Gra w piłkę doskonale wpływa na rozwój. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę

2020-07-17 13:40

Twoje dziecko uwielbia bawić się piłką? To świetnie, ponieważ ta z pozoru prosta i nieskomplikowana zabawka ma doskonały wpływ na rozwój malucha. Zobacz, dlaczego warto grać z dzieckiem w piłkę w każdym wieku.

Gra w piłkę doskonale wpływa na rozwój. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Piłka wpływa na rozwój mięśni i mózgu
 2. Etapy zabawy piłką i zdobywanie nowych umiejętności
 3. Wskazówki dla rodziców

Piłka to jedna z pierwszych zabawek, które kupujemy dziecku. I jak twierdzą specjaliści, to dobrze, ponieważ zabawa piłką ma doskonały wpływ na rozwój dziecka. Zobacz, dlaczego warto kupić dziecku piłkę i grać grać z nim w piłkę w każdym wieku.

Piłka wpływa na rozwój mięśni i mózgu

Gra w piłkę, obojętne czy mówimy o prostym rzucaniu i łapaniu, czy o zajęciach w szkółce piłkarskiej, to doskonały trening dla mięśni i mózgu dziecka. Zabawa w piłkę wymaga zdobycia wielu umiejętności, które przydają się w przyszłości w nauce, pracy, prowadzeniu samochodu czy uprawianiu sportu.

Gra w piłkę rozwija mięśnie dziecka – ręce, nogi, ale nie tylko – poprawia sprawność całego ciała. Dodatkowo rozwija:

 • umiejętność koordynacji ruchowej
 • koordynację oko–ręka
 • refleks
 • poczucie równowagi
 • bilateralną integrację, czyli współpracę i koordynację obu części ciała
 • percepcję wzrokową
 • małą i dużą motorykę.

Wszystkie te umiejętności rozwijają w określonej kolejności, w miarę jak dziecka rośnie i rozwija się.

Etapy zabawy piłką i zdobywanie nowych umiejętności

 • 0 do 1 lat

Przez pierwsze 12 miesięcy maluszek będzie ćwiczył łapanie piłki i unoszenie jej obiema rękami. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko powinno nauczyć się również upuszczać piłkę lub wręczać ją rodzicom.

 • 1 do 2 lat

W wieku od 1 do 2 lat maluch zacznie turlać i rzucać piłką. Najprawdopodobniej nadal będzie miał trudności z zrobieniem tego w określonym kierunku, ale pod koniec roku będzie umiał  już rzucić piłkę do przodu bez utraty równowagi. Jeśli jego tata jest fanem futbolu, zobaczysz, jak malec podchodzi do piłki, podnosi stopę i próbuje ją kopać.

 • 2 do 3 lat

Już w wieku 2 lat maluch zacznie rzucać dużą piłkę (o średnicy około 20 cm). Bądź cierpliwa, ponieważ wciąż będzie rzucał nie tam, gdzie być tego chciała, ale wytrwaj w treningu, ponieważ za każdym razem jego koordynacja ruchowo-wzrokowa i cel będzie coraz lepszy. Trzylatek potrafi już rzucać piłką w kontrolowany sposób metodą "przez ramię", a także biec, zatrzymywać i kopać piłkę bez upadku.

 • 3 do 4 lat

W wieku 3 lat zabawa piłką dopiero się rozkręca. Czterolatek może złapać i rzucić piłeczką tenisową, zacząć odbijać ją, a nawet złapać odbijającą się piłkę (jeśli nie jest za mała). Łapie piłkę, chwytając ją całym ciałem, czyli przyciągając do piersi lub brzuszka.

 • 4 do 5 lat

W wieku od 4 do 5 lat dziecko umie biegać i kopać piłkę, a także łapać piłkę odbijającą się bezpośrednio w jego kierunku.  Pod koniec 5 roku życia zobaczysz go również uderzającego dobrze w cel.

 • 5 lat i więcej

W wieku 5 lat dziecko odbija piłkę dwiema rękami, a dzięki treningowi, także jedną ręką. Poprawia się również jego umiejętność łapania, umożliwiając mu łapanie piłki rękami samymi rękami. Dziecko będzie też wykopywało piłkę w powietrze.

Czytaj: Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Rozwój ruchowy dziecka: 5 propozycji wiosennych aktywności dla twojego dziecka

Wskazówki dla rodziców

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać w czasie gry w piłkę z dzieckiem: Zawsze upewnij się, że zaczynasz zabawę od takiego poziomu trudności, który jest w zasięgu twojego dziecka. Powoli zwiększaj stopień trudności każdego ćwiczenia i zawsze chwal i zachęcaj do zabawy, mimo jego pomyłek.

Pozwól swojemu dziecku bawić się różnymi piłkami o różnych kształtach i rozmiarach, takimi jak piłka nożna, do rugby, tenisa czy plażowa. To zwiększy jego umiejętności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza