Instrumenty dla dzieci - 15 pomysłów na zabawki muzyczne

2021-08-25 11:14

Sprzęty muzyczne często są z dziećmi już od pierwszych dni. Grzechotka, która wydaje ciche dźwięki to w końcu również urządzenie wydające dźwięki. Głównie dzięki temu zwraca na siebie uwagę niemowlaka. Sprawdź jak muzyka wpływa na dziecko i jego rozwój oraz jakie instrumenty dla dzieci warto kupić!

Instrumenty i zabawki muzyczne dla dzieci
Autor: Getty Images Instrumenty i zabawki muzyczne dla dzieci

Muzyka w życiu dziecka jest bardzo ważnym elementem. Wpływa dobrze na rozwój oraz jego poźniejszą edukację. Dobierając odpowiednie instrumenty dla dzieci możesz nauczyć pociechę rozpoznawania i tworzenia odpowiednich dźwięków, a nawet całych piosenek np. kołysanek.

Spis treści

  1. Instrumenty muzyczne dla dzieci: co daje dziecku gra na instrumencie?
  2. Instrumenty i zabawki muzyczne dla dzieci - GALERIA 15 pomysłów
  3. Instrumenty dla dzieci: co wziąć pod uwagę podczas wyboru?
  4. Instrumenty dla dzieci: jak wspierać rozwój muzyczny dziecka?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Instrumenty muzyczne dla dzieci: co daje dziecku gra na instrumencie?

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Na dzieci, rzeczywiście wpływa edukacyjnie i rozwojowo. Warto wspierać i rozwijać taką pasję u najmłodszych. 

Niewielu rodziców wie, że gra na instrumentach może pomóc w zwalczaniu różnych zaburzeń psychicznych takich jak np. ADHD.

Zaczynając zajęcia muzyczna od 1,5 roku, a później kontunuując edukację muzyczną, na zajęciach dodatkowych z gry na instrumencie, od 5 roku życia, można znacznie pomóc dziecku z ADHD w nauce, koncentracji, oraz wykształtować metodę uspokajania się. 

Muzyka przede wszystkim wspomaga u dzieci koncentrację oraz logiczne myślenie. Nieświadomie pociecha również uczy się matematyki, dodając i odejmując różne znaki z zapisu nutowego. 

Przeczytaj też: Muzuka dla niemowląt - czego powinny słuchać najmłodsze dzieci?

Naukowcy z Uniwersytetów Wisconsin i California odkryli, że dzieci które przez pół roku grały na pianinie, moją o prawie 35% procent lepsze wyniki w testach inteligencji niż ich rówieśnicy, którzy przez ten sam okres czasu chodzili na zajęcia informatyczne.

Instrumenty dla dzieci pomagają też w dokształcaniu się w dziedzinie języków obcych. Poprzez dopasowywanie symbolu do odpowiedniego dźwięku pociecha szybciej nauczy się czytać.

Oczywiście najważniejszy jest fakt, że przy muzyce rozwija się zmysł słuchu, ale także dotyku oraz wzroku.

Instrumenty i zabawki muzyczne dla dzieci - GALERIA 15 pomysłów

Instrumenty dla dzieci: co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Instrumenty dla dzieci to też częsty pomysł na prezent. Owszem, najmłodszym mogą sprawdzić dużą frajdę, ale niekoniecznie również rodzicom, którzy będą musieli słuchać tego hałasu prawie przez 24 godziny na dobę. Warto więc przemyśleć dobrze taki prezent, jeśli chcemy go kupić dla cudzego dziecka. 

Sprawdż też: Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?

Własnemu dziecku spraw więc jak najmniej inwazyjny sprzęt. Dzięki temu będzie mogło spokojnie nauczyć się, czym jest muzyka i dlaczego dany instrument wykonuje taki, a nie inny dźwięk. Robienie zbędnego harmidru poprzez chaotyczne uderzenia w klawisze czy bębenek nie przyniesie nic dobrego dla rozwoju najmłodszych.

Instrumenty dla dzieci: jak wspierać rozwój muzyczny dziecka?

Wybierając odpowiedni sprzęt dla swojej pociechy, spytaj ją, który z instrumentów dla dzieci jest jego ulubiony. Możesz również zgłosić się po poradę do nauczyciela muzyki, jak masz kształtować talent syna lub córki i jaki instrument będzie odpowiedni do początkowej nauki.

Warto zainteresować się metodą profesora E.E. Gordona, będącego amerykańskim psychologiem muzyki i muzykiem jazzowym. Opracował on metodę edukacji muzycznej od najmłodszych lat. Metoda ta przewiduje zapoznawanie z każdym gatunkiem muzycznym i pozwolenie dziecku wyrażania każdej emocji towarzyszącej słuchaniu muzyki.  

Przeczytaj także: Gordonki - co to za zajęcia i czy warto na nie uczęszczać z dziećmi?