckiem w piłkę w każdym wieku.

Gra w piłkę doskonale wpływa na rozwój. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Piłka wpływa na rozwój mięśni i mózgu
  2. Etapy zabawy piłką i zdobywanie nowych umiejętności
  3. Wskazówki dla rodziców

Piłka to jedna z pierwszych zabawek, które kupujemy dziecku. I jak twierdzą specjaliści, to dobrze, ponieważ zabawa piłką ma doskonały wpływ na rozwój dziecka. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę i grać grać z nim w piłkę w każdym wieku.

Piłka wpływa na rozwój mięśni i mózgu

Gra w piłkę, obojętne czy mówimy o prostym rzucaniu i łapaniu, czy o zajęciach w szkółce piłkarskiej, to doskonały trening dla mięśni i mózgu dziecka. Zabawa w piłkę wymaga zdobycia wielu umiejętności, które przydają się w przyszłości w nauce, pracy, prowadzeniu samochodu czy uprawianiu sportu.

Gra w piłkę rozwija mięśnie dziecka – ręce, nogi, ale nie tylko – poprawia sprawność całego ciała. Dodatkowo rozwija:

  • umiejętność koordynacji ruchowej
  • koordynację oko–ręka
  • refleks
  • poczucie równowagi
  • bilateralną integrację, czyli współpracę i koordynację obu części ciała
  • percepcję wzrokową
  • małą i dużą motorykę.

Wszystkie te umiejętności rozwijają w określonej kolejności, w miarę jak dziecka rośnie i rozwija się.

Etapy zabawy piłką i zdobywanie nowych umiejętności

  • 0 do 1 lat

Przez pierwsze 12 miesięcy maluszek będzie ćwiczył łapanie piłki i unoszenie jej obiema rękami. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko powinno nauczyć się również upuszczać piłkę lub wręczać ją rodzicom.

  • 1 do 2 lat

W wieku od 1 do 2 lat maluch zacznie turlać i rzucać piłką. Najprawdopodobniej nadal będzie miał trudności z zrobieniem tego w określonym kierunku, ale pod koniec roku będzie umiał  już rzucić piłkę do przodu bez utraty równowagi. Jeśli jego tata jest fanem futbolu, zobaczysz, jak malec podchodzi do piłki, podnosi stopę i próbuje ją kopać.

  • 2 do 3 lat

Już w wieku 2 lat maluch zacznie rzucać dużą piłkę (o średnicy około 20 cm). Bądź cierpliwa, ponieważ wciąż będzie rzucał nie tam, gdzie być tego chciała, ale wytrwaj w treningu, ponieważ za każdym razem jego koordynacja ruchowo-wzrokowa i cel będzie coraz lepszy. Trzylatek potrafi już rzucać piłką w kontrolowany sposób metodą "przez ramię", a także biec, zatrzymywać i kopać piłkę bez upadku.

  • 3 do 4 lat

W wieku 3 lat zabawa piłką dopiero się rozkręca. Czterolatek może złapać i rzucić piłeczką tenisową, zacząć odbijać ją, a nawet złapać odbijającą się piłkę (jeśli nie jest za mała). Łapie piłkę, chwytając ją całym ciałem, czyli przyciągając do piersi lub brzuszka.

  • 4 do 5 lat

W wieku od 4 do 5 lat dziecko umie biegać i kopać piłkę, a także łapać piłkę odbijającą się bezpośrednio w jego kierunku.  Pod koniec 5 roku życia zobaczysz go również uderzającego dobrze w cel.

  • 5 lat i więcej

W wieku 5 lat dziecko odbija piłkę dwiema rękami, a dzięki treningowi, także jedną ręką. Poprawia się również jego umiejętność łapania, umożliwiając mu łapanie piłki rękami samymi rękami. Dziecko będzie też wykopywało piłkę w powietrze.

Czytaj: Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Rozwój ruchowy dziecka: 5 propozycji wiosennych aktywności dla twojego dziecka

Wskazówki dla rodziców

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać w czasie gry w piłkę z dzieckiem: Zawsze upewnij się, że zaczynasz zabawę od takiego poziomu trudności, który jest w zasięgu twojego dziecka. Powoli zwiększaj stopień trudności każdego ćwiczenia i zawsze chwal i zachęcaj do zabawy, mimo jego pomyłek.

Pozwól swojemu dziecku bawić się różnymi piłkami o różnych kształtach i rozmiarach, takimi jak piłka nożna, do rugby, tenisa czy plażowa. To zwiększy jego umiejętności.